Skořice jako lék i oblíbené koření

Skořice jako lék i oblíbené koření

Při přípravě pokrmů se obvykle bez koření neobejdeme. Některé druhy však mimo to, že dodají jídlu specifickou chuť i aroma, mohou působit na lidské zdraví. Typickým příkladem je skořice, kterou považovali za zázračnou již staří Řekové a Egypťané. Přírodní medicína jí připisuje blahodárné účinky na organismus, a tak může být nejen lékem, ale i prevencí.

Skořice je všestranně využitelná. Vyrábí se z ní různé oleje, masti či tinktury, dokonce může být i přirozenou vůní v bytě, ve farmacii se užívá při výrobě léků, aby upravila jejich nepříjemnou chuť a podpořila možnost rychlejšího vstřebání do organismu. V kombinaci s medem je dle rad, které se tradují z generace na generaci, zaručeným receptem na to, jak snadno porazit angínu nebo chřipku. O všem se dozvíte na řádcích níže.

Skořice je kůra stromu

Skořice se v podobě, v jaké ji známe, získává ze stromu zvaného skořicovník, je vlastně jeho kůrou. Ten se pěstuje v různých tropických oblastech, podle toho se rozeznávají hlavní druhy. Z tohoto pohledu je za nejkvalitnější považována skořice pocházející ze Srí Lanky, z ostrova Cejlon. Dále se skořicovník pěstuje i na jihu Číny, v Thajsku a Indonésii (rostlina se jmenuje skořicovník čínský a mimo skořice poskytuje i jako koření své plody – nazývané kassiové květy). Tento druh má zase hrubší kůru a je zabarven více do červena, také oproti prvně zmiňovanému netvoří typické svitky, ale spíše jen pruhy. Obvykle se první úroda sklízí ve 2 až 3 letech stáří rostliny. Dobrou skořici poznáte podle charakteristické červeno-žluto-hnědé barvy, pružnosti a samozřejmě podle specifické vůně.

Správné skladování skořice je velice důležité pro zachování typické vůně i chuti. Svitky je proto vhodné vložit do skleněné nádoby, která jde uzavřít, a tu posléze uchovávat při pokojové teplotě na místě, kde nebude na skořici pražit slunce. U mleté skořice se může postupovat stejně, tedy přesypat ji do nějaké nádoby, případně postačí dbát na to, aby sáček nezůstal otevřený – opatří se třeba sponou či gumičkou.

Skořice jako lék pomáhá i v boji proti rakovině

V otázce využití skořice jako léku se v poslední době hovoří především o účincích spjatých s potlačováním tvorby a projevů rakovinotvorného bujení. Skořici se v tomto ohledu připisuje schopnost zastavit rozšiřování nežádoucích buněk. V podstatě se skořice dokáže postarat o to, že k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku. Tyto závěry vyplynuly z americké studie, kdy se extrakt ze skořice podával nemocným s rakovinou či leukémií. Mimo tohoto zaměření se vědci zabývají i otázkou vlivu skořice na cukrovku 2. typu. Stále více se tak objevují výsledky, které poukazují na to, že skořice pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru.

Obecně však skořice jako lék pomáhá:

  • zlepšovat trávení
  • při nevolnosti
  • proti nachlazení
  • odstraňovat bolesti svalů a kloubů
  • snižovat projevy revmatismu
  • v boji proti infekci
  • v boji proti celulitidě
  • snižovat špatný cholesterol (ten příznivý ponechává)
  • podporovat apetit
  • mírnit menstruační potíže
  • mírnit kašel

Díky svému unikátnímu složení je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž prohřát organismus, který je chladem sužován, a mimo to má již zmiňované antibiotické účinky podporující a nabuzující imunitní systém.

Usnadňuje skořice hubnutí?

Často je skořice předmětem diskuzí i v otázkách hubnutí. Obdobně, jako se neustále spekuluje o tom, zda jablečný ocet přispívá k rychlejšímu spalování tuků, se řeší i skořice. Na řádcích výše bylo zmíněno, že skořice jako lék dokáže snižovat hladinu cukru v krvi. Na stejném základě je postavena i účinnost při hubnutí. Mnozí výživoví poradci se tak shodují, že skořice může při pravidelném a dlouhodobém užívání zlepšovat funkčnost inzulinu, a tak usnadňovat snahu shodit nějaké to kilo. Pokud si však myslíte, že budete každý konzumovat skořici a váha půjde dolů, mýlíte se. Nikdy se nedočkáte výsledků bez pohybové aktivity a případně nastavené diety. S jejím výběrem vám může pomoci i článek „Vhodně zvolená dieta zatočí s kily navíc (nejen) po Vánocích“.

Skořice a med = účinná prevence nachlazení

Díky antibiotickým a protiinfekčním účinkům je skořice společně s medem považována za nejvhodnější přírodní prevenci a případně i terapii při chřipce, nachlazení nebo třeba angíně. Med je označován jako přirozené antibiotikum, jeho síla je tak v kombinaci se skořicí ještě zesílena.

Tip: med a skořice jako lékpřipravte si 1 polévkovou lžíci medu a rozmíchejte v ní zhruba necelou polovinu kávové lžičky mleté skořice. Důkladně promíchejte, aby se obě složky dobře spojily, a nechte 5 minut odstát. Přidejte pár kapek citronové šťávy, opět zamíchejte a zkonzumujte. Ulevit od projevů nachlazení by se vám mělo již druhý či třetí den, kdy si tuto zázračnou medicínu budete dopřávat, a to ráno i večer.

Skořice jako tajemství krásné pleti

Nejen v léčitelství je skořice upřednostňována jako jedna ze zcela přírodních možností, kterou lze dosáhnout pozitivních změn. Blahodárně působící vlastnosti jsou využívány i v kosmetice. Málokdo tuší, že v tomto ohledu byla skořice považována za zázračnou mnohem dříve než právě při terapii různých zdravotní obtíží či v kuchyni při přípravě pokrmů.

Jelikož je prokázáno, že skořice umí regenerovat tkáně, zlepšovat celkový metabolismus buněk a urychlovat látkovou výměnu, hovoří se o ní nejčastěji v souvislosti s potlačováním projevů celulitidy, a to s pomocí speciálních zábalů, kdy je skořicový krém nanesen na postižená místa, aby odbourával škodliviny nahromaděné v pokožce. Celá snaha se následně podporuje stlačením končetin v bandážích a působením na lymfatické cévy. Tuto proceduru dnes nabízí téměř každý kosmetický salón, podobně se však o svou pokožku můžete postarat i doma. Skořicovou mast si můžete obstarat v lékárně, nebo si směs na zábal vyrobit ze snadno dostupných ingrediencí – jogurtu, tvarohu, olivového oleje a samozřejmě skořice.

Tip: skořicový zábal pro lepší vitalitu pokožky a podporu boje proti celulitiděsmíchejte kelímek bílého jogurtu s 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou olivového oleje a cca 5 lžičkami mleté skořice. Pokud bude výsledek příliš řídký, zahustěte ho ještě tvarohem. Poté naneste na nohy a ty pak následně zabalte do potravinové fólie a ručníku. Pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky a alespoň hodinu takto relaxujte. Výsledek poznáte již po 3 opakování.

Kdo by skořici neměl konzumovat?

I když je skořice tak vítaným přírodním pomocníkem při zlepšování zdravotního stavu, nedoporučuje se její konzumace (případně jen zřídka, a to ve velmi malém množství) těhotným ženám, které by se ostatně měly vyvarovat víceméně jakémukoliv ostrému koření. Mimo to může u citlivých osob vyvolat i alergické reakce (při nadměrné konzumaci), jako jsou vyrážky a podobné nepříjemnosti. Proto i u skořice platí – všeho s mírou. Skořice byste tak neměli jíst více jak 4 gramy denně.

Skořice – recepty

Využití skořice při vaření je velice pestré. Nejvíce se skořice přidává do koláčů a dalších sladkých jídel, často si její chutí lidé vylepšují i nápoje, například kávu. Podívejme se nyní na 3 zajímavé recepty, díky kterým můžete skořici konzumovat ve velmi chutné podobě.

Skořicová buchta s mandlemi

Ingredience:

  • 150 gramů másla
  • 150 g třtinového cukru
  • 150 g hladké mouky
  • 2 větší vejce
  • 2 lžičky mleté skořice
  • 1 kávovou lžičku prášku do pečiva
  • 4 polévkové lžíce mléka
  • plátky mandlí na posypání

Jak se skořicová buchta s mandlemi připraví?

Máslo je třeba nechat změknout při pokojové teplotě a rozkrájet na větší kostky. Poté k němu přidáme všechny vypsané suroviny kromě mandlí (skořici si rozdělíme na dvě poloviny, druhou využijeme na posyp) a s pomocí ručního šlehače je pořádně promícháme. Směs, která se vytvoří, nesmí být příliš řídká, ani tuhá. Poté ji vlijeme do vymazaného a vysypaného plechu, zarovnáme, posypeme zbylou skořicí a mandlemi. Ty je třeba trochu zapracovat do těsta, aby se nespálily. Troubu předehřejeme na 160 stupňů a pečeme zhruba 45 minut. Jakmile se těsto zvedne a nelepí, je buchta hotová.

 

Skořicová smažená jablka

Ingredience:

  • 2 až 3 lžičky mleté skořice
  • 2 jablka
  • citronová šťáva
  • olej na smažení
  • cca 100 g hladké mouky
  • 1 lžíce cukru
  • 1 vejce
  • půl sáčku prášku do pečiva
  • cca 50 ml mléka
  • trochu soli

Jak se skořicová smažená jablka připraví?

Nejprve je třeba vejce vyšlehat s cukrem do pěny, poté opatrně přidáme mléko, sůl a lžičku oleje. Mouku si připravíme tak, že ji promícháme s práškem do pečiva. Následně ji přidáme do prvotně připravené směsi a vytvořené těstíčko necháme zhruba 10 minut odležet při pokojové teplotě. Jablka je třeba oloupat, zbavit jádřinců a nakrájet na plátky (tloušťka zhruba 1 cm), nezapomeneme je pokapat citronovou šťávou, aby nezhnědla. V pánvi si rozehřejeme olej a poté do něj vkládáme plátky jablek, které namáčíme v těstíčku. Smažíme dozlatova z obou stran a poté vložíme do ubrousku, aby se nasál přebytečný olej.

Skořicové kuře

Ingredience:

  • mletá skořice
  • 1 celé kuře bez drobů
  • 3 červené cibule
  • 6 stroužků česneku
  • 2 lžíce medu
  • sůl

Jak se skořicové kuře připraví?

Omyté kuře naporcujeme, pořádně posolíme a posypeme skořicí. Naskládáme do pekáče, uzavřeme ho a vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů. Ztlumíme na cca 160 stupňů a necháme 10 minut zapéct. Připravíme si horkou vodu a kuře trochu podlijeme. Po dalších 20 minutách ho polijeme medem a naskládáme na něj cibuli nakrájenou na tenká kolečka a česnek nakrájený na plátky. Je-li to nutné, opět podlijeme. Necháme dalších 20 minut pomalu péct, kontrolujeme, aby se cibule s česnekem nespálila. Podáváme s bramborem nebo rýží.

Skořice je oblíbená pro svou jedinečnou chuť a vůni. Nyní si ji můžete zamilovat i pro její blahodárné účinky na zdraví, které jsou prokázány mnohými vědeckými studiemi. A pokud máte nějaký recept či tip, co se ke skořici vztahuje, určitě se o něj podělte s ostatními čtenáři v komentářích pod článkem.



Diskuse k článku

  • Alena Šimková

    07:22 18. 5. 2016 0
    Dobrý den,
    Já si dělám jednou týdně skořicový oběd.A to tak,že dám
    do hrnce asi 4jablka posypu skořici,hřebičkem a dia sladidlem.Zaliji vodou a dusim pár minut.Takto připravený oběd jim teplý a zasyti mě.
    Spozdravem Alena

Akční nabídka

tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Bio Hari čaj 1. čakra Muladhara - kořenová

BIO ČAJ 1. ČAKRA MULADHARA - KOŘENOVÁ BIO ŠALVĚJ, ZÁZVOR a…
95 Kč

Detoxikační náplasti LEVANDULE 14ks

přírodní detoxikační náplasti na chodidla, 14 ks Přírodní…
349 Kč

Tea MASALA 50g DNM

Směs koření k přípravě indického bílého čaje Jedná se o…
43 Kč

AMALAKI s třtinovým cukrem 1kg DNM

Sušené plody indického ovoce Amalaki Plod Amalaki je v…
314 Kč

GHÍ ve skle 600g DNM

Přepuštěné máslo = bezvodný mléčný tuk Ghí je mléčný tuk…
277 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…