Cvičení pro těhotné: Jaký sport v těhotenství je vhodný?
Sport v těhotenství je velmi diskutovaným tématem. Každá žena, která byla zvyklá sportovat, se zajímá, jaké cvičení pro těhotné je v tomto období vhodné. A kterému je lepší se obloukem vyhnout. Všeobecně je důležité říct, že nebezpečné sporty a ty, které ženě nedělají dobře, je lepší neprovozovat. Kterých se však bát nemusíte?
Cvičení pro těhotné dnes pořádá většina sportovních center. I fitness centra zaměřují některé své hodiny na těhotné ženy a sport v těhotenství. Ovšem pokud není běžná hodina cvičení příliš náročná a nastávající maminka je bez obtíží a zdravá, není důvod, aby ve sportovních aktivitách pokračovala nadále i v období těhotenství.
Cvičení v těhotenství a zdraví nastávající maminky
Mnoho domněnek i fám koluje kolem cvičení v těhotenství. A bohužel v mnoha případech jsou tahle nesprávná tvrzení podporována i samotnými nastávajícími maminkami. Některé mají třeba strach z cvičení v těhotenství jen kvůli tomu, aby neublížily miminku. To je nejčastější fáma. Je nutné podotknout, že cvičení v těhotenství je zcela přirozený pohyb. Tedy i právě v období očekávání je rozhodně dobrou volbou.
Cvičení v těhotenství připraví na porod
Jsou výzkumy – dokonce podporované samotnými lékaři – a ty tvrdí, že cvičení v těhotenství může nastávající matce pomoci udržet stávající aerobní kapacitu, případně ji ještě zlepšit. Tím se může skvěle připravit na porod. Odborníci se dříve domnívali, že stimulací a prouděním krve k děloze by mohl být ohrožen samotný plod v břiše matky. Dnešní výzkumy však ukazují, že to není pravda. Dítě v lůně matky je závislé na dodávce krve do placenty. A zde se u cvičení v těhotenství nastávající maminky rozhodně nic nemění.
Rizika cvičení v těhotenství
Někteří lékaři nastávající maminky varují před nadměrným zahříváním organismu během cvičení v těhotenství. Právě nadměrné teplo a prohřívání by mohlo být problémem nebo rizikem. Těhotným ženám není proto doporučován sport v těhotenství typu hot jógy nebo příliš zátěžových a intenzívních cvičení.
Také by ženy pro cvičení v těhotenství měly volit chladnější prostředí. V létě se vyhýbat přímému slunci a zimě pak přetopeným místnostem pro sport v těhotenství. Nastávající maminky by zároveň také neměly navštěvovat saunu. Respektive by neměly dlouho pobývat v místnosti, kde teplota překračuje 38,3 stupňů. Cvičení v těhotenství je pak vhodné provádět kratší dobu. Nastávající maminka by se rozhodně neměla přetěžovat.
Sport v těhotenství: Zásady cvičení v těhotenství
- Poslouchejte signály svého těla. Necvičte za každou cenu. Pokud jste unavená, raději odpočívejte.
- Pro cvičení v těhotenství volte chladnější místnost.
- Tepová frekvence by neměla přesáhnout 140 tepů za minutu.
- Zvyšte kalorický příjem – po cvičení si dejte ideálně banán nebo ovocné smoothie.
- Před cvičením se důkladně rozcvičte. Po cvičení v těhotenství pak nezapomeňte na protažení.
- Klouby ale v žádném případě neprotahujte do krajních poloh.
- Vyhýbejte se posilovacím cvikům na břicho, zapomeňte na prudké změny pohybu nebo cvičení ve visu za ruce.
- Při cvičení v těhotenství je více než kdy jindy důležité pravidelně dýchat. Soustřeďte se na to, abyste nezadržovaly dech.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku