Těhotenství týden po týdnu: 2. část

Těhotenství týden po týdnu: 2. část

Článek Těhotenství týden po týdnu: 1. část najdete zde.

14. týden těhotenství

Ve čtrnáctém týdnu těhotenství plod měří mezi 8 - 9 cm a váží cca 45 gramů. Prodlužuje se krk a ruce dítěte, kterými se miminko postupně učí pohybovat. Nohy jsou stále ještě v poměru k tělíčku krátké. Při ultrazvukovém vyšetření je již slyšet tlukot srdíčka dítěte. Na těle miminka se tvoří drobné ochlupení, zvané lanugo. Také mozek se nadále vyvíjí, díky čemuž již může dítě používat mimické svaly, trénuje mračení, úsměv, mhouření očí.

15. týden těhotenství

V patnáctém týdnu už je na vás těhotenství vidět. Plod měří cca 10 cm a jeho váha stoupá k 70 gramům. V tomto týdnu začíná proces osifikace, neboli kostnatění. Díky tomu by měla být na rentgenovém snímku patrná kostra dítěte, kosti jsou čím dál tím pevnější. Dítě již reaguje na světlo. Někdy je už v tomto týdnu při dobrých podmínkách (správné natočení dítěte) možno ultrazvukovým vyšetřením odhalit pohlaví dítěte. Na ultrazvuku můžete také vidět, jak si miminko v tomto období cucá prstíky.

Mezi 16.tým a 20.tým týdnem těhotenství se obvykle provádí triple test a amniocentéza. Triple test má za úkol detekovat rizika genetických poruch a vývoje nervové trubice. Při rizik genetických poruch plodu se používá ještě upřesňující amniocentéza - odběr plodové vody. Automaticky je toto vyšetření nabízeno těhotným ženám nad 35 let věku. Probíhá ambulantně, po zákroku matka odchází domů.

Samotnému odběru předchází ultrazvukové vyšetření, při kterém lékař určí polohu a natočení dítěte a placenty. Poté za stálého dohledu ultrazvukem provede vpich dlouhou jehlou a provede odběr plodové vody. Bolestivost tohoto zákroku není příliš velká, bývá přirovnávána k bolesti, kterou provází odběr krve. Rizika amniocentézy nejsou velká, ale existují. K poranění dítěte jehlou dochází jen velice zřídkakdy. Sledování plodu ultrazvukem během odběru toto riziko ještě snižuje. Riziko potratu při amniocentéze je 0,5 procenta, potrat po vyšetření může být způsoben prasknutím plodových obalů. Žena by se tedy bezprostředně po zákroku a v nejbližších dnech měla vyhýbat fyzické zátěži a námaze. Po zákroku se může objevit komplikace krvácení, odtékaní plodové vody, teplota.

Pokud se některý z těchto příznaků u vás objeví, neváhejte a ihned kontaktujte lékaře. Vyšetřením amniocentéza lze zjistit riziko vzniku chromozomálních odchylek u plodu, z plodové vody lze izolovat DNA plodu a zjistit z něj řadu genetických postižení a slouží též k posouzení celkového stavu plodu. Výsledky vyšetření bývají známy do dvou až tří týdnů.

16. týden těhotenství

V šestnáctém týdnu těhotenství začíná fungovat v těle dítěte oběhový systém, hlavička se napřimuje a některé matky od tohoto týdne pociťují pohyby dítěte v děloze. Prvorodičky však pohyby dítěte pociťují obvykle až později, někdy až ve dvacátém týdnu těhotenství.

17. týden těhotenství

Proces osifikace kostí dítěte pokračuje i v sedmnáctém týdnu těhotenství. V tomto týdnu prožívá dítě období značného růstu, začíná se vytvářet jeho tuková tkáň a tím se zrychluje i přibírání budoucí matky na váze.

18. týden těhotenství

V osmnáctém týdnu těhotenství miminko váží cca 200 gramů a plod měří k 14ti centimetrům. V důsledku změn kardiovaskulárního systému mívají těhotné ženy v průběhu druhého trimestru nízký tlak, ten se projevuje závratěmi, někdy i pocity na omdlení, omdlením. Zvyšte příjem tekutin a při vstávání a sedání se pohybujte pomaleji, čímž problémy zmírníte. Vyhněte se také pokud možno delšímu stání.

19. týden těhotenství

Nohy a ruce jsou v devatenáctém týdnu ve správném poměru k tělu. Na hlavě začínají růst vlásky. Placenta nadále roste společně s plodem a vyživuje jej.

20. týden těhotenství

Ve dvacátém týdnu jste právě v polovině svého těhotenství. Obvyklé jsou v tomto období větší váhové přírůstky. Teď je to pravé období přihlásit se na některý z předporodních kurzů. Vezměte sebou i vašeho partnera.

21. týden těhotenství

Postupně dochází ke zpomalování procesu růstu děťátka. Ve 21. týdnu však dítě intenzivně trénuje pohyby. Je dokončen vývoj očí a očních víček, vyvíjí se trávicí systém. Riziky této části těhotenství je vznik křečových žil. Dávejte si pozor také na otoky, které vznikají především v oblasti kotníků. Potížím ulevíte nošením pohodlné obuvi a také se snažte mít často nohy ve zvýšené poloze. Pijte dostatek vody.

22. týden těhotenství

Ve 22. týdnu už miminko vypadá téměř jako novorozenec. Váží asi půl kila, je na pohled štíhlé a kůže je velmi zvrásněná, neboť většina podkožního tuku se tvoří až ve 3 trimestru těhotenství. Zřetelné jsou víčka, obočí a rty. Taky vývoj očí je dokončen, duhovka však zatím nemá barvu. V dásních se objevují zárodky mléčných zoubků.

23. a 24. týden těhotenství

Každým dnem se stále více a více vyrovnávají proporce těla dítěte tím, jak roste a vyvíjí se. Mohou vás překvapit prudké změny nálad a někdy i potřeba být sama. Relaxujte, dopřejte si klid i časté procházky na čerstvém vzduchu, pokud vám to počasí dovolí. Co se týká otoků nohou, ty mohou i v tomto období opakovaně potrápit. Prevencí je pravidelný pohyb, zvýšená poloha nohou a to i během dne, nošení pohodlné obuvi, případně i kompresních punčoch.

25. a 26. týden těhotenství

Během 25. a 26. týdne těhotenství nastává další fáze, kdy se tělo dítěte nadále postupně obaluje tukem. Stále rostoucí děloha těžkne a tlačí na místa v oblasti zad a pánve, což způsobuje bolesti, které mohou vystřelovat do zad i dolních končetin.

Co se týká miminka, tak to začíná vnímat zvuky díky pokračujícímu vývoji ušních nervů. Dítě nyní slyší a vnímá nejen váš hlas, ale i hlas osoby, se kterou mluvíte. Dítě trénuje dýchací pohyby tím, že vdechuje a vydechuje plodovou vodu.

27. týden těhotenství

S koncem 27mého týdne končí i druhý trimestr těhotenství. Mozek dítěte stále rychle roste a vyvíjí se. Pozvolna se začínají otvírat oční víčka, dítě už umí otvírat a zavírat oči. Spánek a aktivita dítěte se již poměrně pravidelně střídají v cyklech, které nejsou závislé na denním režimu matky. Plíce jsou stále nezralé, ale v případě, že by došlo k předčasnému porodu, bylo by dítě schopno již s pomocí přístrojů dýchat. Známkou vývoje plic bývají také krátké epizody škytavky dítěte. Matka je pozná díky občasným škubavým rytmickým pohybům dítěte v děloze.

Během druhého trimestru přibere nastávající matka největší váhový přírůstek za celou dobu těhotenství, obvykle kolem šesti kilogramů. Správná výživa je tedy velice důležitá pro vaše zdraví i pro zdárný vývoj dítěte. Doplňujte vitamíny a minerály. Vitamín C působí jako prevence proti nachlazení. Nedostatek hořčíku může v některých případech způsobit i předčasný porod, navíc hořčík blahodárně působí na křeče v nohách. Vitamíny skupiny B zase řídí lepší využití energie v organismu. V druhém trimestru hrozí zvýšené riziko vzniku hemeroidů, proto konzumujte dostatek vlákniny.

Krom výše popsaných vyšetření triple testu a amniocentézy patří k běžným pravidelným vyšetřením vyšetření moči, krve, měření tlaku a hmotnosti. Podstoupíte rovněž ultrazvukové vyšetření, při kterém budete moci vidět pohyby a tvar vašeho děťátka. V 21.-22. týdnu se zařazuje fetální echokardiografie - jedná se o detailní ultrazvuk srdce plodu. Toto specializované vyšetření je vyhrazeno především pro ženy, které mají nějakou srdeční vadu samy nebo zastoupenou v rodině.

Během druhého trimestru můžete do vašeho týdenního plánu zařadit těhotenské cvičení. Cílem přípravy je udržet organismus ženy v optimální kondici a vytvořit tak předpoklady pro zdárný vývoj plodu. Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO – World Health Organization) hodnotí jako nejpříhodnější sport v těhotenství plavání. Žena se ve vodě i přes pokročilý stav svého těhotenství a rostoucí bříško necítí nemotorná. Dobrou fyzickou i psychickou kondici podporuje aquagymnastika. Dochází k uvolnění svalstva, zmírňuje bolesti kloubů a páteře, navozuje pocit relaxace, uvolňuje napětí a stres. V druhém trimestru se doporučují také zařazovat cviky na správné dýchání a držení těla.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Praktická lékařka pro děti a dorost: Praktik MUDr. Danuše Dembická s.r.o.
Praktická dětská lékařka MUDr. Danuše Dembická,…
Dům dětí a mládeže Blovice: Budeme vás bavit!
Nuda? Kdo někdy navštívil Dům dětí a mládeže…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Masážní olej MUSCLE - pro masáž svalů 250ml Ayuuri

Olej na masáž svalů s rozmarýnem a zázvorem Masážní olej…
346 Kč

ALOE VERA Gel ESI čistý 200ml

99,9%  Aloe Vera Zklidňuje suchou, podrážděnou a…
239 Kč

ETS Dárková kolekce v plechové kazetě - Modré ozdoby

Limitovaná edice vánočních čajů v dárkovém balení, 72 sáčků…
458 Kč

AYUR OIL 23 MAHANARAYANA 220ml

Přírodní olej z ajurvédských bylin na bolest kloubů …
490 Kč

TRIPHALA BIO 80tbl. Cosmoveda

Známá trojkombinace bylin - DETOXIKACE Podle ajurvédy jsou…
372 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…