Bršlice kozí noha není plevel! Objevte její sílu
První výhonky dokáží zarputilého zahrádkáře pořádně rozčílit. Bršlice kozí noha je totiž většinovou společností vnímána jako plevel, který je navíc opravdu těžké zničit. Možná nám však příroda jen dává jasně na vědomí, že bršlice kozí noha není „jen“ otravným plevelem, co se snaží narušit naše zahrady. Naopak nás může překvapit, jaké má bršlice kozí noha léčivé účinky. A o tom bude řeč. Proč byste měli tuto rostlinu víc hýčkat než likvidovat.
Bršlice kozí noha – jak vypadá
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) patří mezi první jarní rostliny, které se po ustoupení sněhu objevují téměř kdekoli. Jedná se o vytrvalou rostlinu s lysou hranatou lodyhou, jež má jednou až dvakrát trojčetné listy (lodyžní lístky jsou střídavé). Květy ve složitých okolicích jsou bílé a chybí jim zákrovní listy. Zahrádkáři je bršlice kozí noha nemilovaná, neboť se díky svým podzemním oddenkům rychle a účinně šíří po zahradě. Rostliny, které dosahují 50–100 cm je přímo děsí. Obvykle se sklízí čerstvé lístky během dubna a května. Nové lístky (po předchozím sběru) lze však sbírat až do října. Netypické jméno bršlice kozí noha získala po tvaru svých lístků, které připomínají právě kozí kopyto.
Bršlice kozí noha – léčivé účinky odvary
- Zdroj vitaminů a minerálů – vysoký obsah vitaminu C, dále železa, manganu či karotenoidů.
- Protizánětlivé účinky
- Diuretické účinky (močopudné) – výluh z listů pomáhá s odvodněním organismu. Pozor na užívání v těhotenství a při kojení.
- Prevence močových či ledvinových kamenů – bršlice kozí noha podporuje vylučování solí i kyseliny močové, čímž snižuje riziko vzniku kamenů a ulevuje při dně.
- Hemoroidy – bršlice kozí noha snižuje riziko vzniku, ale také zlepšuje průběh terapie.
- Přispívá k odkyselení organismu – díky této schopnosti se přidává do jarních detoxikačních kúr.
- Součást redukční diety – podporuje trávení (může být lehce projímavá), odvodňuje, což přispívá k optimalizaci metabolismu.
Bršlice kozí noha – léčivé účinky koupele a obklady
- Zmírňuje otoky – díky svým účinným látkám působí zklidňujícím dojmem. Používají se odvary z kořene (oddenku), které se formou obkladů přikládají na postižené místo.
- Bolesti nohou – zmírňuje pocity mravenčení, tlaku a „tuhých“ lýtek. Opět se používá odvar z kořene, který se formou koupele nebo obkladů aplikuje na bolestivé končetiny.
- Dna a revmatismus – bršlice kozí noha lze aplikovat i jako podpůrná terapie u dny nebo revmatismus. Vhodné je kombinovat výluh z listů s obklady z kořene, které se přikládají na bolavé klouby po dobu cca 30 minut.
- Bolavé klouby a zlepšení pohyblivosti – úlevu přinese bršlice kozí noha také při bolestech kloubů. Zalijte bršlici horkou vodou a rozmixujte listy a kořen na hustou kaši. Co nejteplejší ji přikládejte na bolestivá místa (maximálně 30 minut).
Bršlice kozí noha – využijte kořen
Kromě listů lze sbírat také kořen (oddenek). Na rozdíl od většiny léčivek, kde kořen vyndáváte poněkud složitě, zde mít problém nebudete. Kořenový systém se dokáže během roku rozrůst až na tři metry čtvereční. Nejsilnější účinky získáte, pokud kořen bršlice nasbíráte zjara (síla rostliny je po zimě ještě v kořenech). Mladé oddenky poté nasekejte (maximálně 2–3 cm) a můžete z nich připravovat odvar přímo. Pokud máte větší úrodu, pak lze zamrazit. Sušení chce trochu cviku, ale je také možné.
Bršlice kozí noha – součást jarní detoxikace
Protože bršlice kozí noha patří mezi první jarní rostliny, nebude překvapením, že nám nabízí také možnost přirozené jarní detoxikační kúry. Bršlice kozí noha ulehčuje tělu po zimě a my máme šanci vyhnout se jarní únavě. Detoxikace také uleví jednotlivým orgánům, čímž se funkčnost těla stane efektivnější. Posílíme též náš imunitní systém. Mezi nejčastější směsi patří: Bršlice kozí noha listy, kopřiva list, jitrocel kopinatý list a květy pampelišky a sedmikrásky. Vše zalijeme horkou vodou, necháme louhovat 15 minut (ideálně zakryté), scedíme a pijeme teplé. Kúra by neměla přesáhnout dva týdny.
Bršlice kozí noha – pozor na množství
Podobně jako je to se všemi bylinkami, i bršlice kozí noha může být pro někoho nevhodná. Důležité tedy je sledovat odezvy svého těla, dodržovat bezpečné množství i délku užívání. Žádná bylinka není na trvalé užívání! Velké dávky bršlice mohou vyvolat nevolnost a při dlouhodobém užívání (v řádu měsíců) i podráždění ledvin.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku