Graviola – Annona muricata
Všechny části stromu graviola – tedy kůra stromu, jeho listy, kořeny, semena i plody, jsou tradičně užívány v medicíně oblastí výskytu rostliny, v Jižní Americe, ale i v karibské oblasti. Zdá se, že graviola je dosti zajímavá rostlina a její potenciál využití do budoucna je velice slibný. Už jen to, kolik vědeckých prací a studií je jí v současné době věnováno, ukazuje, že v budoucnu by mohla hrát i významnou roli v medicíně a to především při léčbě rakoviny.
Graviola v lidovém léčitelství
Graviola působí příznivě na celý organismus člověka. V bylinkářství se užívá jakožto prostředek snižující horečku, při nachlazení a chřipce. Je pomocným prostředkem při léčbě rakoviny a léčbě cukrovky, neboť snižuje hladinu krevního cukru i krevní tlak. Užívá se také při jaterních onemocněních, astmatu a problémech se zažíváním.
Antibakteriálně působí především kůra gravioly. Společně se semeny rostliny je účinná proti cizopasníkům a proti žaludečním vředům.
Odvar z listů gravioly je cenným antioxidantem. Působí proti novotvarům, ničí rakovinné buňky a eliminuje z organismu volné radikály. Listy mají také uklidňující a tonizující účinky. Listy také účinkují proti bolestem, křečím, epilepsii a diabetes. Účinkují při potírání plísní, virů a bakterií. Příznivé účinky se užívají i při léčbě malárie a při horečkách. Výrazně zpomalují stárnutí buněk organismu a celkově zvyšují jeho vitalitu.
Plody gravioly mají vysokou výživovou hodnotu. Užívají se k výrobě marmelády, zmrzliny, ovocné šťávy, sladkého pečiva a různých nápojů. Zvyšují tvorbu mateřského mléka u kojících matek. Nezralé plody mají své místo v kuchyni jakožto zelenina a olej z listů z nezralých plodů společně s listy se používají ve formě obkladů k léčbě a potírání projevů revmatismu, artritidě a při neuralgických potížích.
Dle zkušeností tradiční i současné medicíny se graviola užívá při:
- epilepsii
- Parkinsonově chorobě, HIV a AIDS
- nespavosti
- posílení imunitního systému
- nádorových onemocněních
- stresech a neuralgiích
- depresích
- onemocněních trávicího traktu
- průjmech
- cukrovce
- vysokém krevním tlaku
- astmatu
- nejrůznějších mykózách
- revmatismu a artrózách
- vředových onemocněních
- chronické únavě
Budoucnost využití gravioly
Graviola a její využití v lékařství má před sebou pravděpodobně velmi zajímavou budoucnost. Je předmětem zájmu vědců a nejrůznějších výzkumů, neboť se předpokládá, že látky v ní obsažené by mohly hrát významnou roli při léčbě rakoviny.
Vědci tuto bylinu se zájmem studují již od roku 1940. Většina z těchto výzkumů se zaměřuje na látky zvané Annonaceous acetogenins. Graviola tyto přírodní sloučeniny obsahuje v listech, kůře i semenech. Několik na sobě nezávislých výzkumů potvrdilo, že tyto látky mají významné protinádorové vlastnosti a selektivní toxicitu proti různým typům nádorových buněk a to bez poškození buněk zdravých. Již při podání velmi nízkých dávek byly prokázány silné protivirové i protinádorové účinky.
Při léčbě rakoviny může dojít k jevu zvanému mnohočetná rezistence. Rakovinné buňky, které odolaly chemoterapii, mohou posilovat svoji odolnost proti lékům užívaným při předcházející chemoterapii, ale i proti jiným léčivům. Těchto buněk je sice malé procento, ale pokud přežijí, pak se mohou rozmnožit a metastazovat. Jak bylo zjištěno, acetoniny v graviole obsažené likvidují právě tyto problematické a odolné buňky.
Kontraindikace
Graviola by neměla být podávána v průběhu těhotenství, neboť byl prokázán její děložní povzbuzující účinek. Neměly by ji brát ani lidé užívající antihypertenziva – farmaka vedoucí ke snížení patologicky zvýšeného krevního tlaku. Dlouhodobé užívání gravioly může vést k vymírání přátelských bakterií v trávicím traktu. Velké dávky také mohou někdy způsobit nevolnosti nebo zvracení. Pokud u Vás k takovému stavu dojde, pak snižte dávky.
Diskuse k článku