Mýty a fakta o menopauze

Mýty a fakta o menopauze

Bezmála třetina žen ani nepozná, že se menopauza dostavila. Které příznaky nejsou pro přechod příliš typické? A v jakých případech je vhodné vyhledat lékaře? To ve svém komentáři přibližuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Změna menstruace, pokles produkce estrogenu

Nejběžnějšími projevy menopauzy jsou takzvané příznaky vegetativního klimakterického syndromu. Jedná se především o návaly horka a potu, bušení srdce, nervozitu, brnění či mravenčení končetin, výkyvy nálad, nespavost, sklon k depresím. Poměrně často se také objevují poruchy menstruačního cyklu, jak ve smyslu častějšího krvácení, které přichází většinou na počátku menopauzy, tak ve smyslu opožděné menstruace a prodlouženého cyklu.

Depositphotos_56212965_original

Další příznaky: časté močení a padání vlasů

S nedostatkem estrogenů souvisí také intenzivnější potřeba močení. Ta bývá doprovázena silným nutkáním, častým nočním močením, urgentním únikem moči či bolestmi při močení. Při snížení produkce ženského hormonu dochází i k vyšší tvorbě vrásek, nadměrnému úbytku vlasů, zhoršuje se také kvalita nehtů.

O klimakteriu napovídají rovněž změny metabolismu. Ty jsou spojeny s inzulínovou rezistencí, kdy hrozí větší riziko diabetu, zvyšování hladiny cholesterolu, a nebezpečí vážných chorob.

Menopauza bývá navíc opředena mnoha mýty. Přiblížíme ty z nich, kterých se ženy nejčastěji obávají, a ukážeme vám, co je na nich pravdy.

Mýtus: Všechny ženy na planetě prožívají klimakterium stejně

Pravda: Málokdo ví, že ženy na severu prožívají období přechodu zcela jinak než ženy na jihu. Menopauza totiž nefunguje u všech žen na Zemi stejně. Čím severněji od Česka se přesuneme, tím je nástup menopauzy dřívější. To, jak intenzivně ji ženy prožívají, je také částečně otázkou barvy pleti. Platí, že ženy se světlejším tónem mívají většinou příznaky intenzivnější. Intenzita v neposlední řadě závisí rovněž na stravovacích návycích ve vybrané oblasti.

Mýtus: Každá žena v menopauze trpí změnami nálad

Pravda: Nástup klimakteria mohou doprovázet problémy fyzického i psychického charakteru. Nejčastěji se jedná o výkyvy nálad, návaly horka, bolesti hlavy, nadměrné pocení, nespavost či podráždění. Ovšem i zde platí, že ne každá žena prožívá přechod stejně. „Pro některé ženy bývá menopauza klidným a pohodovým obdobím, jiné ho prožívají velmi intenzivně a musejí dokonce vyhledat pomoc lékařů či medikamentů. Na tom, jak emocionálně i tělesně se žena s klimakteriem vyrovnává, se podílí kombinace faktorů, jako je celkový zdravotní stav, styl života, stravovací návyky nebo genetické predispozice,” uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám v přechodu nabízí doplňky stravy Sarapis plus nebo Sarapis Soja. Ty patří mezi oblíbené preparáty, a to zejména díky obsahu včelích produktů a jsou vhodné zejména pro ženy v období kolem menopauzy. Zejména vylepšený Sarapis Soja přináší spojení včelích produktů, extraktů ze sóji a červeného jetele a vitamínů a minerálů.

Sarapis-Soja_60

Mýtus: Ženy v přechodu ztrácejí chuť na sex

Pravda: Vědecké průzkumy zjistily, že libido, tedy pohlavní pud, který je jakýmsi spouštěčem sexuální touhy a energie, není závislé na hladině estrogenu. Tento ženský hormon v období klimakteria výrazně klesá, a proto mu mnoho žen připisuje právě předsudek sníženého sexuálního apetitu. „Neoprávněně obviňována bývá také neschopnost vaječníků produkovat vajíčka a ukončení menstruace. Ani to ale nijak neovlivňuje chuť na sex. Ženy v přechodu mohou nadále žít plnohodnotným sexuálním životem bez omezení a obav. Naopak, tento akt vylučuje v nervové soustavě endorfiny, takzvané hormony štěstí, které velmi příznivě působí na psychický stav ženy,” říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Mýtus: Ženám se v klimakteriu zvyšuje tělesná hmotnost

Pravda: Nárůst tělesné hmotnosti bývá jedním z nejčastějších mýtů týkajících se ženské menopauzy. Ani v tomto případě nelze zobecňovat, protože váha je u každé ženy zcela individuální záležitost. I tady se na hmotnosti podepíše styl života a stravování. Zralé ženy mají hrozbu menopauzy v hlavě, a často se tak uchylují k držení drastických diet. Při pokusech o snižování hmotnosti drží hladovku nebo jedí málo a nedodávají tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály. To následně vede k odbourávání svalové hmoty, která je aktivním spalovačem energie v těle.

Sarapis-Plus_60

Mýtus: Menopauza přichází úderem 50 let

Pravda: Nástup klimakteria je velmi pozvolný proces a není pravda, že ženu zastihne ze dne na den, ihned při oslavě 50. narozenin. Klimakterické změny se objevují zpravidla 6 až 7 let před poslední menstruací, která nastává průměrně mezi 49. a 51. rokem života. Ovšem není ani raritou, když žena menstruuje pouze do věku 38 let nebo naopak až do svých 55 let.

Více informací získáte na www.vegall.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Solná lampa elektrická OHNIVÝ POHÁR

Opracovaný solný krystal z Himaláje, s elektrickým kabelem…
899 Kč

Echinaceový sprej do krku GOLA 20ml ESI

 V období nachlazení, pro posílení imunity ECHINAID SPREJ …
118 Kč

Hořčičné semínko černé mini 50g DNM

Indické koření Složení:  hořčičné semínko černé celé …
29 Kč

Náramek křišťálový s růženínem a perlou

Originální stylový náramek z pukaného křišťálu, růženínu,…
340 Kč

Ajurvédské kafe Garcinia 50g DNM

Chutný kávovinový nápoj, napomáhá ke snížení tělesné…
89 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…