Proč jsou brýle proti slunci tak důležité?
Brýle proti slunci nejsou pouhým doplňkem letního outfitu. Jsou především neocenitelnou součástí ochrany očí. Sluneční záření působí nejen na naši pokožku, ale i na zrak. Zejména pak to ultrafialové, které může mít dopad na naše budoucí zdraví očí. Sluneční brýle by tak měly být jasnou volbou v letních měsících.
Mnoho lidí brýle proti slunci nenosí, nebo si pořídí modely zcela nevhodné. Aby sluneční brýle měly skutečně efekt, je zapotřebí pořídit takové, které jsou opatřené takzvaným UV filtrem. Jak ale rozpoznat v tom množství ten nejlepší produkt?
Brýle proti slunci a vhodný UV filtr
Nejprve si pojďme přiblížit ultrafialové záření a jeho druhy. Rozeznáváme celkem UVA, UVB a UVC záření. Pokud se opalujete, nebo pobýváte delší dobu na slunci, nejvíce jste vystavováni UVA záření. To nezapříčiní spálení kůže, avšak s přibývajícím věkem může u lidí, kteří se více opalují, docházet k předčasnému stárnutí pleti a pigmentovým skvrnám. UVB záření je takové, které způsobí zhnědnutí pokožky při slunění. Zemská atmosféra jej pohlcuje až z 90 procent. UVB záření působí do značné míry na zrak. S UVC zářením se prakticky nesetkáme. Díky ozonové vrstvě na planetu Zemi v podstatě nezáří vůbec. Obecně lze říct, že UV záření je velmi prospěšné hlavně díky dodávkám vitamínu D, rovněž posílí imunitu a podpoří duševní pohodu. Má ale i svá negativa. Jedním z nich je právě poškození zraku, při jeho nedostatečné ochraně. Docházet tak může v pozdějším věku například k makulární degeneraci, nebo šedému zákalu. Sluneční brýle jsou tedy velmi důležité. Jak brýle proti slunci vybírat?
- Brýle proti slunci vybírejte nejlépe ve specializovaných prodejnách: pro sluneční brýle ideálně zavítejte do optiky. Zde vám odborníci poradí, jaký produkt bude pro vás tím optimálním. V těchto prodejnách máte také garantováno, že brýle budou opatřené adekvátním UV filtrem. Důležité je označení 100 % ochrana před UV 400, nebo 100 % ochrana před UVA a UVB.
- Všímejte si i certifikace: ta je označená jako EEC. Pokud jsou brýle proti slunci označené tímto štítkem, výrobce se podepsal pod to, že produkt je opravdu funkční co do pohlcování ultrafialového záření A i B.
- Zabarvení sklíček vybírejte dle účelu použití: brýle proti slunci se obecně doporučují pro sportovní aktivity se sklíčky oranžovými, přes která je lépe vidět. K slunění na pláži a při pobytu na prudkém slunci jsou zase vhodnější skla tmavá (černá a hnědá).
Brýle proti slunci a vhodný materiál
Na trhu jsou k dostání i různorodé materiály, z kterých vám v optice zhotoví brýle proti slunci. Vybírat můžete mezi materiálem skleněným, plastovým, nebo třeba polykarbonátovým. Skleněná brýlová skla jsou považovaná za ta nejkvalitnější, avšak také nejkřehčí a nejchoulostivější co se týká případného poškození. Cenová relace u tohoto materiálu se pohybuje poměrně vysoko. Sklo je rovněž těžší a při prasknutí více nebezpečné pro oči než plast. Někteří lidé skleněné brýlové čočky upřednostňují, ale celkově se příliš nedoporučují. Plastový materiál je jedním z nejoblíbenějších, co se týká výroby brýlí. Je lehký, odolný a chrání stejně dobře před UV zářením, jako ten skleněný. Pro sportovní nadšence je pak nejvhodnější polykarbonát. Je až 10x odolnější než oba předešlé materiály a také výrazně lehčí. Pokud by vám tedy sluneční brýle upadly na zem, nerozbijí se. Kvalita UV filtru u polykarbonátových skel je také velmi slušná.
Brýle proti slunci musí dobře sedět
Design slunečních brýlí si samozřejmě každý volí podle toho, co se mu líbí. Podstatné je, aby brýle proti slunci z obličeje nepadaly, ale zároveň ani netlačily. Pakliže vám k obličeji sedí velká brýlová skla, volte raději ta. Jsou totiž co se týká ochrany zraku lepší.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku