Stevia rebaudiana - zázračné sladidlo

Stevia rebaudiana - zázračné sladidlo

Stevia rebaudiana

Stevia rebaudiana Bertoni (stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky) je jedním z více než 150 druhů rostlin rodu Stevia, z nichž pouze dva druhy vykazují výraznou sladkost, která stévii zařadila mezi přední přírodní sladidla. Stévie obsahuje steviosid, který je až 300 x sladivější než řepný cukr. Steviosid je uložen v listech a nati. Dalšími účinnými látkami jsou rebaudiosid A, který je ještě 1,5 x sladivější než steviosid a rebaudiosidy B, C, D a E. Potravinové produkty slazené stévií se velmi rychle rozšířili do mnoha zemí. Steviosid se zde používá ke slazení potravin, nápojů, v cukrářském a konzervárenském průmyslu (DIA výrobky), při výrobě zubních past a žvýkaček. Více jak 30 let se v Japonsku stevie přidává do chleba, do ovocných šťáv, piva, čokolády, žvýkaček atd. aniž by byl znám nějaký negativní vliv. Slazení stevií není zdravotně závadné a je lékaři v zahraničí doporučováno i pro předškoláky. Dosud nebyl zaznamenán žádný případ alergické reakce.

Čtěte také:

Přírodní sladidla jsou zdravější alternativou rafinovaného bílého cukru

Vzhled Stevie rebaudiana

Stevia rebaudiana Bertoni je rostlina vysoká asi půl metru. Její lístky jsou sytě zelené, kopinaté, v mládí jemně ochlupené. Stévie kvete oboupohlavně. Ve spodních částech rostliny se tvoří úbory jemných bílých květů, ve vrchních částech 3-5 trubkovitých kvítků. Plodem stévie je tmavá nažka, roznášená větrem.

Původ a rozšíření stévie

Přirozeným prostředím stevie je severovýchod Paraquaye. Je hojně rozšířená na kultivovaných plochách a planě rostoucí ji nalezneme zřídka. V Brazílii se nachází v oblasti Pantanal v bažinatém ekosystému. Stevii používají místní obyvatelé již několik století. Je zde vysoce ceněna nejen pro léčivé účinky, ale zejména kvůli své výrazně sladké chuti. Indiánský kmen Guarán z Paraquaye používal sušené lístky stévie ke slazení čaje maté nebo ke slazení tereré a potravin a označovali ji kaá-heé. Bylinu povaří s čajem nebo zamýšleným nápojem, případně ji předem svaří s vodou, čímž získají sladkou tekutinu, kterou lze využít ke slazení.

Do Evropy se rostlina dostala v 16.století, když španělští dobyvatelé zjistili, že domorodé obyvatelstvo používá stévii ke slazení bylinných čajů. Do Japonska byla dovezena až v roce 1971. Paraquyaská vláda semena rostliny před vývozem velmi důrazně chrání. Dnes je stévie pěstována nejvíce v Japonsku, dále v Číně, Koreji, Thajsku, Vietnamu, USA, Brazílii, Paraquay, Uruquay, Střední Americe, Izraeli, Thajsku, Japonsku, Bulharsku, Německu a na Filipínách. A šíří se nejen pro svou sladkost, ale také pro dobrý vliv na zdraví lidí.

Pěstování stévie

Pěstování stevie je poměrně jednoduché. Stévie není příliš náročná rostlina, má ale ráda dostatek světla a tepla. Na východní straně se jí bude dařit. Její přirozené prostředí je bažinatá půda, proto ji musíte dostatečně zalévat, aby půda byla stále vlhká. Přes zimu ji postavte do místnosti o teplotě 5-10°C, stévie nesmí namrznout. V zimě shodí téměř všechny listy, přezimují pouze kořeny.

Množí se nejlépe zelenými řízky, řízky kořenů, odnožemi, metodou in vitro. Na vyklíčení semen se nespoléhejte. Sklízí se její nať 2 – 3 krát za sezónu seřezáním. Ta se většinou suší. Rostlina zanedlouho opět obrazí novými stonky a listy.

Co se ze stévie používá

Ze stévie se dají využít lístky nebo nať a to buď čerstvé, sušené, mražené nebo výluhy a tekuté či práškové extrakty.Těmito si můžete osladit kávu nebo čaj a dokonce se dá stévie použít i při pečení přímo do těsta, jelikož steviosidy jsou stálé i při vysokých teplotách. Čerstvé lístky můžete použít například do ovocných salátů nebo je přímo žvýkat. Stačí pouze jeden lístek na to, abyste v ústech pocítili její mimořádnou sladkost.

Zdravotní účinky stévie

Protože má stévie velmi nízkou kalorickou hodnotu, používá se nejčastěji jako náhradní sladidlo pro diabetiky, kardiaky, obézní lidi a pro osoby trpící vysokou kazivostí zubů.
V přírodním léčitelství se stévie používá jako kardiotonikum, proti obezitě, vysokému tlaku, únavě, depresím, infekcím, ke snížení kyselosti moči a zlepšení trávení. Podporuje buněčný metabolismus,  Rozšiřuje cévy, snižuje krevní cukr a krevní tlak, má močopudné účinky, podporuje pankreas. Z dalších efektů se deklarují antibakteriální, antifungální, antivirové a protizánětlivé. Je blahodárná pro hypoglykemiky. Narozdíl od sacharózy nezatěžuje stévie organismus přebytečnými kaloriemi a cukry, poněvadž steviosid naše tělo nevstřebává.

Vliv stévie na zuby a ústní dutinu

Sledováním populace z kmene indiánů Guarani se zjistilo, že téměř netrpí kazivostí zubů. Vědci tak mohli potvrdit, že stévie dokáže zničit celou řadu nebezpečných bakterií ústní mikroflóry. Omezuje tvorbu ústního plaku a zubního kamene, hlavně u dětí. Stačí pár kapek stevie rebaudiany do vody na výplach úst a kloktání. Ústní voda ze stévie omezuje záněty dásní a podporuje prevenci paradentózy, omezuje také nepříjemný zápach z úst. Stevia rebaudiana je podpůrným přípravkem s příznivým s antibakteriálním a protivirovým účinkem nejen v ústní dutině, nýbrž působí proti infekcím, způsobené bakteriemi a viry jako například afty, záněty dásní a počáteční stadia paradentózy.

Stévie a pokožka

Stevia rebaudiana působí jako uklidňující prostředek na pokožku při poštípání nebo bodnutí hmyzem, popáleninách a jiných kožních problémech jako např. akné, dermatitis, ekzém atd. Stačí dát pár kapek extraktu na vatičku a místo potřít. Úspěšně se dá stévie použít jako pleťová voda. Do sklenice vody dáme několik kapek a pleť potíráme namočenou vatičkou. Stévie je též vynikající hojivý prostředek na různá poranění kůže, protože urychluje hojení a nezůstává jizva.

Stévie na hubnutí a cukrovku

Při žvýkání čerstvých lístků vydrží sladká chuť v ústech velice dlouho a snižuje se také pocit hladu. Pro tento efekt je použití stévie žádoucí u lidí, které honí večer mlsná. Neohrožují svoje tělo zbytečnými kaloriemi. Posedlost po sladkém utlumí několik kapek extraktu do citronády nebo jiného nápoje. Látku zapříčiňující sladkost naše tělo nevstřebává, proto kávu, čaj a jiné nápoje můžeme sladit bez obav z tloustnutí.  Z literatury doporučený přepočet sladivosti: 1 kapka extraktu = 1 větší kostka řepného cukru

Se stévií proti únavě

Stevia rebaudiana prokazatelně snižuje únavu a únavový syndrom a snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích. Zvyšuje mentální aktivitu.



Diskuse k článku

  • Zdenek

    12:09 23. 1. 2017 0
    Stevie je možná celkem dobrou variantou běžného bílého cukru, ale nic by se nemělo přehánět. Na mysli mám třeba její projímavé účinky při "předávkování".

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Šampon jemně čistící AYUURI 200ml

Bylinný šampon pro normální vlasy s extrakty z amalaki,…
197 Kč

Hořčičné semínko černé mini 50g DNM

Indické koření Složení:  hořčičné semínko černé celé …
29 Kč

Pytlíček na kámen na krk

Originální háčkovaný pytlíček na váš oblíbený kámen nebo…
119 Kč

GENTIAN Hořeček nahořklý (12) Bachovy květové BIO esence 10ml

BIO Bachova květová esence č.12 podle originální receptury …
275 Kč

Shuya Health - Noční vložky 8ks

Vložky nové generace z čistě přírodních látek, rozložitelné…
98 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…