Tkáňové soli v kostce: Schusslerovy soli podle horoskopu
Tkáňové soli nebo takzvané Schusslerovy soli představují jakýsi alternativní systém dvanácti základních minerálních složek těla. Ty nacházíme v krvi i ve veškerých tkáních lidského organismu. A k čemu jsou vlastně dobré?
Tkáňové soli a celý systém kolem nich definoval už v 19. století německý lékař Dr. Wilhelm Heinrich Schüssler. Odtud také jejich další název – Schusslerovy soli.
Tkáňové soli a dvanáct základních druhů
Schusslerovi soli neboli tedy tkáňové soli se skládají z dvanácti základních druhů minerálních prvků – sloučeniny sodíku, železa, vápníku, síry, draslíku, křemíku, fosforu a chlóru. Výsledkem jeho bádání bylo poznání, že nedostatek minerálů v těle vede k narušení buněčného metabolismu. To ho vedlo k tomu, že vymyslel a vytvořil tkáňové soli. Podle dr. Schüsslera je deficit možno vyčíst i z obličeje každého člověka. Nedostatky rozlišoval podle odchylek zabarvení pokožky, uložení tuku nebo třeba předčasných vrásek.
Tkáňové soli nejsou medikací
Schusslerovy soli se dnes řadí mezi alternativní metody. Rozhodně je tedy nelze považovat za medikaci. Pokud máte pocit, že s vaším tělem není něco v pořádku, nechte si udělat krevní rozbor u vašeho praktického lékaře. Z něj je pak možné vyčíst mnohé deficity, které váš organismus trápí.
Tkáňové soli podle zvěrokruhu
Schusslerovy soli byli jen začátkem, na který navazovali další lékaři. Například americký odborník George W. Carey propojil tkáňové soli se znameními zvěrokruhu. A to tak, že ke každé tkáňové soli přiřadil jedno znamení ze zvířetníku. Nadstavbu pak přidala ještě Inez E. Perry, která k jednotlivým solím a znamením zvířetníku připojila také barvy.
Základní tkáňové soli podle Schusslera
Kalium phosphoricum – spojená se znamením Berana a červenou barvou
Tato sůl má ze všech nejrychlejší nástup. Můžete ji využít při intenzivním stresu, únavě, poruchách koncentrace a krátkodobé paměti, předrážděnosti i hyperaktivitě. Nedostatek prvku může značit ztráta jiskry ve tváři, popelavá barva, šedý stín kolem úst nebo spánků či hnědožlutý až hnědý povlak na jazyku.
Natrium sulphuricum – spojena se znamením Býka a korálovou barvou
Ozkoušet tyto tkáňové soli mohou lidé po mononukleóze, zavodnění jedinci nebo lidé, kteří potřebují podpořit lymfu. U nedostatku prvku se mohou objevit váčky pod očima, červený nos, zelenohnědý povlak vzadu na jazyku.
Kalium muriaticum – spojena se znamením Blíženců a oranžovou barvou
Tkáňové soli, které uzemňují. Vyzkoušet si ji můžete při respiračních onemocněních nebo popáleninách. Nedostatek prvku se může projevit bílým hlenem, tváří bílou jako mléko s růžovofialovými kruhy pod očima nebo rozšířenými cévkami.
Calcarea fluorica – spojena se znamením Raka a zlatou barvou
Vyzkoušet tkáňové soli můžete v případě, že potřebujete podpořit elasticitu kůže, šlach a cévních stěn. Fluorid často lékaři doporučují, především dětem, i na zuby. Jeho účinky jsou však stále diskutabilní. Výrazný nedostatek se může projevit špatnou zubní sklovinou, hnědočernými kruhy kolem očí, prasklým jazykem.
Magnesia phosphorica – spojena se znamením Lva a žlutou barvou
Tkáňové soli se užívají vnitřně. Nicméně mangnézium – hořčík se často přidává i do koupele. Zde ji využívají především sportovci pro relaxaci svalů. A lidé, kteří trpí nadměrným stresem – pro relaxaci nervů. Hodí se i při napětích a křečích, podobně může fungovat i čokoláda. Nedostatek se může projevit červenými, studenými tvářemi.
Kalium sulphuricum – spojena se znamením Panny a olivovou barvou
Tkáňové soli, které se prý hodí pro kůži. Vyzkoušet ji můžete při zánětech nebo třeba akné. Nedostatek se může projevit pigmentovými skvrnami nebo poruchami pigmentace, chronickým žlutozeleným, na jazyku může být žlutozelený povlak.
Natrium phosphoricum – spojena se znamením Vah a zelenou barvou
Tkáňové soli se mohou vyzkoušet při více se mastící kůži, mykózách, poruchách trávení, žaludečních vředech, pálení žáhy, plynatosti, kyselých průjmech a zvracení, kyselém potu. Výrazný nedostatek se může projevit načervenalou bradou, druhou bradou, permanentní chutí na sladké, výtoky i zlatožlutým jazykem. Velmi vhodné je upravit i stravu.
Calcarea sulphurica – spojena se znamením Štíra a tyrkysovou barvou
Tkáňové soli můžete vyzkoušet, když vás trápí afty, hnisavé vyrážky, mokvavé rány nebo akné. Nedostatek se projeví alabastrově bílou tváří nebo pigmentovými skvrnami.
Calcarea phosphorica – spojena se znamením Kozoroha a královsky modrou barvou
Tkáňové soli se dají vyzkoušet pro povzbuzení organismu. Stejně tak při nechutenství nebo únavě. Nedostatek se může projevit třeba voskovým zbarvením kůže.
Natrium muriaticum – spojena se znamením Vodnáře a fialovou barvou
Tyto tkáňové soli můžete vyzkoušet při nadměrné plačtivosti, suchosti sliznic nebo syndromu suchého oka. Nedostatek se může projevit váčky kolem očí, roztáhlými póry nebo extrémní chutí na slané.
Ferrum phosphoricum – spojena se znamením Ryb a magenta barvou
Při zánětech a virózách mohou být tyto tkáňové soli zajímavým doplňkem. Také třeba při popáleninách nebo únavovém syndromu. Nedostatek se může projevit červenými a teplými tvářemi a ušima.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku