Vhodně zvolená dieta zatočí s kily navíc (nejen) po Vánocích

Vhodně zvolená dieta zatočí s kily navíc (nejen) po Vánocích

Když se řekne dieta, vybaví se mnohým trýznění v podobě hladovění a nekonečných hodin strávených v posilovně. Dieta ale může být různá. Podívejme se proto v tomto článku na nejvyhledávanější diety. Jaké jsou a co jednotlivé druhy obnáší?

Čtěte také:

Šílené a extrémní diety na hubnutí ohrožují zdraví

Krabičková dieta sází na pravidelnost

Tato dieta představuje aktuálně hit mezi dietami. A to především díky tomu, že ten, kdo se chce zbavit nadbytečných kil, se nemusí nijak namáhat z hlediska přípravy vhodných pokrmů. Vše totiž obstará firma, která dokáže krabičkovou dietu zajistit. Vše je založeno na principu racionálního stravování, které je definováno nejen vyvážeností živin, ale také pravidelností. Jídlo je připravováno a sestavováno tak, aby bylo nutričně hodnotné, na druhé straně však přiměřených kalorických hodnot. V jídelníčku této diety proto nechybí ovoce, zeleniny, luštěniny, různé maso, aby tělo dostávalo vše, co potřebuje. Obvyklá krabičková dieta předpokládá u ženy příjem okolo 5500 kJ a u muže zhruba 7500 kJ za den. Lze volit různé programy této diety, od redukční až po lepší životosprávu, nabírání svalového hmoty apod.

Ukázkový jídelníček:

Snídaně

celozrnný chléb, čerstvá sýrová pomazánka

Dopolední svačina

1/2 jablka, 1/2 broskve

Oběd

Kuřecí kousky s hráškem a kukuřicí, rýže

Odpolední svačina

tvaroh s 1/2 jablka

Večeře

losos vařený v páře, mrkev

Dukanova dieta – hlavní je seznam povolených potravin

Dukanova dieta je novinkou, která vyvolala ve světě doslova pozdvižení. Poznatky francouzského lékaře učarovaly mnohým celebritám, které tak s jeho pomocí zbavují těla ohyzdných tukových polštářů. Autor této metody tvrdí, že tato dieta patří do té velmi úzké skupiny takových diet, po kterých se nejen hubne, ale také se nedostaví nenáviděný JOJO efekt, při kterém se ztracená kila navrátí ještě s bonusem. Hlavním principem je konzumovat pouze povolené potraviny a projít 4 fázemi, od nejpřísnější až k té poměrně snadné. Také je důležité vynechat při této dietě sůl. Zmiňované fáze jsou následující:

  • Útočná – lze jíst především bílkoviny (nesmí se tučné maso, salám, máslo)
  • Proplouvací  - lze jíst bílkoviny a zeleninu (nesmí se brambory, kukuřice, luštěniny)
  • Upevňující – lze jíst bílkoviny, zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, jednou týdně těstoviny, brambory
  • Stabilizační – vyžaduje dostatečný pitný režim, pohyb a pravidelnou konzumaci bílkovin, jídelníček je podobný předchozí fázi

Ukázkový jídelníček – útočná fáze:

Snídaně

2 vařená vejce, jogurt, voda

Oběd

kuřecí plátek přírodní

Odpolední svačina

otrubové placky

Večeře

grilovaná ryba bez tuku se zeleninou

Oblíbená mléčná dieta patří spíše do kategorie šílených

Mléčná dieta umožňuje poměrně rychlé hubnutí, je třeba ale počítat s tím, že s sebou nese i neblahý JOJO efekt a je pro tělo drastická. Málokdo také tuto dietu vydrží, protože, jak už název napovídá, je založena na konzumaci mléčných potravin. Je tedy jasné, že je velmi monotónní. Povoluje občasné zařazení masa a zeleniny do jídelníčku, i tak je ale velmi náročná. Mléčná dieta je obvykle rozložena do období 14 dní. Důležitou součástí této diety je také pitný režim, kdy by se měly denně vypít alespoň 2 litry neperlivé a neslazené vody. I když je dieta účinná, není odborníky doporučována kvůli zdravotním rizikům, co s sebou přináší. Jelikož svaly nedostávají potřebné množství živin, cítí se daný člověk bez energie a bez síly.

Ukázkový jídelníček:

1. den

celý den pouze polotučné mléko

2. den

bílý tučný jogurt, 150 g tvarohu, 150 g vařeného masa, 250 g tvarohu, 2 vejce a čaj

3. den

100 g ovoce, 100 g zeleniny, 100 g salámu, 250 ml mléka, 150 g vařeného masa

4. den

bílý jogurt, 250 ml mléka, 100 g zeleniny, 100 g zeleniny, 100 g salámu a čaj

5. den

bílý jogurt, 250 ml mléka, 100 g zeleniny, 100 g zeleniny, 100 g salámu a čaj

Atkinsonova dieta nepočítá kalorie

Základní myšlenka této diety spočívá v omezení či úplném vyřazení sacharidů z jídelníčku. Tím se podle této metody dosáhne toho, že tělo nebude mít energii, a tak si ji začne utvářet přeměňováním (tedy spalováním) tuků. Tento proces se nazývá ketóza a už sám o sobě je pro organismus velice náročný, takže už při něm dochází ke spotřebování kalorií. Atkinsonova metoda tedy vyžaduje, aby se z talířů vytratily těstoviny, pečivo, brambory, rýže, sladkosti, sladké nápoje, některé druhy zeleniny a ovoce a slazené obiloviny. Naopak doporučuje, aby se zvýšila konzumace masa, některých druhů zeleniny, vajec, mléčných výrobků a hub. Pro spoustu lidí představuje Atkinsonova dieta účinný způsob dosáhnutí kýžené váhy, pravdou však je, že tato dieta je pro tělo velkou zátěží. Trávení velkého množství tuků je totiž pro organismus v dlouhodobém horizontu neúnosné.

Ukázkový jídelníček:

Snídaně

míchaná vejce, plátek celozrnného chleba

Dopolední svačina

celerová nať se sýrem

Oběd

kuřecí maso, sýr feta, vinný ocet

Odpolední svačina

proteinová tyčinka

Večeře

grilovaný tuňák, artyčok

Dělená strava aneb kompletní přeměna jídelníčku

Když se řekne dělená strava, představují si lidé cokoliv. Ve své podstatě však není dietou, ale životním stylem. Cílem dodržování zásad dělené stravy totiž není primárně hubnutí, ale celková změna nevhodných návyků, které do života přináší spoustu komplikací. Ve své podstatě se tedy jedná o rozdělení stravy na skupiny podle určitých kritérií. Vzniklé skupiny potravin se buď kombinují, nebo nekombinují, a to s přihlédnutím na pravidla dělené stravy. Těchto pravidel je celá řada, my si však přiblížíme jen některé vybrané. Základním principem je dělení na bílkoviny, sacharidy nebo neutrální potraviny. Látky obsažené v jednotlivých skupinách se pak nejlépe tráví samostatně, a tak není vhodné je kombinovat. Potraviny, které obsahují hodně bílkovin, potřebují k dobrému trávení hodně kyselé prostředí, sacharidy naopak. Potraviny hodnocené jako neutrální mohou doplňovat sacharidy nebo bílkoviny, aniž by se proces trávení jakkoliv ohrozil. Dělená strava tedy ukládá, aby se celý den konzumovaly bílkoviny a další den sacharidy, případně v kombinaci s neutrálními potravinami. Dané dny by se měly střídat. Někteří tyto principy aplikují v rámci dne s tím, že mezi jednotlivými jídly musí být významná pauza.

Ukázkový jídelníček (bílkoviny):

Snídaně

2 vařená vejce, rajče, paprika

Dopolední svačina

jogurt

Oběd

200 g ryby, zelenina

Odpolední svačina

bylinkový čaj

Večeře

kuřecí plátek přírodní, zelenina

Dieta určená podle krevní skupiny

Další dieta, kterou si na následujících řádcích představíme, vychází ze znalosti krevní skupiny. Autor této metody zastává názor, že vhodná strava vychází z toho, co lidé jedli v době, kdy se daná krevní skupina vyvinula. První byla skupina 0 (zejména maso), dále A (rostliny a mléčné výrobky), B (kombinace rostlinné a živočišné stravy) a naposled AB (pestrá strava kromě hovězího a vepřového masa). I když krevních skupin existuje opravdu hodně, jsou tyto zásady spíše teoretické. Podívejme se tedy konkrétněji, jaké potraviny jsou základním čtyřem skupinám přisuzovány:

Krevní skupina 0

jídla s vysokým obsahem bílkovin, maso, ryby, zelenina, ovoce, šťávy, pivo, víno, zelený čaj

Krevní skupina A

zelenina, ryby, tofu, luštěniny, obiloviny, jogurty, sója a sojové výrobky, ořechy a semena

Krevní skupina B

maso, mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, káva, pivo, víno, čaj

Krevní skupina AB

ryby, králík, krůta, jehněčí, skopové, mléčné výrobky, tofu, fazole, luštěniny, obiloviny, těstoviny, zelenina, ovoce, ořechy

Beztuková dieta – může se vše vyjma tuků

Hlavním principem této diety je konzumace takových jídel, které obsahují minimální množství tuků. Na druhé straně je ale nutné si uvědomit, že tělo tuky potřebuje, a tak je vhodné kdodávat je tělu i tak, nejlépe v podobě nenasycených mastných kyselin. U této diety je tedy nezbytné vyvarovat se živočišným a skrytým tukům. Některé vitaminy se však v těle nejsou schopny aktivovat bez dostatečného množství tuků, a tak se tato dieta doporučuje spíše pro krátkodobé využití, kdy se chce člověk rychle zbavit kil, třeba právě nastřádaných při vánočním hodování. Pro mnohé tato dieta znamená seškrtat poměrnou část svého dosavadního jídelníčku, a tak není vůbec snadné ji dodržet. Oproti jiným druhům však neomezuje množství přijímaného jídla, určuje pouze jeho výběr.

Ukázkový jídelníček:

Snídaně

nízkotučný jogurt, ovoce

Dopolední svačina

zeleninový salát

Oběd

grilovaný losos, rýže, hrášek

Odpolední svačina

celozrnný chléb, šunka, trocha tvarohu

Večeře

libové kuřecí maso, zelenina

Jak plyne z popisu všech vybraných diet, ne vždy je zvolený postup pro tělo vhodný. Na jedné straně tak stojí touha po rychle shozených kilogramech, na druhé straně pak zdravotní riziko, které s danou dietou souvisí. Obecně je proto nejlepší dietou úprava jídelníčku do podoby, kdy bude představovat pro organismus zásobárnu všech nezbytných látek, a to v pravidelném dávkování. Zapomínat se určitě nesmí na snídani a porce, jimiž se člověk zbytečně nepřejí. Neméně důležitý je samozřejmě pohyb, který lze do denního harmonogramu zařadit zcela nenásilně, a to například tak, že místo výtahu využijete schody, nebo na autobus nasednete až na další zástavce. Možností je spousta, vybírejte proto takové, které vám prospějí a neublíží.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…