Andropauza: Zabírá na mužské klimakterium přírodní léčba?
Andropauza je pojmem, o kterém se příliš nemluví. Jako by nebyla. Ale ona je a trápí spoustu mužů. A o co jde? Andropauza je vlastně mužský protějšek ženské menopauzy. Týká se tedy mužů středního a staršího věku. Říká se jí proto také někdy „mužské klimakterium“.
Zjednodušeně řečeno, je andropauza úbytek mužského hormonu – testosteronu. Tudíž její příznaky i důsledky mohou být stejné jako u ženského přechodu. A stejně jako klimakterium, tak i andropauza se týká všech mužů. Jen u někoho má projevy znatelnější, u dalšího zase mírnější.
Mužské klimakterium může s mužem zatočit
Andropauza neboli tedy mužské klimakterium přichází postupně ve věku mezi 40. a 55. rokem. Narozdíl od žen (které přestanou menstruovat), ale muži nemají žádný jasný ukazatel, který by jim hlásil, že „ta chvíle“ – andropauza – právě teď nastala. Přesto jsou oba stavy v podstatě totožné – jde o pokles hladiny pohlavních hormonů. Zatímco ženám klesá v krvi estrogen, u mužů je to testosteron. Ani tělesné změny nejsou u pánů tak viditelné, jako u jejich drahých poloviček. Většinou se projevují změnou v postojích, názorech a náladách. Mužské klimakterium se projevuje tím, že je muž v přechodu více unavený, cítí se bez energie a při sexu nebo fyzicky náročnějších činnostech se může najednou cítit „neobratně“. Navíc by se dalo říci, že první „vlaštovky“ andropauzy se objevují už od 30 let, protože od této věkové hranice začíná testosteron v těle velice pozvolna klesat.
Andropauza: Když si hormony dělají, co chtějí
Mužské klimakterium však nejsou jen fyzické příznaky. Dalším problémem mohou být i zdravotní komplikace, které s sebou andropauza přináší. Nejsou totiž ničím výjimečným. Studie dokázaly, že pokles testosteronu v mužském těle – andropauza – může mít za následek srdeční nemoci a pokles kostní hmoty. Narozdíl od žen, které prostě do menopauzy přijdou zničehonic, u mužů může andropauza trvat i několik let. Nadmíra alkoholu, úraz, operace, psychický stres, léky, obezita či jiné nemoci mohou navíc velkou měrou přispět k jeho nástupu. A přestože s přibývajícím věkem, klesne hladina testosteronu prakticky u všech mužů, neexistuje žádný způsob, jak přesně předvídat, kdy toto období nastane. Už proto, že u každého muže mohou být příznaky různé.
Mužské klimakterium: Andropauza v literatuře
Mužské klimakterium (andropauza) bylo v lékařské literatuře poprvé popsáno v roce 1940. Přesto se dá říci, že ani do dnešních dnů není tento stav dostatečně prozkoumaný. Dřív se jím totiž nikdo téměř nezabýval. Teprve až nedávno začali vědci zkoumat mužský přechod. A důvod? Lidé žijí déle a co nejdéle si chtějí zachovat vitalitu. Kdyby odborníci přišli andropauze na kloub, byli by možná schopni pánům poskytnout kvalitněji prožitý střední věk.
Andropauza a alternativní medicína
Malajský ženšen – zjistilo se, že má velice pozitivní vliv na mužskou hormonální rovnováhu (včetně udržení a dokonce i zvýšení hladiny testosteronu), libido a výkonnost. Bylina pochází z jihovýchodní Asie. Tradičně se používá ke zvýšení energetické hladiny, vytrvalosti, odolnosti a snížení psychického vyčerpání.
Zinek – nemusíte ho tělu dodávat jen v potravních doplňcích. Jezte ale více hovězího a drůbežího masa, luštěnin a ořechů. Nic nepokazíte ani vitamínem B a kyselinou listovou.
Kotvičník zemní – hovoří se o něm jako o afrodiziaku (bývá nazýván také "rostlinnou viagrou"), protože údajně u mužů zvyšuje hladinu mužského pohlavního hormonu, testosteronu.
Serenoa plazivá – už na začátku 18. století používali američtí Indiáni plody této rostliny k celkovému povzbuzení a ke zvýšení chuti k jídlu. Dnes se využívá jako přírodní podpůrný prostředek pro prostatu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku