Přírodní estrogen pomáhá ženám udržet rovnováhu bez medikamentů
U žen se v těle objevují tři druhy přírodního estrogenu a jejich poměr pak souvisí s věkem ženy. Jde o estrogeny, které se vytváří:
- ve vaječnících
- ve žlutém tělísku
- v placentě
Většinou jde o součást pohlavních orgánů, u žen po přechodu dochází ale ke změně a estrogeny se pak tvoří už jen:
- v játrech
- v prsou
- v nadledvinkách
Co jsou estrogeny
Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony steroidní povahy, které se syntetizují z androgenů působením specifických enzymů. Jejich název je odvozen od tzv. estrálního cyklu. Estrální cyklus označuje pravidelně se opakující přirozené změny v organismu, které jsou důsledkem působení pohlavních hormonů a slouží k zajištění reprodukce.
Estrogeny pronikají buněčnou membránou a váží se na receptory uvnitř buněk. Jejich množství v krvi se během menstruačního cyklu mění, největší počet je jich v období před ovulací. Existují tři hlavní druhy estrogenů.
- ESTRON
- ESTRIOL
- ESTRADIOL
Estron: je produkován především v podkožním tukovém vazivu a v menší míře je produkován i v játrech, vaječnících a nadledvinkách. Je hlavním estrogenem u žen po menopauze.
Estradiol: je primárním a nejsilnějším estrogenem u žen od menarche (první menstruace) až do menopauzy. Vzniká ve žlutém tělísku, v menším množství v játrech a v nadledvinkách, což je právě u žen po menopauze poměrně důležité. V těhotenství ženy je potom produkován především placentou. Má hlavní vliv na vývoj pohlavních orgánů a sekundárních pohlavních znaků, hraje roli i při udržení těhotenství. Ukazuje funkčnost vaječníků, jeho hladina se proto zjišťuje při problémech s menstruací a sleduje se i v případě léčby neplodnosti.
Estriol: je nejvýznamnějším v období těhotenství a je produkován v placentě. U ženy, která není těhotná, se vyskytuje v množství stejném, jako je tomu u žen po menopauze, a dokonce i v mužském těle. Estriol lze měřit v mateřské krvi nebo v moči.
Funkce estrogenů
Nejdůležitější a poměrně zásadní funkcí estrogenů je jejich vliv na vývoj a funkci pohlavních orgánů, na rozvoj sekundárních pohlavních znaků, na sexuální chování. Ovlivňují také růst děložní sliznice v menstruačním cyklu a zrání vajíčka.
Mimoto ovlivňují metabolismus a spalování tuků, avšak snižují množství svalové hmoty. Po menopauze se tedy ženám zpomaluje metabolismus, produkce estrogenu totiž poklesne a ženy pak mají větší potíže s udržením váhy. Rovněž podporují zadržování soli a vody v těle. Tím je možné vysvětlit otoky a zvýšení tělesné váhy v těle těsně před příchodem menstruace.
Indukují tvorbu růstového hormonu a působí na růst kostí. Podílí se na jejich kvalitě a brání řídnutí kostí. Produkce estrogenu klesající po menopauze má vliv na řídnutí kostí v tomto věku u žen.
Estrogeny snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi a zvyšují hladinu HDL cholesterolu. Oxidační přeměna LDL cholesterolu může vést ke kornatění cév, zužování jejich průsvitu a estrogeny tuto nežádoucí přeměnu dokážou zpomalovat. Pozitivně tak působí na pružnost cév.
Estrogeny dostávající se do prostředí působí rovněž na muže, negativně působí na spermatogenezi, vývoj a zrání spermií, musí však působit v nadměrném množství. V menším množství mají naopak projektivní účinky a podílí se na vývoji libida.
Estrogeny mají pozitivní účinek a vliv na učení a paměť, to je také důvodem, proč se staly součástí léčby Alzheimerovy choroby.
Narušení funkce estrogenů
Některé chemické látky mohou funkci estrogenů narušovat. Tyto látky se souhrnně označují jako endokrinní disruptory a patří k nim především známý pesticid-DDT. Narušená funkce estrogenů samozřejmě není v pořádku a s takovou situací je potřeba naložit tak, aby se jejich hladiny vyváženě udržovala. K tomu mohou sloužit především různé léky a potravinové doplňky.
Estrogeny mají především mnohá pozitiva, avšak jsou s nimi spojená i některá nebezpečí. Přebytkem tohoto hormonu se zvětšuje pravděpodobnost karcinomu prsu. Přebytek může být buď přirozený, nebo spojený s hormonální léčbou, založenou na dávkách estrogenu. Estrogen se užívá jako prevence řídnutí kostí, obtíž této léčby spočívá v tom, že léčba je poměrně dlouhodobá.
Tělo ví, jak velkou hladinu estrogenů potřebuje a samo si ji reguluje.
V období menopauzy u žen nastávají návaly horkosti, nervozita, podráždění a dochází ke změnám nálady. Snížení hladiny estrogenu způsobuje vyplavování vápníku z těla, a tím i řídnutí kostí a osteoporózu. Zvyšuje se pravděpodobnost cévních onemocnění a negativní vliv je též na hladinu cholesterolu v krvi. K poklesu estrogenu dochází na základě útlumu činnosti vaječníků, čímž dochází k hormonální nerovnováze. V období menopauzy dojde také k zastavení rozvoje prsní tkáně, ztrátě pružnosti, zmenšování a ochabování prsou. Tzv. klimakterický syndrom zažívá asi 80% žen. Změny v těle mohou mít dopady nejen na psychickou pohodu, ale i na fyzické zdraví žen. Ženy v přechodu obvykle trpívají i poruchami spánku, bolestmi kloubů, úzkostmi, nervozitou, depresemi. Dostavuje se inkontinence, potíže při pohlavním styku, opakované gynekologické výtoky. Po poradě s lékařem je možné předepsat ženě hormonální substituční terapii, která doplní chybějící látky. Tyto přípravky zpomalují proces aterosklerózy, mají pozitivní vliv na metabolismus a kardiovaskulární systém. Dlouhodobé užívání je však riskantní v ohledu nežádoucích účinků. Riziko rakoviny prsu se zvyšuje, rovněž i riziko vzniku rakoviny děložní sliznice.
Alternativu, jak doplnit hladinu hormonů, lze hledat i v přírodě. Různé byliny, které pomáhaly zvládat příznaky spojené s přechodem – tedy návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy a závratě – ženy užívaly od pradávna.
Bezpečná náhrada estrogenů z přírody
Hormony lze nahradit i bezpečnější cestou, a to z přírody. Tento způsob je založen na konzumaci polyfenolů, které se vyskytují v rostlinách, zelenině, zeleném čaji, hroznovém vínu a jsou součástí bylinných preparátů. Přírodní látky extrahované z rostlin mají příznivý vliv na organismus a na zdraví a pomáhají zvládnout nepříjemné klimakterické příznaky.
Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu. Jejich struktura i velikost molekuly je podobná hormonům estrogenům a mohou tedy ovlivňovat estrogenní stav organismu. Jsou přirozenou složkou některých potravin a bylin. Mimoto jsou dostupné jako obsah potravinových doplňků. Dnes už je známo téměř 300 bylin, obsahujících fytoestrogeny.
Nejpopulárnějšími pomocníky z říše rostlin s obsahem fytoestrogenu proti klimakterickým změnám a také pro podporu otěhotnění jsou:
Jetel luční (Červený jetel):
Jetel roste na loukách a pastvinách a krásně růžovočerveně kvete, je u nás dobře známý jako léčivá bylina. Má silné dezinfekční účinky a užívá se k léčbě průjmů, při otravách jídlem a při zvracení. Je skvělým pomocníkem při celkové detoxikaci organismu, přidává se do očistných čajových směsí. Pomáhá i při léčbě kašle, rýmy, bronchitidy a nachlazení. Jeho chuť je příjemná. Hlavní využitelnou složkou pro léčbu potíží spojených s přechodem jsou fytoestrogeny. Je bohatý na obsah fytoestrogenů - genistein, daidzein, biochanin A a formononetin. Užívání jetele zmírňuje nespavost, návaly horka, nevolnosti a podobně. Jetel má i blahodárné účinky na kůži, léčí akné, ekzémy a drobná poranění kůže. Z čerstvého, ale i sušeného jetele je možné připravit koupel nebo pleťovou vodu.
Recept na čaj/nálev z květů jetele lučního
2 lžíce sušeného květu přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme přibližně po dobu pěti minut odstát, přecedíme a teplý čaj popíjíme. Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší dobu a přidávat ho do čajových směsí.
Drmek čínský a Drmek obecný:
V naší zemi je poměrně hojně rozšířený. Ulevuje od pocení a návalů horka. Semena této rostliny řídí hospodaření s hormony tím, že normalizují tvorbu prolaktinu a stabilizují fázi žlutého tělíska. Tím drmek obecný podporuje ovulaci a může takto zvýšit plodnost. Připravte každé ráno šálek čaje z drmku obecného nebo jej užívejte ve formě kapek.
Andělika lékařská:
Andělika lékařská je významnou léčivkou užívanou již od středověku. Rostlina je velmi aromatická. Využívá se v oblasti potíží s trávením, tlumí nadýmání, uvolňuje zahlenění dýchacích cest. Při zvýšené nervové vzrušivosti se užívá jako přísada do koupele.
Kanadská brusinka:
Kanadská brusinka se užívá při potížích s únikem moči a zároveň vylepšuje psychickou rovnováhu
Pueraria Mirifica:
U nás je k dostání ve formě potravinového doplňku. Jedná se o nejsilnější přírodní fytoestrogen z rostliny Pueraria Mirifica, která roste především v Thajsku a Barmě.
Tolice vojtěška:
Vojtěška patří mezi rostliny s obsahem fytoestrogenních látek. Obsahuje velké množství energie a bílkovin. Pro své složení může vojtěška posloužit rovněž jako přirozený zdroj vápníku. Dále je bohatá na železo, hořčík, fosfor, sodík, draslík a křemík, z vitamínů A, B, C, E i K. Nalezneme v ní i všech osm pro člověka důležitých esenciálních aminokyselin. Vojtěška má fyziologické účinky, tedy působí na organismus. Reguluje funkci jater, ledvin, ovlivňuje hladinu cukru v krvi, napomáhá růstu kostní tkáně, reguluje střevní mikroflóru a působí protizánětlivě.
Fytoestrogeny se v určité koncentraci se vyskytují v pylu a mateří kašičce, v sóji a pohance či červeném víně.
Diskuse k článku
Anicka
Jana Bratanová
Eva Kopejskova
Doufám,ze vyřeším své problémy co nejdříve.
Srdečně vás zdravím
Kopejskova
Zdenka Jelinkova