Jak správně určit cenu sběratelské poštovní známky?
Začínáte s filatelií nebo jste majiteli alba s poštovními známkami, o kterých nevíte zhola nic? Známky a jejich sbírky mohou mít vysokou cenu. Přesně ji rozezná jen odborník filatelista. S naším návodem ale můžete zkusit alespoň odhadnout, zda vlastníte sbírku diamantů, nebo jen lepivé papírky bez větší finanční hodnoty.
Začít s filatelií můžete hned
Filatelie, tedy sběratelství známek, má svou dlouholetou tradici i v Česku. Vyměňování, shánění a kompletace sbírky vyžaduje trpělivost, čas a postupně nabývající zkušenosti. Začít můžete velmi snadno. Na osobních či internetových burzách najdete velké množství známek k prodeji nebo k výměně. Můžete sbírat známky z jedné oblasti, s jedním tématem nebo z jednoho období. Jen si dejte pozor na kvalitu, která nakonec určuje i hodnotu známky.
Jak určit cenu sbírky známek svépomocí?
Chcete vědět, jakou má vaše sbírka známek cenu? Máme pro vás návod, který vám pomůže alespoň rámcově odhadnout, na kolik byste si své sbírky měli cenit.
Opotřebení
Podle opotřebení se poštovní známky rozdělují do tří kategorií. Ty nejlepší, které nikdo poštou neposlal a mají lep, zoubky a obraz v perfektní kondici, se značí jako **. Jestliže je u známky jen poničený lep, dostane hvězdičku jen jednu – *. Ty známky, které dostály své původní funkci a pošta je orazítkovala, se označují kroužkem s tečkou. Známky s poškozeným zoubkováním, potrhané nebo špinavé mají většinou velmi nízkou cenu – mnohdy nulovou.
Vzácnost, stáří, počet kusů
Jedním z aspektů nacenění je tedy samotná kvalita známky. Kategorie ** bývá nejcennější. Avšak i poštou orazítkovaná známka může mít cenu, pokud například platila jen po omezenou dobu a je tedy na trhu filatelistů vzácností. Důležitým aspektem je i stáří předmětu – čím je známka starší, tím je samozřejmě hodnotnější. Známky vydané po 2. světové válce většinou nemají velkou cenu, protože se dochovalo velké množství perfektně dochovaných kousků. Záleží také na počtu vydaných kusů. Čím je známek z edice méně, tím vyšší bude jejich cena.
Nejpřesněji vám pomohou určit cenu známky, potažmo sbírky, filatelistické katalogy. Najdete v nich obrázek známky a její cenu podle stupně opotřebení. Nepočítejte však s tím, že cenu z katalogu za známku opravdu dostanete – slouží spíše k orientaci obchodníka a prodávajícího. Přesnou cenu definuje aktuální poptávka na filatelistickém trhu.
Na ceně mnohdy nezáleží
Sbírání známek snadno propadnete. Jedná se ale o činnost, která se dělá spíše pro zábavu než pro peníze. Jestliže však chcete některé své kousky prodat nebo nevíte, co s poděděným albem známek, zkuste si jej sami ocenit. Případně navštivte prověřeného filatelistu, který vám s naceněním sbírky pomůže.
Diskuse k článku