Nejlepší domácí repelent jako ochrana proti dotěrnému hmyzu
Vyrobit domácí repelent proti klíšťatům a komárům není žádná věda. Z několika málo surovin jej přichystáte doslova za chviličku. A navíc s dobrým pocitem, že na své tělo nedáváte žádnou zbytečnou chemii. Tou se to totiž v běžných repelentech z obchodu jen hemží. Domácí repelent, který si sami vyrobíte bude nejen z čistých surovin, ale hlavně krásně voňavý. Pro vás. Hmyz jím zaručeně odpudíte.
Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník
Komáři dokáží zcela zaručeně zkazit letní pohodu, večerní posezení u táboráku i noční spánek. Navíc jsme pak ještě pořádně pokousaní a svědí to. Není zkrátka o co stát. Připravte si tedy domácí repelent a útokům nepříjemného hmyzu bude konec. I klíšťata se vám začnou vyhýbat.
Repelent z obchodu nebo domácí repelent?
V obchodě, jak už bylo zmíněno, narazíte většinou na repelent plný chemie. Který sice je účinný, ale našemu organismu už zase tolik nesvědčí. Budete-li chtít použít koupený repelent, stříkejte jej raději jen na oblečení. Tedy pokud je to výrobcem povoleno. Abyste si neponičili šatstvo. Ovšem domácí repelent s esenciálními oleji není nebezpečný ani pro kůži, ani pro oblečení. Bez obav jej tak můžete používat, jak budete potřebovat.
Budete-li mít přesto pochyby o tom, jestli vám některá ze složek repelentu nevadí, udělejte před použitím test kožní snášenlivosti. Do loketní jamky nanesete trochu repelentu a vyčkejte 24 hodin – neobjeví-li se negativní reakce, můžete bez obav aplikovat.
Domácí repelent I: Octový repelent s bylinkami
Domácí repelent I - přísady:
- 500 ml jablečného nebo vinného octa
- 1 lžíci rozmarýnu
- 1 lžíci levandule
- 1 lžíci tymiánu
- 1 lžíci máty
- 1 lžíci šalvěje
Domácí repelent I - příprava:
Všechny byliny namačkáme do zavařovací sklenice a zalijeme octem tak, aby byly zcela ponořené. Ještě lepší bude, pokud ocet bude byliny alespoň o jeden centimetr převyšovat. Sklenici uzavřete a nechte dva až tři týdny macerovat. Denně domácí repelent protřepejte. Po uplynutí doby louhování repelent sceďte a přelijte do čisté láhve. Nařeďte s vodou v poměru 1 : 1. Octový domácí repelent nalijte do lahvičky s rozprašovačem a můžete začít používat.
Domácí repelent II: Voňavý domácí repelent
Domácí repelent II - přísady:
- 50 ml vysokoprocentního lihu (může být i vodka)
- 50 ml neemového oleje
- 60 kapek eukalyptového éterického oleje
- 30 kapek levandulového éterického oleje
- 20 kapek cedrového éterického oleje
- 15 kapek rozmarýnového éterického oleje
Domácí repelent II - příprava:
Do vysokoprocentního lihu nakapeme všechny připravené éterické oleje a promícháme. Poté přidáme i neemový olej, který má silné insekticidní účinky. Před použitím je nutné směs protřepat. Olej se totiž od lihu odděluje. Poté už můžete domácí repelent bez obav aplikovat přímo na pokožku.
Domácí repelent III: Glycerínový domácí repelent
Domácí repelent III - přísady:
- 50 ml vysokoprocentního lihu
- 20 ml glycerínu
- 35 kapek čajovníkového éterického oleje (tea tree)
- 15 kapek levandulového éterického oleje
- 10 kapek geránia
Domácí repelent III - příprava:
Připravené éterické oleje nakapeme do vysokoprocentního lihu a důkladně promícháme. Poté přidáme glycerín. Přidáme ještě 50 ml vody a pořádně protřepeme. Domácí repelent je hotov a můžeme používat. Jen nezapomeňte před každým použitím důkladně protřepat.
Domácí repelent IV: Jemný dětský domácí repelent
Domácí repelent IV - přísady:
- 15 ml glycerínu
- 5 kapek levandule
- 4 kapky máty kadeřavé
- 3 kapky hřebíčku
- 100 ml vody
Domácí repelent IV - příprava:
Do glycerínu nakapeme připravené éterické oleje a důkladně promícháme. Přidáme čistou vodu a znovu domácí repelent pořádně potřepeme. To je důležité udělat pak i před každým dalším použitím.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku