Ačokča neboli mexická okurka: Žádný mutant, ale chutná a zdravá zelenina

Ačokča neboli mexická okurka: Žádný mutant, ale chutná a zdravá zelenina

Paprikookurka neboli ačokča a účinky na zdraví

Začneme tedy tématem ačokča a účinky na zdraví - ty jsou totiž překvapivě blahodárné. Tato rostlina pomáhá při úpravě metabolismu tuků. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zbavuje cévy usazenin a snižuje krevní tlak. Působí díku schopnosti regulace hladiny krevního cukru jako prevence diabetu. Pokud si uvaříme odvar ze semínek, získáme skvělý močopudný nápoj. Podle receptů lidové medicíny má její šťáva vyléčit i zánět ucha a protizánětlivé účinky mají mít prý i listy. Pokud se přiloží na zanícenou část těla, údajně máme mít po starostech. Je bohatá na vlákninu, minerály a vitamíny, zejména beta karoten, vitamíny řady B a vitamín C. Indiáni používají sušená drcená semena jako prostředek proti střevním parazitům, pomáhají také při obtížích s trávícím traktem. Plody vařené v mléce mají zase pomoci při angínách. Kořeny se používají na čištění zubů.

Ačokča: návod na pěstování

Ačokča - předpěstování 

I když se ačokča nazývá také paprikookurka anebo papriková okurka, nejedná se o žádného křížence. Ačokča (Cyclanthera pedata) je středoamerická a jihoamerická liána. Pěstovat se dá bez problémů i v našich podmínkách. Předpěstujeme si ji ve fóliovníku anebo na okenním parapetu například v kelímcích od jogurtů s drenážním otvorem ve dně. Ven rostlinky vysazujeme až teprve tehdy, když už nehrozí přízemní mrazíky, tedy nejlépe po 15. květnu.

Ačokča - umístění

Ideálním místem pro vysazení této rostliny je jižní strana. Protože ačokča potřebuje během růstu oporu, vhodné je vysadit ji u plotu anebo k jiné opoře, jako například drátěnce, síti, kůlu a podobně. Po nich se ačokča může pnout. Pokud k opoře navedeme již mladé rostlinky, nemusíme se starat o jejich vyvazování, jejich spirálové úponky, jaké má například vinná réva, se o vše postarají. Ačokča je teplomilná, pěstujeme ji na místech s dostatkem slunce.

Ačokča - pěstování ve fóliovníku

Ačokča se může pěstovat i ve fóliovníku nebo ve skleníku podobně, jako okurky nebo paprika. Zkušení zahrádkáři však tvrdí, že při správně zvoleném umístění a péči jsou pro ni stejně vhodná venkovní stanoviště.

Ačokča - péče

Ačokča neboli mexická okurka se nemusí stříhat, jen navádíme vrcholky, které se plazí v trávě, směrem nahoru, aby plody na zemi neshnily. Rostlina potřebuje vydatnou zálivku, do které můžeme přidat hnojivo, určené pro přihnojování zeleniny. Zalévat ačokču je vhodné nejlépe večer.

Ačokča - sklizeň

Obvykle roste velmi bujně a dosahuje výšky 3 až 5 metrů. Rostlina je jednoletá, oboupohlavní s drobnými světlými květy. Plody, podobné malým zeleným papričkám dozrávají od konce července a poslední můžeme sbírat s prvními mrazíky, tedy přibližně do října. Konzumují se tehdy, pokud dosáhnou velikosti 4 – 10 centimetrů. Uvnitř se nacházejí tvrdá černá nejedlá semena. Denně se dá z jedné rostliny sklidit až 12 plodů. Jejich chuť je sladkokyselá, podobná chuti okurky nebo papriky.

Ačokča - skladování

Čerstvě sklizenou ačokču můžeme skladovat v chladnu, nejlépe v ledničce. V takovém případě je dobré ji překrýt potravinářskou fólií nebo mikroténovým sáčkem. Takto uskladněná vydrží ačokča přibližně dva týdny.

Zavařená ačokča

Ačokča a její využití v kuchyni

Záleží na tom, jak chceme v kuchyni mexickou okurku zpracovat. Podle toho zvolíme zralost a velikost plodů.

Nakládání ačokči

Jestliže máme v úmyslu ačokču zavařovat podobně jako například okurky nebo papriku, je ideální sbírat plody o velikosti okolo 5 centimetrů. V takových jsou světlá, poživatelná semena. Tyto plody jsou pro zavařování vhodné, i když budou při doteku působit tvrdě a může se nám zdát, že jsou málo nalité. Nakládáme je nejlépe do klasického sladkokyselého nálevu.

Ačokča v teplé kuchyni

Naproti tomu nafouklé plody ačokči o velikosti 8 až 10 centimetrů, které jsou měkké a mají uvnitř tvrdá černá semena, jsou vhodná pro použití v teplé kuchyni. Semena vydlabeme a schováme. Můžeme je využít další rok pro naklíčení a výsadbu. Takto vyzrálou ačokču je možné například naplnit jako papriku, použít do leča, zapéct se sýrem a šunkou a vůbec využívat všude tam, kde bychom použili papriku nebo lilek či cuketu.

Ačokča ve studené kuchyni

Saláty z ačokči jsou chutné na mnoho způsobů. Vynikající je marinovaná v olivovém oleji a balzamikovém krému, se zakysanou smetanou a česnekem, s klasickou octovou zálivkou jako okurkový salát anebo zkrátka a dobře jen tak nakrájená například ke chlebu s máslem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Stolařství Tichý a syn Ostrava
Rodinné stolařství Josef Tichý a syn se sídlem v Ostravě…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Prášek MULTANI MATI - minerální jíl 100g Ayuuri

Přírodní minerální jíl na výrobu pleťových masek, vhodný na…
102 Kč

HMYZZZÍK osvěžovač vzduchu 50ml

Osvěžovač vzduchu se směsí přírodních silic, vhodných k…
95 Kč

Koupelová sůl MEDUŇKA 1kg HN

Přírodní koupelová sůl z Himalájí, hmotnost 1 kg Květ…
110 Kč

Sůl Himalájská růžová jemně mletá 100g DNM

Kamenná sůl z Pákistánu Himalájská sůl je kamenná sůl…
22 Kč

Tulsi Moringa BIO 25 sáčků EV

Směs svaté bazalky Tulsi s bylinou Moringa   Složení…
118 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…