Jaké bylinky pro děti pomohou při běžných obtížích nebo hyperaktivitě?
Kdy jsou bylinky pro děti nevhodné?
Rozhodně se nedoporučuje podávat bylinky do stravy kojenců v období zavádění tuhé stravy. Je důležité počkat, až si dítě zvykne na jednotlivé chutě, což bývá obvykle po ukončení 3. roku života. Obecně škodí bylinky dětskému organismu méně než třeba obyčejná sůl. Byliny se ovšem mohou i u dětí používat pouze v malém nebo omezeném množství a v každém případě pouze v čerstvém stavu, nikoliv jako sušená drť či prášek. Je to proto, že čerstvé bylinky projdou lehce trávicím traktem dítěte a neusazují se v ledvinách, jak tomu bývá v případě bylin sušených.
Kontraindikace používání bylinek a koření u dětí a v těhotenství
Důležité rovněž bývá správné užívání bylinek v těhotenství. Některé bylinky či koření mohou negativně ovlivnit plod již v počátečních týdnech těhotenství, případně v extrémních případech vyvolat až samovolný potrat nebo poškození plodu nebo předčasný porod. Těhotné ženy by se v tomto období měly vyhýbat zejména skořici, levanduli, celerové nati, případně silně výrazným aromatickým kořením jako je pepř nebo chilli.
Cizokrajné koření může mít pro děti někdy až toxické účinky, proto se doporučuje přidávat do stravy byliny zdejší. Podobně negativní účinky mívá v tomto období třeba zázvor nebo šalvěj. Látky extrahované v maminčině těle se pak můžou dostat do jejího organismu a negativně ovlivnit třeba kvalitu mateřského mléka. Žena by se v tomto období měla vyvarovat také konzumaci máty peprné, které může zabránit tvorbě mateřského mléka. Na jeho chuť může mít vliv také nadměrná spotřeba česneku, aloe vera nebo bazalka pak může na batole působit jako projímadlo.
Vhodné bylinky pro děti
Fenykl
Fenykl bývá dobrým pomocníkem u dětí v případě poruch trávení a s ním spojenými "větry". Obvykle bývá přidáván do čaje nebo jako samostatný vývar, pomáhá nejenom při nadýmání, ale je dobrý pomocník také proti průjmům. Matce mimo jiné pomáhá s dobrou kvalitou mateřského mléka. Podobně jsou na to byliny jako anýz, kmín nebo koriandr. Je nutné ovšem dodržovat jak jejich čerstvost, tak zavádění do stravy v omezeném množství, a samostatně, nikdy by se neměly míchat různě byliny do jednoho nápoje. Mohlo by to u dětí vyvolat alergickou reakci, případně žaludeční problémy.
V žádném případě se nedoporučuje přidávání kořenících směsí jako vegeta, případně bujónových směsí do stravy dítěte.
Sezamová semínka
Pozitivní účinek mívá použití sezamu. Ten je nejenom zdraví prospěšný, neboť obsahuje výrazné množství vápníku, manganu, železa a hořčíku, ale má také silné antioxidační účinky, snižuje riziko rakoviny, rovněž je prospěšný na udržování hladiny cholesterolu. Rozdrcená sezamová semínka se mohou přimíchat do pomazánky nebo másla.
Kopr, tymián a rozmarýn
Na dezinfekci trávicího traktu je rovněž dobré používat kopr, který má blahodárné účinky na močové ústrojí, nebo tymián. Podobně je na tom rozmarýn, který je ovšem pro dítě poměrně dost aromatický, proto se ho do jídla přidává pouze špetka, aby se nezměnila chuť jídla.
Meduňka a levandule
Meduňka nebo levandule lékařská se používá na lepší spánek dětí. Z čerstvě natrhaných lístků meduňky se udělá vývar nebo čaj, nechá se pár minut povařit a následně 15 minut vylouhovat. V tomto případě lze použít i meduňku sušenou. Tekutina se poté scedí a podává ve vlažném stavu.
Pro lepší spánek se také používá levandulový polštářek, který lze koupit v obchodě, případně na dětský polštářek stačí nakapat pár kapek levandulového oleje a nechat odstát, aby se mohl vsáknout dovnitř a nedráždil dítě svojí velkou aromatickou intenzitou. Levandulový olej se rovněž používá u dětí s nachlazením. Málokdo donutí dítě strčit hlavu nad parný hrnec a inhalovat, proto se používá čajová konev s horkou vodou, do které se olej nakape, z papíru pak uděláme kornout, který se vloží do otvoru a následně dítě inhaluje.
Bylinky pro děti na ztlumení hyperaktivity
Heřmánek pravý
Tato bylina, jejíž účinek byl znám již ve starověkém Egyptě, má velkou škálu zdravotních výhod. Jednou z ní je tlumení hyperaktivity. Podobně je na tom květ jetele červeného. Kromě tlumení hyperaktivity je všeobecně dobrý na uklidnění nervů. Kromě toho velice dobře čistí krev. Podává se podobně jako heřmánek ve formě čaje. Je vhodný v kteroukoliv denní dobu, ať už ráno nebo večer.
Kava kava
Tato rostlina je hojně využívána na tichomořských ostrovech. Na dítě má uklidňující dopad, působí jako odlehčovač stresu a nervozity, je vhodná na uklidnění nervů a celkové zvýšení koncentrace. Rovněž navozuje pocit spokojenosti a celkového klidu. Na děti všeobecně působí jako příjemné uspávadlo.
Brahmi
Tato bylina, rostoucí v Indii, je bylinou vodní. Je používána jako lék proti onemocněním mozku, nebo jako nervové a mozkové tonikum. Rovněž pomáhá proti stresu a úzkosti. Vzhledem k tomu, že nejsou známé žádné vedlejší účinky, bývá používána jako první stupeň léčby u dětí s hyperaktivitou.
Ženšen
Tato bylina je známá svojí účinností při problémech s koncentrací a posiluje paměť. Tím pádem také zvyšuje odolnost a snižuje stresové zatížení. Do mozku přivádí více kyslíku a při růstu dítěte podporuje normální vývoj mozku.
Ginkgo biloba
Ginkgo posiluje schopnost mozku a zároveň zklidňuje mysl. U dětí s hyperaktivitou pomáhá zvyšovat produkci transmiterů v mozku a řešit některé z chemických deficitů.
Byliny pro děti na běžné nemoci
Bylinky proti horečce
Na zahnání zvýšené teploty a horečky spolehlivě funguje vývar z lipového nebo bezového květu. Čaj lze podávat samostatně nebo přimícháním sušených plodů šípků. Po vyvaření je potřeba nechat směs ještě zhruba 20 minut vylouhovat a následně podávat po lžičkách. Podobné zklidňující účinky mají také čaje z heřmánku, rakytníku, meduňky nebo kopřiv.
Bylinky na bolest v krku
Proti bolesti v krku se často používá čaj z květu mateřídoušky. Bylina se zalije horkou vodou a nechá 15 minut louhovat. Poté se scedí a podává jako čaj. Její účinky jsou vhodné také při kašli, nachlazení a chřipce, pomáhá u astmatu. Můžeme též použít květy prvosenky jarní, jenž obsahuje saponiny, glykosidy, vitamin C a flavonoidy. Ředí hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Pomáhá také proti kašli. Kašli dokáže zabránit také tymián, který je možné smíchat s anýzem, heřmánkem a proskurníkem. Při použití pro děti mladší 3 let je nutno tuto užití této směsi konzultovat s lékařem.
Bylinky proti rýmě
Na dětskou rýmu lze použít základní domácí bylinu – majoránku. Buď ve formě majoránkové masti, nebo za pomoci inhalace výparů z majoránky.
Bylinky pro děti na lepší spaní
Meduňkový čaj
Meduňka je bylinou, která uklidňuje a uspává i zlepšuje náladu, je vhodná i pro děti. Hrst čerstvě otrhaných lístků této byliny povařte ve 3/4 litru vody a nechte luhovat po dobu 10 - 15 minut. Pokud použijete meduňku sušenou, pak užijte 2 lžičky na 1/4 litru vody. Bylinku zalijte vroucí vodou a opět luhujte 10 - 15 minut. Čaj poté sceďte a podávejte vlažný. Šálek čaje můžete dochutit medem a citrónem.
Na nespavost u dětí je možné vyzkoušet i recept našich babiček a starou lidovou radu - dát dítěti před spaním lžičku kvalitního medu.
Ke zklidnění hyperaktivních dětí může pomoci i homeoterapie
Hyperaktivita dětí trápí v dnešní době hodně rodičů. Je to dnes velmi populární téma, na které klasická medicína nezná účinnou pomoc. Mnohé děti jsou zkrátka jen aktivní a živé, ne všechny je nutné ihned nálepkovat označením hyperaktivní. Homeoterapie působí individuálně a cíleně na centrální nervovou soustavu dětí, které potřebují trošku zklidnit své intenzivní emoční projevy, ale působí výtečně také u dětí, které skutečně syndromem ADHD trpí. Homeoterapie nebo Bachova květová terapie pomáhá neklidným dětem i se spánkem a dalšími potížemi.
Diskuse k článku