Sázení
Půda nesmí být chladná a promáčená, proto počkejte alespoň dva týdny od posledních mrazíků, až ji jarní sluníčko pěkně prohřeje a vysuší. Rostlinky pak rychleji vyraší. Půdu zbavte plevele, vyberte z ní kameny a větší hroudy rozbijte motyčkou. Hráběmi půdu prokypřete, aby byla lehčí. Jestliže je půda velmi zhutněná, tak ji zryjte rycími vidlemi. K přípravě půdy pro jarní výsev můžete použít i zvířecí pomocníky. Slepice vám za pár dní půdu pěkně pohnojí, rozhrabou a vyčistí od plevele..
Plánek výsadby vám pomůže
Měli byste si udělat alespoň v představách jednoduchý plánek osázení zahrady. Jako první do něj umístěte dominantní vysoké trvalky, které rostou nejdéle. K nim vyberte podle barvy a tvaru další rostliny, můžete je kombinovat podle doby květu, abyste se na záhonku měli stále na co dívat. Nakonec vysázejte do vzniklých mezer cibulovité a hlíznaté rostliny.
Kombinujte v záhonu barvy a vzory
Při výsadbě květin nezapomeňte ani na estetickou stránku. Pokud máte záhon na pohled daleko, vysaďte na něj větší plochu kvetoucích rostlin, aby květiny v dálce nezanikly. Velice dobře vypadá v zahradě kombinace hrubých a jemných struktur, jako například velké, výrazné listy v kombinaci s drobnými lístečky v jemnější barvě. Pamatujte si, že do stínu se hodí studené barvy, lépe tak vyniknou. Květiny teplých barev upoutají pozornost jako první, vypadají také, že jsou blíž a že jsou větší, než je tomu ve skutečnosti. Jako přechodové a sjednocující se používají rostliny v tmavých barvách (šedá, zelená, hnědá) dá se však použít i barva bílá. Velmi pěkně působí kombinace tón v tónu, kdy je na záhonu vysázeno více druhů rostlin jedné barvy, ale odlišného tónu.
Jestliže máte v plánu vysázet různobarevné rostliny, pak alespoň slaďte ostatní prvky v zahradě do jedné barvy. Například plot, lavičku a okna natřít stejnou barvou.
Diskuse k článku