Zahrada v červenci
Co ještě vyséváme
Vysévá se řeřicha zimní, špenát, petržel, štěrbák, čínské zelí, kedlubny, hrášek, letní salát, ředkvičky a ředkve. Kolem rostlinek nenecháváme nikdy holou půdu, zvlášť v období sucha rostlinky ocení zamulčování slámou, posečenou trávou nebo listím. Půda je tak chráněna před vysycháním, erozí, udržuje se v ní stálá teplota a vhkost a má z mulče stálý přísun živin. mulčem potlačíme také růst plevele.
Vytrhaný jednoletý nekvetoucí plevel necháme ležet na záhonu, poslouží jako výživa a mulč pro půdu. Prázdné, nevyužité plochy v zahradě osejeme rostlinami na zelené hnojení, které potom zapravíme do země. Jsou to hrách, bob, vikev, peluška – ty obohacují půdu o dusík. Jako potravu pro včely vysejeme slunečnici, pohanku nebo svazenku. Měsíček zase ničí škodlivé bakterie v půdě. Obiloviny půdu prokořeňují a zlepšují její strukturu. Pokud uděláte směs různých rostli na zelené hnojení, nebojte se použít i prošlá či nespotřebovaná semena zeleniny a květin.
Čím zaléváte?
Zamyslete se nad vodou, kterou používáte k zavlažování. Zaléváte drahou vodou z vodovodu nebo využíváte dešťovou vodu, která stéká ze střechy? Stačí mít barel na dešťovou vodu postavený výš, než je váš pozemek, aby vám samospádem voda stékala k záhonům. Pokud to nejde, použijte malé čerpadlo, které umístíte do sudu a můžete pohodlně zalévat.
Postarejte se o stromy a jahody
Ovocné stromy můžeme prořezat a odstranit konkurenční výhony a vlky. Rány se nyní dobře hojí. Také na hrušně a třešně nesmíme zapomenout a přihnojíme je, abychom podpořili tvorbu pupenů v dalším roce. Jahodiště po sklizni očistíme, zbavíme nepotřebných odnoží, zbytků plodů, odkvetlých lodyh a poupat. Nemocné listy odstřihneme. Ze zdravých rostlin odebereme mladé rostlinky ze šlahounů a necháme je zakořenit. Jakmile zakoření, hned je zasadíme, budou plodit už příští rok.
Sklízíme rybíz, maliny a angrešt. Po sklizni keře prořežeme a přihnojíme zbylé výhony. Sklízíme také česnek, jakmile nať zežloutne. Česnek upleteme do věnce a necháme doschnout pod střechou. Dozrávají letní jablka, meruňky a hrušky. Zavařujeme okurky, sklízíme papriky, rajčata, mrkev, cukety, hrách a různé saláty.
Z bylinkové zahrádky sušíme bylinky na zimu. Mátou a meduňkou dochucujeme letní nápoje, například Mojito (čti mochito).
Diskuse k článku