Cestování s dětmi. Jak je efektivně zabavit?
Léto je tady a my nadšeně vyrážíme na výlety a dovolené. Vedle menšího stresu ohledně balení si řada rodičů či prarodičů pokládá také otázku: „Jak zvládnout cestování s dětmi?“ Dlouhé pobyty v uzavřených prostorách v dětech vyvolávají totiž rozporuplné emoce, a hlavně se začínají nudit. Ve slovníku rodičů zlobit. Jak zabavit dítě během cestování?
Příprava na cestování s dětmi
Základem úspěchu je dobrá příprava. Nenechávejte tedy balení na poslední chvíli. Tím se rozumí i na den před odjezdem. Vyplatí se „nosit věci na hromádky“ už pár dní před odjezdem, v ideálním případě si připravit i seznam a postupně odškrtávat. Ostatně, zapojte děti i to může být pro děti skvělá zábava. Přemýšlet nad tím, co si vezmou (ano, většinou je to celý dětský pokoj a kus obýváku), kreslení či psaní seznamu, samotný proces balení. Bez napětí a stresu jde všechno lépe a rozhodně rychleji.
TIP: Připravte dětem batohy, do kterých si mohou sbalit to, co se tam vejde. Tím omezíte riziko stěhování celého bytu. Zároveň ale dohlédněte, že oblíbení plyšáci, autíčka, postavičky všeho druhu jedou skutečně s vámi. V opačném případě hrozí, že se pro ně budete vracet… Anebo zažijete pořádnou dávku slzavého údolí.
Zábava pro děti při cestování autem
Zatímco starší děti (cca od 10 let) se zpravidla zvládnou zabavit jakžtakž samy, ty mladší vyžadují pozornost. Čím mladší, tím více požadavků. Takže, jak na to?
- Pořiďte do auta kapsář. Děti rádi věci přeskládávají a tato „organizace“ může být zábavou. Navíc na své hračky pohodlně dosáhne.
- Pořiďte hry, které lze realizovat při jízdě autem – magnetické skládačky, jednoduché materiály se suchým zipem, knihy se samolepkami…
- Inspirujte se například i Montessori hračkami, které v dětech navíc podporují kreativitu a fantazii.
- Vzpomeňte si na své cestování v dětství, co lze hrát ústně – pořád je zábava počítat barvy aut, která vás minou, zjistit, odkud jaké auto pochází nebo slovní fotbal, hádej, na co myslím (kým jsem)
- Zpěv nikdy nikomu neublížil. Můžete pět samostatně nebo si něco oblíbeného pustit.
- Audiopohádka příjemně uspí. Jen pozor na řidiče…
- Televize do auta – variantou k tabletu jsou tzv. televize do auta, která přehrávají buď DVD nebo přes flashdisk. Připravte si několik oblíbených pohádek.
- Elektronika jen starším. Kupodivu nevydrží ani tak dlouho.
- Nepodceňujte sílu knihy. Můžete číst vy a ty starší i samy.
TIP: Podporujte fantazii. Nejste animační středisko, děti by měly být schopny se chvíli zabavit i samy. Ostatně, hraček tam na to budou mít dost…
Cestování s dětmi: Tipy pro rodiče
Cestování s dětmi je skutečně náročnější disciplínou, ale vězte, že to lze zvládnout. Je třeba si však připustit pár věcí, které celý proces výrazně usnadní. I my rodiče musíme totiž slevit ze svých jasných plánů a představ.
- Bezpečnost na prvním místě. Raději ať dítě chvilku pláče než abyste jednou rukou řídily a snažili se jako chameleon dítě zabavit.
- Jídlo v autě lze zamést. Vyvarujte se čokolád, jogurtu a melounu, pak to půjde víceméně i jen vysát na pumpě.
- Dělejte pravidelné přestávky (ano, cestu to prodlouží, ale vám to nezvedne krevní tlak). Dítě nechte vyběhat. Existují i místa s malým dětským hřištěm. Dejte si kafe a dýchejte.
- Svačiny vybalujte postupně. Nevystřílejte všechny trumfy hned.
- Vnímejte náladu svého dítěte. Pokud ho přetáhnete, pak je těžké ho i uspat. Raději více než méně přestávek.
Cestování s dětmi: Co dát jako svačinu?
Může se to zdát jako samozřejmost, ale i na svačině při cestování s dětmi záleží. Něco můžete mít po ruce, jinou část třeba uchovat v autoledničce. Vždy ale zohledněte to, že při cestování s dětmi i bez nich je třeba připravit takovou svačinu, která nebude spíše časovanou bombou střevních potíží. Zapomeňte tedy na šunku (pokud nemáte autoledničku nebo ji neplánujete hned sníst), ale také různé bagetky z pumpy. Skvělou variantou je ovoce (jablka, hroznové víno), zelenina (nakrájená mrkev, paprika, ledový salát...), případně sušenka, flapjacky, oříšky (spíše u starších) nebo například doma připravené tousty. Tekutější věci (broskev, meloun, jahody…) nechte spíš na skutečnou pauzu se zastavením. Volte takové potraviny, které nenadýmají, jinak může děti bolet břicho a cestování s dětmi bude skutečně náročné.
TIP: Zkuste svačinky dětem něčím ozvláštnit. Případně si o nějakou dobrotu udělat soutěž – kdo najde první určité slovo/písmeno/značku auta…
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku