Fungují doplňky stravy na otěhotnění? Jak může pomoci kyselina listová a inositol?
Jsou potřebné doplňky stravy na otěhotnění? Toužíte po dítěti a přestože se o něj s partnerem pokoušíte už dlouhou dobu pořád nic? Vězte, že pokud není diagnostikován nějaký skutečný problém, bývá tato situace řešitelná. Prvním krokem je samozřejmě zklidnění psychické stránky a hned poté úprava jídelníčku.
Vedle běžných doporučení týkajících však své tělo můžete podpořit i jinak. Jak? Existují doplňky stravy na otěhotnění, respektive doplňky, které mají za cíl tělo na fázi těhotenství připravit. Na které se zaměřit?
Doplňky stravy na otěhotnění: Kyselina listová
Mezi typické látky, které se budoucím maminkám doporučují patří kyselina listová. Jedná se o vitamín B9, který patří do velké skupiny vitamínů B. Patří mezi zásadní doplňky stravy pro krvetvorbu, ale také pro zdravý růst a vývoj plodu. Pokud plánujete těhotenství, měli byste kyselinu listovou zařadit již 3 měsíce před samotným otěhotněním. Důvod je prostý – mícha a mozek dítěte se vytváří v prvních týdnech těhotenství, proto je třeba mít této látky dostatek právě v počátečních fázích těhotenství. Jejími přirozenými zdroji jsou: zelená listová zelenina, zelená zelenina (brokolice, špenát, kapusta, hrášek, okurky), ale také vlašské ořechy, banány a nebo mango. Protože je kyselina listová náchylná na tepelnou úpravu (vařením se jí zničí až 95 %), je vhodné zvážit kvalitní doplňky stravy.
Doplňky stravy na otěhotnění: Vitamín E
Mezi další doplňky stravy na otěhotnění patří vitamín E. Kromě toho, že je prospěšný pro kůži, vlasy, svaly, ale i cévy či pojivové tkáně, pomáhá vytvořit funkční imunitu. Je účinným antioxidantem. V případě plánovaného těhotenství je důležitým prvkem při ochraně vajíček a navíc pomáhá udržovat hormonální rovnováhu těla. I proto je často používán i v případě premenstruačních obtíží. Nedostatek vitamínu E v těhotenství zvyšuje rizika předčasného porodu nebo nízké porodní váhy novorozence. Největšími zdroji jsou ořechy, semínka, pšeničné klíčky, ale také chřest, maso, kopřivy nebo špenát. Řada vědeckých studií potvrzuje, že nedostatek vitamínu E může vést k neplodnosti.
Doplňky stravy na otěhotnění: Inositol
Příprava na otěhotnění spočívá i v péči o svá vajíčka, respektive menstruační cyklus. S tím mohou pomoci i doplňky stravy na otěhotnění obsahující látku inositol. Právě ten příznivě ovlivňuje pravidelnou menstruaci i ovulaci, a navíc zvyšuje citlivost tkání na inzulín. Tím snižuje riziko vzniku těhotenské cukrovky. Kromě podpory otěhotnění inositol přispívá také k normálnímu průběhu těhotenství.
Inositol má však vliv i na muže, neboť podporuje správný proces dozrávání spermií a zvyšuje jejich pohyblivost. Inositol můžete najít v sóje, zelí, hroznech, celozrnném pečivu nebo játrech. Nicméně správnou hladinu nejlépe udržíte prostřednictvím kvalitních doplňků stravy.
Doplňky stravy na otěhotnění: Myslete s Omega 3 i na partnera
Omega 3 mastné kyseliny jsou často skloňovány ve vztahu s podporou kardiovaskulárního systému, imunitou a činnosti mozku. Málo se však ví, že jedna ze složek Omega 3, konkrétně kyselina dokosahexaenová (DHA) pozitivně ovlivňuje kvalitu spermií. Právě „líné“ spermie (hned vedle vyššího věku budoucího otce) jsou jednou z příčin problémů s otěhotněním. Vědecké studie prokázaly, že při nedostatku DHA spermie mění svůj tvar a ztrácí rychlost. Při dostatečném přísunu Omega 3 s účinnými složkami EPA a DHA můžete šance na otěhotnění zvýšit, neboť podpoříte plodnost partnera.
5 dalších tipů, jak na otěhotnění
Výše zmíněné doplňky stravy na otěhotnění samozřejmě nejsou jedinou cestou.
- Pokud chcete maximalizovat vaše snahy, můžete použít i ovulační test. Ten vám pomůže zjistit, zda jste ve vhodném období svého menstruačního cyklu pro otěhotnění. Ovulační období ženy totiž v průměru trvá pouze 3–6 dní.
- Svou roli hraje psychika partnerů, proto méně urputné snahy znamená více úspěchu.
- Typicky ženskou bylinou je také drmek nebo ženšen.
- Oběma partnerům může být prospěšný i kotvičník zemní, který podporuje tvorbu testosteronu u mužů, zlepšuje plodnost a zvyšuje libido. V mnoha zemích je považován za přírodní afrodiziakum.
- Nic nezkazíte ani vitamínem C, který kromě podpory imunity zvyšuje hladinu hormonu progesteronu, který hraje při otěhotnění významnou roli.
Diskuse k článku