Jak na nevolnost v těhotenství?

Jak na nevolnost v těhotenství?

Obvyklá je také v těhotenství zvýšená citlivost vůči pachům a vůním. Někdy stačí jen nepatrný závan nelibé vůně z ledničky či kuřákova cigareta zpoza rohu a nevolnost je tu. Nejčastěji se tyto stavy objevují brzy ráno, ale není to úplným pravidlem. U některých budoucích maminek se nevolnost objeví jen mírná a několikrát za těhotenství, jiné budoucí rodičky zápasí s úpornými nevolnostmi. Obvykle jsou tyto stavy nejintenzivnější po dobu dvou měsíců, ale některé maminky provázejí déle, někdy až do porodu. Obzvláště těžké případy nevolnosti v těhotelnství, doprovázené častým a silným zvracením a úbytkem na váze, vyžadují hospitalizaci.

Čtěte také:

Babské rady pro krásu, domácnost i otěhotnění

Jen vzácně však bývá nevolnost v těhotenství natolik závažná a omezující, že ohrožuje život nebo zdraví dítěte a jeho matky.

Zhruba tři ze čtyř nastávajících maminek má tu zkušenost, že nevolnost se nedostavuje pouze v ranních hodinách, ale ve skutečnosti může dostavit kdykoliv během dne i noci. Naštěstí existuje celá řada postupů, které by budoucí rodičce měly v těchto stavech ulevit a které může vyzkoušet. V případě přetrvávajících potíží je nasnadě poradit se s lékařem gynekologem.

Nevolnosti se nejčastěji objevují v druhém měsíci těhotenství a ustupují kolem měsíce čtvrtého.

Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Většinou je průběh potíží lehký a netrvá déle, než bylo uvedeno. V takovémto případě se doporučují pro zmírnění obtíží dietní opatření – častější příjem potravy, avšak po menších porcích, pití chlazených nápojů – vhodná na podrážděný žaludek je například Cola, vhodné je i užívání vitamínu B6 (pyridoxinu).

 • Jak prázdný žaludek a nedostatek potravy, tak i přejedení, mohou způsobit potíže s nevolností, jezte proto častěji a menší porce jídla.
 • V případě, že cestujete, berte si s sebou vždy alespoň sušenky, bonbóny, müsli či něco jiného malého do žaludku.
 • Tekutiny pijte raději po malých doušcích.
 • Vyhněte se jídlům a vůním, které u vás nevolnost mohou vyvolat, či již máte vyzkoušeno, že vyvolávají – nejčastěji se jedná o uzeniny, kořeněná nebo hodně tučná jídla.
 • Přes den dostatečně odpočívejte, ale nezapomínejte ani na pohyb, stačí krátká procházka na čerstvém vzduchu každý den.
 • Vyhýbete se nadměrným teplotám a horku a především nevětraným prostorám.
 • Na pocity ranní nevolnosti může pomoci budoucí mamince sníst si několik minut před vstáváním z postele pár kousků sušenky a zapít douškem vody
 • Pokud se u vás nevolnost objevuje po požití vitamínových tablet, zkuste je brát během jídla nebo v noci.

Několik vyzkoušených rad, jak zmírnit ranní nevolnosti v těhotenství

 1. Ihned ráno po probuzení snězte něco suchého a chuťově nevýrazného – skvělé jsou pro tento případ kukuřičné chleby nebo Vaše oblíbené pečivo. Můžete si je připravit už večer k posteli, abyste je hned po probuzení měli po ruce. Pokud je to možné, tak nevstávejte příliš rychle, ale předtím, než vstanete, se ještě chvíli na posteli proberte a protáhněte, teprve potom se pomalu posaďte a přivítejte nový den.
 2. Fotolia_27669568_XSPo zbytek dne jezte často, nejlépe v pravidelných intervalech, avšak v malých dávkách – několik drobných soust je vždycky lepší než nepojíst vůbec nic. Mějte vždy po ruce nějakou dobrotu, například ovoce nebo jogurt. Nečekejte, až Vás přepadne hlad.
 3. Jídla bohatá na proteiny či sacharidy mohou pocit nevolnosti alespoň částečně potlačit. Vyhýbejte se tučným a kořeněným jídlům. Po jídle zůstaňte ještě chvíli sedět. Nečistěte si zuby ihned po jídle.
 4. Pijte dostatek tekutin po menších dávkách – neperlivou vodu, ovocné šťávy, mléko, ovocné čaje, prostě cokoli, co snesete v žaludku. Omezte pití kávy.
 5. Nezapomeňte, že během dne musíte hodně odpočívat a snažte se vyhýbat stresu!
 6. Každý den si zkuste udělat alespoň malou procházku, nezdržujte se ve špatně větraných prostorách, v MHD se snažte sedět. Na noc si v ložnici dobře vyvětrejte.

Kdy kontaktovat v případě nevolností lékaře

 • Je-li nevolnost či zvracení příliš silné, zvláště pokud nejste schopna udržet ve svém žaludku ani tekutinu.
 • Jste-li dehydrovaná, močení je málo časté a moč je tmavá.
 • Jste-li z důvodu nevolností velice zesláblá, máte úporné bolesti hlavy, točení hlavy nebo závratě.
 • Zvracíte-li krev nebo je-li zvracení doprovázené bolestmi břicha či horečnatými stavy.

Léčba těžšího průběhu nevolností těhotné ženy

Pokud je zvracení závažnější a těhotná žena má obtíže znemožňující prakticky přijímat potravu i tekutiny, ztrácí na váze, pak může dojít k dehydrataci a rozvratu iontového hospodářství organismu ženy. To vše může mít za následek vyčerpání a následnou apatii, je omezen výdej moči a někdy se setkáváme i s poruchou jaterních funkcí.

Léčba takovýchto stavů je možná buď ambulantně, nebo (v těch těžkých případech) za hospitalizace v nemocnici. Těhotné se podávají léky potlačující pocity nevolnosti a tlumící nucení na zvracení, popř. infuzní léčba s postupným zvyšováním množství přijímané stravy. Extrémním a zcela vzácným případem je nutnost umělého přerušení gravidity s ohledem na možnost ohrožení života těhotné z výše uvedených důvodů.

Další možné příčiny nevolností a zvracení v těhotenství

Pokud zvracení přetrvává déle než do čtvrtého měsíce gravidity, nebo vyskytuje-li se ve zvratcích příměs (krev), je vhodné provedení specializovaného endoskopického vyšetření gastroenterologem k vyloučení závažnějších příčin vzniklých obtíží, kterými může být žaludeční vřed nebo nádor.

Druhý měsíc těhotenství obvykle provázejí tzv. ranní nevolnosti. S některou jejich formou se obvykle setká zhruba 75% žen. Označení ranní je ale velmi zavádějící, protože se mohou objevit kdykoli během dne a dokonce i v noci. Většině nastávajících maminek naštěstí od nepříjemných stavů osvědčené postupy a rady od obtíží pomohou.

Těhotenství týden po týdnu

„Babské rady" jak na nevolnost v těhotenství

 • Pijte čaj z meduňky, v těhotenství zklidní obtíže s nevolností a nechutenstvím, po narození dítěte uklidňuje dítě při kojení

Čaj z meduňky:

Potřebujeme buď jednu lžíci suché rozdrcené suché byliny meduňky, nebo půl druhé až dvě lžíce čerstvé jemně natrhané meduňky. Ty dáme do hrnečku na čaj, zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme dvacet minut louhovat. Kapičky páry, které se vysráží na pokličce, bychom měli přelít zpátky do hrnku. U dětí, po konzultaci s lékařem, podáváme jeden menší šálek na uklidnění. Dospělý, pokud nemá jakoukoliv alergii na meduňku, si klidně může dát dva takové pořádné hrnečky.

 • Eliminujte hlad a pocity hladu, jezte v menších porcích několikrát denně, nebojte se jíst i na noc, jinak Vás prázdný žaludek vzbudí.
 • Jestliže Vám vadí některé vůně - může to být třeba aviváž z ložního prádla, manželova kolínská nebo sprej na toaletě, po dobu těhotenství je odstraňte z dosahu.
 • Navečer celý byt nebo dům řádně vyvětrejte. Zatímco večer vám některé pachy v domě (například z jídla) vadit nemusejí, ránou může být mnohem horší.
 • V zaměstnání se nestyďte a neobávejte požádat kolegy, aby eliminovali vůně, které vás dráždí k nevolnostem, například aby si nenosili jídlo do kanceláře, aby ve vaší přítomnosti nekouřili apod.
 • Máte-li naopak vůni, která vám je příjemná, noste ji u sebe a pokaždé, když na vás půjde nevolnost, si přivoňte. Mnoho maminek tvrdí, že jim v takovém případě pomohla vůně citrusu. Oloupaný citron nebo pomeranč měly vždy při sobě, a když bylo nejhůře, stačilo přivonět, a rozbouřený žaludek se uklidnil. Třeba to bude i váš případ.
 • Pomáhá studený nápoj, nebo dokonce kousek ledu v ústech. 
 • Vstávejte pomalu. 
 • Téměř zázračné vlastnosti jsou přičítány zázvoru. Zkuste ho sníst v jakékoli formě, nejlépe jako čaj nebo v sušenkách. 
 • Také sůl má na některé těhotné pozitivní vliv. Mnoho budoucích maminek zachránily od nevolností slané crackery nebo chipsy. Samozřejmě jen v přiměřeném množství.

Eliminujte pocity hladu přes den

Nebojte se přichystat si během dne různé drobné pomlsky a pochutiny - jogurty, celozrnné tyčinky nebo kousky ovoce a zeleniny. Uzobávejte je průběžně a prokládejte vydatnějším jídlem. Nečekejte, až se dostaví pocit hladu, protože s ním velmi pravděpodobně přijde i nevolnost.

Nevolnost v těhotenství umí potlačit i jídla bohatá na proteiny (mléko, mléčné výrobky, ořechy, vejce) a sacharidy (bílé pečivo, těstoviny, rýže, brambory). Jejich kombinací dokážete připravit plnohodnotné jídlo i bez masa, pokud je to nutné.

Pitný režim

Pijte dostatek tekutin. I to je dobrá prevence nevolnosti v těhotenství. Velmi dobře se k tomuto účelu hodí slabé čaje, neperlivá voda, ovocné šťávy nebo mléko. Určitě však omezte pití kávy a alkoholu.

Nevolnost v těhotenství způsobuje i stres a nedostatek pohybu

Spouštěčem nepříjemných pocitů žaludku může být i stres, únava nebo obavy. Dostatek odpočinku je proto velmi důležitý. Každý den si udělejte alespoň malou chvilku pro sebe, jinak vám nepomůže ani sebevyváženější dieta.

Proti nevolnosti v těhotenství pomáhají i procházky a pohyb na čerstvém vzduchu.


Homeoterapie jako účinný pomocník proti nevolnostem v těhotenství

Nevolnost v těhotenství dokáže nastávající maminky opravdu někdy pěkně potrápit. Lehčí forma, která není tak obtěžující a po prvním trimestru odezní, se dá většinou zvládnout bez většího utrpení. Někdy je ale nevolnost v těhotenství dramatická a vysilující. Mohou pomoci vhodná homeopatika, a to jak akutní homeopatika zvolená podle aktuálních příznaků nevolnosti, tak v těžších případech byla mělo být vybráno homeopatikum, které bude působit do hloubky a na příčinu, protože v těchto případech bývají příčinou nevolností v těhotenství nezpracované emoce. Zde může pomoci homeoterapie.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny
Malé soukromé lékárny mají i v dnešní době své pevné…
MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice
Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte praktického lékaře?…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Ayur Elixir 7 Dasamoolarishata Siddhalepa

Ájurvédský bylinný elixír, dodává energii Elixír…
390 Kč

Perla bílá náhrdelník 47cm

Náhrdelník, vyrobený ze sladkovodních perel Mezi…
290 Kč

Dětský vánoční čaj VÁNOČNÍ SMĚS, 40 sáčků

Limitovaná vánoční edice - 40 sáčků Balení obsahuje: 40…
155 Kč

Čakrová svíce Cereus zelená - LÉČENÍ

Svíce ve skle pro aktivaci páté - srdeční čakry K výrobě…
199 Kč

Jídlem k rovnováze

Autor: Iva Georgievová Druhá kniha paní Georgievové…
269 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…