Těhotenství týden po týdnu: 3. část

Těhotenství týden po týdnu: 3. část

Předchozí části článku najdete zde:

Čtěte také:

Poporodní deprese

Těhotenství týden po týdnu: 1. část

Těhotenství týden po týdnu: 2. část

Žena se v tomto posledním trimestru může cítit velmi zranitelná. Potřeba vědomí, že za ní někdo stojí je velice důležitá. Objevují se pocity strachu z porodu, snění o budoucím miminku. Je to období chystání prostoru pro miminko, nakupování výbavičky, kočárku, přípravy prostoru v bytě pro dítě.

28. týden těhotenství

Ve 28. týdnu těhotenství se začíná rýhovat mozková kůra dítěte, která do té doby byla hladká. Dítě už umí mrkat očima, rostou mu řasy, obočí je již také viditelné, rostou mu vlásky. Pokračujícím vývojem mozku se zvětšuje i hlavička dítěte.  Vzhledem k vývoji dítěte je velice důležitá strava maminky. Pijte dostatek tekutin, zařaďte do jídelníčku potraviny s obsahem vlákniny. V  tomto období působí vláknina rovněž jako prevence zácpy, která se v období třetího trimestru obvykle objevuje. Zácpa postihuje poměrně velkou část těhotných. Důvodem je především rostoucí hladina hormonu progesteronu v těhotenství, který vyvolává snížení napětí střevní stěny a tím zpomaluje pohyb potravy ve střevě.  Dbejte na dostatečný příjem bílkovin, vitamínu C, kyseliny listové, železa a vápníku.  Zařaďte do svého denního režimu pohyb, stačí i procházky nebo plavání. O užívání léků na zácpu v těhotenství, se vždy poraďte s lékařem.

29. a 30. týden těhotenství

V těchto týdech těhotenství se vyvíjí a zlepšuje zrak dítěte. Množství plodové vody dosahuje svého maxima mezi 29. – 32. týdnem těhotenství a poté její množství opět klesá. V tomto období se tělo dítěte také rychle obaluje tukem a začíná se přibližovat podobě novorozence. Dítě se v tomto období hodně a často pohybuje, což vám může ztěžovat spánek nebo i způsobovat nespavost. Nespavost trápí hodně maminek už od počátku jiného stavu, ale v posledním trimestru se objevuje až u osmi z deseti žen. Již od 28. týdne těhotenství můžete pravidelně pociťovat pohyby dítěte v břiše. Nedá se říci, že by existoval nějaký přesný popis toho, jak mají pohyby dítěte v břiše vypadat, avšak je vhodné, aby se jejich charakter a frekvence příliš neměnily. Pro větší pocit jistoty někteří lékaři doporučují jednou nebo dvakrát denně počítat pohyby dítěte, během dvou hodin by se mělo dítě pohnout alespoň 10x, často je to však i v kratším časovém intervalu.

31. týden těhotenství

V 31. týdnu se v prsou žen začíná tvořit mlezivo, tzv. kolostrum. Je to hustá kapalina bílé až nažloutlé barvy, která je určena pro výživu dítěte v prvních dnech po porodu a vyznačuje se tím, že obsahuje více živin a protilátek, než posléze zralé mateřské mléko. U některých žen se může objevovat vytékání mleziva ještě před porodem, nejedná se o nikterak neobvyklý jev, který nemá negativní vliv na pozdější produkci mléka.

32. týden těhotenství

V 32. týdnu těhotenství jsou již vyvinuty všechny vnitřní orgány dítěte, kromě plic. Ztrácí se lanugo. Během dne už může maminka pociťovat drobné kontrakce, říká se jim poslíčci a nejsou ještě znamením nástupu porodu.

33. týden těhotenství

Během 33. týdnu se dříve vrásčitá kůže miminka napíná, je to přibýváním množství podkožního tuku dítěte. Mnoho nastávajících matek pociťuje v této době problémy spojené s jejich narůstající váhou, objevuje se dýchavičnost, pálení žáhy, bolesti ve spodní části zad. Některé ženy mívají problémy s otoky, otékají jim kotníky a chodidla.

34. týden těhotenství

V 34tém týdnu těhotenství dosahuje váha dítěte obvykle ke 2200 gramům. Poměrně rychle se vyvíjí kostra dítěte. Na prstech i nožičkách dosahují nehty až k okrajům prstů.  Tašku do porodnice je vhodné mít nachystanou a připravenou již přibližně měsíc před porodem, čím se do porodnice vybavit se dočtete dále v článku. Děti narozené mezi  34 - 37 týdnem těhotenství sice bývají označovány jako nedonošené, avšak po porodu se obvykle poměrně dobře a snadno adaptují.

35. týden těhotenství

V tomto týdnu dosahuje bříško nejvýše za celou dobu gravidity. Miminko zaujímá typickou polohu, které se někdy říká pravidelné držení plodu. Hlavička dítěte je ohnutá a brada se dotýká hrudníku. Ruce jsou ohnuté v loktech a překřižují se na hrudníku miminka. Dolní končetiny jsou ohnuté v kolenou a kyčlích, holeně překřížené. Dítě v posledních týdnech hodně rostlo a tak mu prostor dělohy pomalu začíná být těsný.

36. týden těhotenství

Dítě bývá v 36. týdnu těhotenství obvykle již otočeno hlavičkou dolů. Mizet začíná mázek, který chránil tělo dítěte a uvolňuje se do plodové vody. Zbytky mázku společně s plodovou vodou dítě polyká a tvoří se tak první stolice, mekonium, českým názvem smolka.

37. týden těhotenství

Od 37. týdne těhotenství je dítě považováno za donošené a k porodu může dojít prakticky kdykoliv. Od tohoto týdne do předpokládaného termínu porodu byste měla být vyšetřena v těhotenské poradně 1x týdně.

38. – 40. týden těhotenství

Od 38. týdne již většina žen pociťuje známky blížícího se porodu. Vzhledem k tomu, že běžné těhotenství trvá 40 týdnů plus/minus dva týdny, nelze přesně stanovit, kdy k porodu dojde. Váš partner by měl být neustále v pohotovosti. Budoucí maminka by však neměla jen sedět doma a očekávat porod, choďte na procházky, ale nezapomínejte na doprovod.  Děloha poklesne více do pánve, miminko je zcela donošené, a kdyby došlo k porodu, bude schopno bezproblémové existence. V této části těhotenství se můžete cítit podrážděná a nervózní, pravděpodobně už si přejete mít porod za sebou.

Po 40. týdnu těhotenství

Pokud již proběhl váš termín porodu, měla byste být pravidelně sledována na ambulanci porodnice, kde budete rodit. Pokud se vše jeví v pořádku, pak budete čekat ještě 10 - 12 dní, než k porodu většinou samovolně dojde. Pokud se tak nestane, pak existují postupy, jak porod vyvolat.

Indukce porodu

Existuje několik možností tzv. indukce porodu. Jedná se vlastně o umělé vyvolání děložní činnosti, které vede k vypuzení plodu. Metody k indukci porodu jsou - Hamiltonův hmat - digitální odloučení dolního pólu vaku blan od děložní stěny nebo dirupce vaku blan – vypuštění plodové vody, posléze následuje rozvoj děložní činnosti. V praxi se používá celá řada indukčních schémat, dosahuje se až 90% úspěšnosti.

Jak se připravit na porod

Předporodní příprava je velmi důležitá a může vám samotný porod ulehčit a pomoci předejít nežádoucím komplikacím. Základem je především psychická připravenost budoucí rodičky. Cílem předporodní přípravy je snížení strachu a úzkosti z porodu, nabýt reálného postoje k porodu a být připravena na změny, které vás čekají. Pozornost je věnována i partnerovi rodičky. Dobrá teoretická příprava vede k odpovědnému a racionálnímu chování jak v průběhu těhotenství, tak během porodu a v šestinedělí a to u obou partnerů.

Vstup do rodičovství je krásný, ale náročný. Kurz předporodní přípravy se rozhodně vyplatí. Netýká se pouze praktických dovedností k porodu. Je i o správném a vhodném cvičení během těhotenství. Je to informovanost vašeho partnera o tom, jak porod probíhá a také jak vám může být nápomocen. Zaměřuje se na pochopení vaší nové role a rolí vašeho okolí. Vaše rodina se rozrůstá nejen co do počtu, ale i do nových sociálních vazeb.

Taška do porodnice

Tašku do porodnice je dobré mít připravenou sebou po ruce již několik týdnů před plánovaným porodem. Nezapomeňte mít na telefonu osobu, která bude v den porodu s vámi.

Potřeby pro maminku

 • Ručníky
 • Ponožky
 • Boty na přezutí
 • Papírové kapesníky a vlhčené hygienické ubrousky
 • Osobní hygienické potřeby
 • Porodnické vložky a prsní vložky
 • Noční košile
 • Župan
 • Několikery náhradní kalhotky
 • Mobilní telefon a nabíječku
 • Fotoaparát
 • Doklady: těhotenská průkazka, průkazka zdravotní pojišťovny, občanský průkaz, rodné listy obou rodičů nebo oddací list, či ověřené svolení partnera, jehož příjmení váš potomek ponese, připravená jména dětí pro obě pohlaví
 • Pití a něco lehkého k jídlu (např. müsli tyčinku)

Potřeby pro miminko

 • jednorázové pleny (asi 30 kusů)
 • látkové pleny (asi 3 kusy)
 • mycí přípravek, krém, olejíček vše určené výrobcem na ošetření dětské jemné pokožky
 • dětské hygienické vlhčené ubrousky
 • vatové tyčinky do oušek a nosánku
 • kartáček na vlásky
 • zavinovačka, dečka
 • oblečení na cestu domů

První příznaky porodu – Kdy jet do porodnice

Přesný termín porodu nejde přesně naplánovat, v plánovaném čase se narodí jen velmi malé procento miminek.

Nastupující porod se ohlašuje dvěma základními příznaky, kterými jsou porodní stahy – skutečné kontrakce a odtok plodové vody. Kontrakce značící přicházející porod jsou silné a výrazné, neustále se zvyšuje jejich intenzita, bolestivost a pravidelnost. Přestávka mezi jednotlivými kontrakcemi se stále zkracuje.

Lékaři obvykle doporučují zůstat na začátku porodu ještě v klidném prostředí domova a do porodnice odjet až ve chvíli, kdy se kontrakce objevují v intervalu zhruba 5 minut. Děložní hrdlo je v tuto dobu obvykle otevřené na 4 až 5 cm. Pokud vám však intuice napovídá, že už je ten pravý čas na odjezd do porodnice, učiňte tak, i když kontrakce zatím nejsou v daných pětiminutových intervalech.

Odtok plodové vody je druhým významným příznakem přicházejícího porodu. Ta odtéká po prasknutí vaku plodových obalů. Většinou se jedná o čirou tekutinu, pokud má jiný charakter, znamená to s velkou pravděpodobností možnost komplikací. Příměs krve v plodové vodě je obvykle normální, zvláště pokud už probíhá porod, tj. dochází k otevírání porodních cest. Odtok plodové vody může kontrakce předcházet i je následovat.

Při objevení kteréhokoliv z obou příznaků nastupujícího porodu je nutné odebrat se do porodnice. Lepší je dorazit do porodnice i při pouhém podezření na začátek porodu.

Začátek porodu se vzácněji může projevit i jinými příznaky, kterými je například krvácení nebo výrazná celková nevolnost. Vždy je lepší v těchto případech vyhledat lékařskou pomoc.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Praktická lékařka pro děti a dorost: Praktik MUDr. Danuše Dembická s.r.o.
Praktická dětská lékařka MUDr. Danuše Dembická,…
Dům dětí a mládeže Blovice: Budeme vás bavit!
Nuda? Kdo někdy navštívil Dům dětí a mládeže…
MUDr. Jiřina Alšová: praktická lékařka pro děti a dorost, Liberec
Hledáte zkušeného lékaře ve městě Liberec, který se…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Jídlem ke zdraví

Autor: Iva Georgievová Publikace autorky Ivy Georgievové je…
249 Kč

SAMAHAN čaj 25 sáčků

Ájurvédský bylinný čaj Příprava: 1 sáček rozpusťte ve 100…
199 Kč

MANDLOVÝ olej za studena lisovaný 250ml FUDCO

Čistý mandlový olej pro vnější i vniřní použití 100%…
194 Kč

Mýdlo marseillské tekuté na praní 1l ALMACABIO

Gelové mýdlo na praní s příjemnou vůní Odstraňuje špínu a…
192 Kč

Tekutý prací prostředek BIO2 1l ALMACABIO

Přírodní prací gel pro praní v ruce i v pračce Odstraňuje…
154 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…