Hyperaktivní dítě: Zlobivé nebo nemocné?
Je ho všude plno a nelze jej přehlédnout - hyperaktivní dítě. Toto téma řeší rodiče u svých potomků čím dál častěji. Otázkou však zůstává, zda energií nabité ratolesti jsou v podstatě jen typickými dětmi, které občas i zlobí, nebo to již hraničí s nemocí? Rozdíl, mezi tím, zda je vlastně dítě úplně normálně živé, či jestli je opravdu hyperaktivní se nerozpoznává snadno.
Jaké bylinky pro děti pomohou při běžných obtížích nebo hyperaktivitě?
Hyperaktivita není pouze problémem dětí, život znepříjemňuje i dospělým
Hyperaktivita jako samostatná nemoc neexistuje, spojuje se s poruchou pozornosti. Toto spojení známe také pod označením ADHD. Nevzniká sama o sobě bez vnějších příčin. Na vině může být genetická dispozice, nebo působení okolních vlivů během dětského života. Máte doma hyperaktivní dítě? Navštivte odborníka v pedagogicko-psychologické poradně, který dítě vyšetří a poradí, co a jak dál.
Hyperaktivní dítě - jaké jsou příčiny?
Jak již bylo řečeno, dle výzkumů bylo prokázáno, že hyperaktivita může být úzce spjata i s genetickou výbavou, kterou si jedinec přicházející na svět nese s sebou od rodičů. Příčiny, proč máte doma hyperaktivní dítě, však mohou být mnohé další:
- Potomek se narodil buď předčasně, nebo komplikovaným způsobem a mohl se při narození i přidusit.
- Během těhotenství matka nedodržovala správný režim a holdovala alkoholu a cigaretám ve větší míře, také byla v abnormálním stresu, nebo prodělala vážnou infekci, či úraz.
- Dítě poznamenalo nějaké trauma v raném věku, případně těžký úraz mozku, nebo bylo vystaveno působení nějaké vysoce toxické látky (například olovo).
Hyperaktivní dítě - jaké jsou typické příznaky?
- Neposednost, musí být neustále v pohybu
- Neschopnost udržet pozornost
- Zapomnětlivost
- Je myšlenkami často „jinde“
- Neschopnost chvíli mlčet
- Může se zdát jako zlobivé
- Skáče lidem do řeči
Hyperaktivní dítě - jak mu pomoci?
Mimo vhodné terapie s psychologem v poradně je důležité pro rodiče, kteří mají doma hyperaktivní dítě, zaměřit se i na tyto aspekty v jeho životě:
- Podpořit své hyperaktivní dítě ve schopnosti soustředění: střídat relaxaci s dobou koncentrace, aby se dítě příliš neunavilo.
- Pohodová domácí atmosféra je základ: důležité je, aby vaše hyperaktivní dítě cítilo klid a pohodu. Mohou to podpořit například vůně, uklidňující barvy, ale hlavně psychická rovnováha rodičů, žádné hádky, křik a nesrovnalosti.
- Vytvořit dítěti denní harmonogram: aby se naučilo nějakému řádu a vědělo, co a kdy může, co ho čeká a na co se například může i těšit. Dobré je zajistit pestré aktivity, které ratolest budou bavit. A vaše hyperaktivní dítě bude najednou více v klidu!
- Podstatná je i pochvala dítěte: pokud se vašemu potomkovi něco podaří, oceňte to! Vaše hyperaktivní dítě, které uslyší z úst rodiče slova chvály, bude štěstím bez sebe. Toto je ohromně důležité pro budování jeho sebedůvěry.
Hyperaktivní dítě milujte a podpořte - vrátí vám to tisíckrát
Je jasné, že pokud budete vychovávat hyperaktivní dítě, bude to o poznání náročnější, než obvykle. Důležité je naučit se vůči dítěti trpělivosti, ta je základem. Především ho ale milujte takové, jaké je. Hyperaktivní dítě lásku potřebuje cítit mnohem víc, než to zdravé. Přísnými tresty a křikem můžete napáchat více škody než užitku. Základem je nastavit svou vlastní psychickou pohodu a poté ji jen přenést na vašeho potomka. Není to snadná cesta, vychovat vysoce energického človíčka, ale vězte, že pokud nastavíte správný styl výchovy, vše se vám v dobrém vrátí a z vaší ratolesti vyroste skvělý člověk. Vzhůru do toho!
Diskuse k článku