Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je  získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy, které se dostanou do organismu pak „soutěží“ o pozici s esenciálními minerály a následně je pak nahrazují ve tkáních. Jsou jedním z faktorů, které způsobují řídnutí kostí – osteoporózu, úbytek zubní skloviny, potíže s nehty, vlasy a klouby, narušují pevnost cévních stěn a způsobují stárnutí kůže. Těžké kovy porušují strukturu buněčných membrán a ničí mitochondrie v buňkách.

Čtěte také:

Chlorella zajistí účinnou detoxikaci organismu

Nebezpečí těžkých kovů

Těžké kovy nejsou rozložitelné, jsou karcinogenní a i v nízkých dávkách mohou být smrtelné. Při velkém hromadění těžkých kovů v těle hrozí otrava těžkými kovy. V životním prostředí však není možné se těmto nebezpečným těžkým kovům vyhnout a navíc jejich množství v životním prostředí neustále narůstá.

Nejčastější těžké kovy v organismu

Z různých zdrojů do organismu nejčastěji pronikají hliník, arzen, kadmium, cín a rtuť. Mezi ty nejnebezpečnější těžké kovy patří olovo, kadmium a rtuť. Zabránit kontaminaci a otravě organismu těžkými kovy lze pouze tím, že se detoxikace stane naší pravidelnou záležitostí.

Olovo v organismu

V těle se olovo kulminuje v játrech a ledvinách, může poškozovat kardiovaskulární systém člověka a při dlouhodobém vstupu olova do organismu se začne hromadit i v kostech. Olovo zapříčiňuje zpomalování fyzického a mentálního vývoje, souvisí s poruchou imunity a krvetvorby.

Kadmium v organismu

Kadmium se hromadí především v játrech a v ledvinách, poškozuje vyvíjející se plod v těle matky. Způsobuje poruchy ledvin, poškozuje přirozenou funkci jater, pohlavních orgánů i kardiovaskulárního systému. Podílí se také na řídnutí kostí.

Rtuť v organismu

Rtuť se hromadí v mozku, ledvinách, játrech, vlasech a nehtech. Je schopna překonávat veškeré bariéry a dostávat se do jakékoliv buňky v organismu. Rtuť se dokáže navázat na některé enzymy, čímž je vyřadí z jejich přirozené činnosti. V různých sloučeninách má neurotoxické účinky. Díky těmto účinkům může poškozovat zrak a sluch, i řeč. Rtuť může poškodit vyvíjející se plod, může se podílet na chronické candidóze, zažívacích obtížích, revmatismu, autoimunitních onemocněních a chudokrevnosti.

Jak těžké kovy vstupují do našeho těla a jak v organismu mohou působit

Těžké a nebezpečné kovy vstupují do našeho organismu zcela skrytě, nenápadně a plíživě, bohužel není však prakticky možné se jim dnes zcela vyhnout. Vstupují do těla společně s jídlem a vodou, můžeme je vdechnout a mohou vstupovat dokonce i přes kůži. Těžké kovy jsou obvykle rozptýlené v krvi mezi krvinkami a kumulují se v jednotlivých orgánech.

Pro náš organismus se těžké kovy stávají nebezpečnými ve chvíli, kdy je v těle kyselé pH a nedostatek biologicky dostupných zásaditých minerálů. Měli bychom dodržovat zejména pravidelnou hydrataci organismu čistou vodou, potíže nám hrozí především při dehydrataci, pokud je peristaltika střev pomalá a je-li špatná stavba střevní mikroflóry. Čím více těžkých organismů je v organismu, tím více společně spoluúčinkují. Hrozí pak blokace kapilárního systému, existuje vyšší pravděpodobnost usazení kovů ve tkáních a následkem toho i málo kyslíku v organismu.

Těžké kovy závažně narušují jednotlivé složky imunitního systému, otravy těžkými kovy pak způsobují alergické a autoimunitní reakce. Nebezpečné kovy se mohou usazovat v kostech a cévách, kde způsobují poruchy krvetvorby a usazují se i v mozku, kde mohou způsobovat degeneraci mozkových buněk. Takovéto degenerativní působení mívá špatné dopady na paměť, soustředění, proces učení i celkovou pohodu člověka. Těžké kovy v těle způsobují obvykle mnohé kožní potíže – lupenku, atopický ekzém a dermatitidy.

Těžké kovy v zelenině

Těžké kovy v těle mohou být zodpovědné za nepříjemnosti se svalovými křečemi, způsobují potíže se štítnou žlázou, poruchy krvetvorby, psychické obtíže i deprese. Jejich působení může způsobovat migrény a i hormonální chaos organismu.

Těžké kovy jsou nebezpečné tím, že se hromadí v organismu nenápadně a plíživě a je problém je vyloučit, neboť poločas rozpadu je u mnohých z nich i několik desítek let. Dále se nerozkládají, takže kolují v lidském těle a přírodě neustále. Usazují se obvykle v kostech a tak mohou narušovat krvetvorbu, způsobovat osteoporózu, potíže s nehty, zuby, klouby a stárnutí kůže. Mají vliv na pH vnitřního prostředí organismu, činí ho kyselejším. Do těla se mohou dostávat již v prenatálním období přes placentu.

Bez vyloučení těchto jedů z těla je jakákoli další terapie neúspěšná a nemožná. Obzvláště negativně působí rtuť, která blokuje v nervových buňkách vylučování ostatních jedů z životního prostředí a brání tak přirozenému fungování našeho vegetativního nervového systému.

Přemnožení kvasinky Candida albicans v organismu

Candida albicans je kvasinka, druh houby, která žije symbioticky v našich střevech, zažívacím traktu, na sliznicích a kůži a běžně nám žádné problémy nezpůsobuje. Kvasinka, která žije ve zdravém těle, které dostává správnou výživu, nezpůsobuje obvykle žádné problémy. Ve chvíli, kdy je v těle však prostředí nezdravé, začne tento původně neškodný organismus narůstat a může se stát i extrémně nebezpečnou patogenní houbou s hlubokými kořeny. Mezi hlavní popudy zvýšeného nárůstu této kvasinky v organismu patří špatné stravování, užívání antibiotik, popíjení alkoholu, užívání rekreačních drog, hormonální antikoncepce, nadměrný stres a právě také přítomnost těžkých kovů v organismu.

Kvasinka produkuje mykotoxiny, které způsobují narušení buněční komunikace, rozkládají a ničí tkáně a orgány, jejich vliv způsobuje oslabení těla a zvýšenou náchylnost k nejrůznějším infekcím a zánětům. Organická, převážně rostlinná strava udržuje játra zdravá a bez toxinů a podporuje tak přátelské bakterie ve střevech na vysoké úrovni.

Některé kovy jsou naopak pro náš organismus nezbytné!

Ne všechny kovy je nutné z organismu vyloučit, některé jsou naopak přirozeně pro náš organismu potřebné, jsou jimi například železo, zinek, měď a chrom. Tyto kovy bychom naopak měli organismus cíleně dodávat.

Železo

Železo obsahuje hovězí a jehněčí maso, tuňák, krabí maso, sardinky, cereálie, otruby, sezamová semínka – snižuje únavu a vyčerpanost, snižuje bolesti a nedostatek železe vede k anémii.

Zinek

Zinek najdeme v dýňových semíncích, sardinkách v oleji, ústřicích a pšeničných klíčcích. Podporuje imunitu člověka, hojení ran, pomáhá tělu zbavovat se škodlivých kovů.

Měď

Měď obsahují například ústřice, humři, krabi, ořechy, arašídy, houby a sušené švestky obsahují měď, ta je důležitá pro některé tělesné pochody a pro správné fungování nervů. Nedostatek mědi může způsobovat změnu barvy kůže a vlasů, únavu, chudokrevnost, nechutenství a pomalý růst malých dětí, oslabení imunity.

Chrom

Zdrojem chromu jsou fazole, hrách, ořechy, arašídy a celozrnné obiloviny. Rovněž pivovarské kvasnice obsahují chrom. Jeho nedostatek způsobuje chuť na sladké, ospalost, zvýšenou únavu, pocity častého hladu, zvýšené množství tuku v těle a podrážděnost.

Odkovení organismu od těžkých nebezpečných kovů

Pokud byste rádi množství nebezpečných kovů ve svém organismu snížili, mějte na paměti, že tento proces bývá poměrně zdlouhavý. Mezi osvědčené byliny pro přírodní detoxikaci a odkovení organismu patří trojkombinace koriandr, medvědí česnek a chlorella. Všechny bylinky/řasy v ideálním případě užívejte současně pro silný odkovující účinek.

Chlorella

Pokud zakupujete chlorellu, měli byste být pozorní k tomu, odkud pochází. V Číně pěstovaná chlorela není příliš vhodným doplňkem, neboť chlorella z tohoto prostředí bývá plná jedů z nezdravého prostředí a pesticidů. Kvalitní chlorella by měla být vypěstována ideálně v ekologickém zemědělství.

Koriandr

Koriandr je bohatý na vápník, draslík, hořčík, mangan, železo a minerálu, obsahuje rovněž vitamínu A a C a je schopen organismus od těžkých kovů výtečně čistit. Velice přínosné jsou antiseptické, protizánětlivé a antimykotické vlastnosti koriandru.

Koriandrový nápoj pro každodenní popíjení: čerstvý koriandr, stejný díl jablečné šťávy, stejný díl vody. Koriandr nasekejte a rozmixujte s vodou a jablečnou šťávou, každodenní popíjení pomůže k rychlé očistě organismu od těžkých kovů.

Pektin a zelenina

Pektin se nachází se v různých druzích ovoce a zeleniny, např. v zelených jablkách, zelí, hroznovém víně, karotce, banánech, v červené řepě a dřeni citrusových plodů. Pektin na sebe navazuje v trávicím traktu toxiny včetně těžkých kovů.

Velmi účinná pro odstraňování rtuti z těla je petržel, při detoxikaci olova zase pomohou cibule a česnek. Dalšími vhodnými antioxidačními potravinami, které zvyšují produkci detoxikačních enzymů, jsou zelí, kapusta a brokolice.

Těžké kovy z mozku odstraňuje špenát, brokolice, růžičková kapusta a vnitřnosti. Aminokyseliny pocházející z rybích bílkovin a vaječných bílkovin snižují některé jaterní enzymy, potřebné pro detoxikaci těžkých kovů.

Bolest hlavy při detoxikaci a další potíže

Skutečně efektivní detoxikace se projevuje zdánlivě zprvu negativně a to tím, že infekce, které byly v těle přítomny skrytě, začnou být aktivní. Nejčastěji se infekce v průběhu detoxikace projevují bolestmi hlavy a ledvin, zamlženým viděním, průjmem, bolestmi svalů, únavou. Chronické nemoci se dostanou do akutní fáze. Veškeré tyto infekce a zdravotní komplikace je nutné léčit alternativně nebo klasickými medicínskými postupy, ale i tak v žádném případě nezpanikařit, neukončit detoxikační program a nadále pokračovat v úspěšné detoxikaci organismu od těžkých kovů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice
Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte praktického lékaře?…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

PROPOLIS pastilky s mátou ESI

Propolisové pastilky s mátou 30 ks Propolisové pastilky s…
120 Kč

Kozlík lékařský kapky 50ml Dr.Popov

Originální bylinné kapky Dr.Popova Kozlík lékařský…
60 Kč

Henna hnědá 100g

100% přírodní Henna Lamda 100% přírodní směs s výrazným…
129 Kč

Goji - kustovnice čínská sušená na slunci 200g Fudco

Plody Goji sušené na slunci, pro vitalitu, dlouhověkost,…
202 Kč

Čaj VODNÁŘ 30g, Dr. Popov

Čaj pro narozené ve znamení Vodnáře (21.1. – 20.2.) …
50 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…