img

Alergie na kovy představuje velkou nepříjemnost. Pozor hlavně na nikl

Dokud se člověk s alergií na kovy nesetká, tak si ani neuvědomí, kolik nebezpečí na alergika v jeho okolí vlastně číhá. Pokud jde o předměty, které jsou v našem životě nahraditelné, jako jsou například šperky, hodinky, kovové obroučky brýlí či knoflíky na džínsech, pak se jedná o situaci sice poměrně nepříjemnou, ale řešitelnou. Horší je to u věcí, se kterými se setkáváme v běžném rutinním používání v denním životě, jako jsou například mince, klíče, kliky u dveří, příbory nebo vodovodní kohoutky nebo příbory a nádobí.

Čtěte také:

Alergie obecně

Nejobvyklejší druhy kontaktních alergií

 • Alergie na kovy – nejčastěji nikl, chrom, kobalt
 • Alergie na některé chemikálie
 • Alergie na některá léčiva
 • Alergie na přírodní a syntetické pryskyřice
 • Alergie na tea tree oil
 • Alergie na propolis
 • Alergie na některé kosmetické výrobky (zejména na konzervanty v nich obsažené, parfémy a v barvách na vlasy)

Potvrzeným alergenům je třeba se vyhýbat, aby nedocházelo k provokaci příznaků a celkovému zhoršování zdravotního stavu.

Projevy kontaktní alergie

Alergie se projevuje jako kontaktní ekzém, kůže po kontaktu s alergenem okamžitě nebo s časovým odstupem zčervená a začnou se na ní tvořit červené pupínky a někdy i puchýřky, které mohou přerůst až v otok a mokvání. Někdy se alergie začne projevovat jako suchá místa v místě kontaktu a kovem. Pokud se alergie neléčí, pak může pokožka začít dokonce tmavnout a praskat.

Kde se alergeny vyskytují?

Nikl, který je nejčastěji alergizujícím kovem, se nachází:

 • Ve špercích – tedy v náušnicích, řetízcích, náramcích, sponách na vlasy
 • V kovových páscích hodinek
 • V kovových brýlových obroučkách
 • V zipech, cvočcích, knoflících a páskových sponách
 • V klenotech ze stříbra, bílého zlata a alpaky
 • V nůžkách, v příborech, deštnících, ve spirále varných konvic, v klíčích
 • Dveřní kliky a nábytkové kování
 • Ve vodovodních kohoutcích
 • V mincích
 • V některých potravinách - u hrášku, špenátu, luštěnin, ve výrobcích ze sóji a ovsa, u ořechů, pórku, sušeného ovoce, margarínu, sledě, ústřice, rajčatového protlaku, u některých multivitaminů, v kakau, kávě a některých zeleninových šťávách
 • Kovy se nacházejí v protézách, jak zubních, tak i třeba ortopedických

První pomoc při kontaktní alergii na kovy

Alergie na kovy není léčitelná, řešením je pouze vyhýbání se alergenu, čímž je možné zklidnit a vyloučit její projevy.

Alergii na kov lze přechytračit, tak, že si například zvolíte takové šperky, ve kterých není obsažen nikl, nebo šperky necháte pokovovat rhodiem, které není alergenem. Možným levnějším řešením je si šperky a knoflíky přetřít bezbarvým lakem. Opaskové přezky je možné podlepit průhlednou páskou či lepenkou. Alergie na kov je problémem na celý život a při opětovném kontaktu s alergenem se znovu objeví. Buďte tedy opatrní i na poškrábání ochranné vrstvy šperku, například při práci, při sportu apod.

Žluté, bílé zlato a stříbro

Dalším řešením je vybírat si takové šperky, které jsou víceméně „neškodné“. Žluté zlato nevyvolá alergii téměř nikdy a bílé zlato bývá zpravidla také v tomto ohledu bezpečné. U stříbra je zase třeba si vybírat šperky, k jejichž výrobě se nepoužívá nikl - to bývají ty, se symbolem 925.

Chirurgická ocel

Vhodným výběrem jsou rhodiované šperky, ty jsou totiž hypoalergenní a mnohem více odolnější proti oděru. Pro alergiky bývá vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmi oblíbenou náhražkou stříbra. U některých lidí se však může objevit i alergie na chirurgickou ocel.

Alergická reakce na zubní implantáty a zubní protézy se vyskytuje sice méně často než alergie kontaktní, o to větší nepříjemnosti a možná nebezpečí však sebou přináší. Přítomnost niklu v zubních korunkách, zubních protézách a rovnátkách může vyústit v různé záněty v dutině ústní, záněty sliznice, pocity pálení, afty apod. V případě, že je alergie na kov potvrzena, pak se dentální náhrada vyrábí z keramiky nebo pryskyřice.

Alergie na kov

Alergie na potraviny obsahující nikl

Běžným zdrojem niklu je z potravin například proso, pohanka, hrách, oves a ovesné vločky, klíčky, těstoviny, otruby, kapusta hlávková i růžičková, bílé zelí, jablko, zelené části rostlin a jiné plodiny.

Potravinami velice bohatými na nikl jsou rozhodně veškeré vnitřnosti, mušle, sója, sójové mléko, špenát, luštěniny, česnek, kapusta, fíky, ananas, maliny, švestky, veškeré ovocné konzervy, také čokoláda a kakao, nikl se objevuje v některých druzích čaje a v některých rybách. Nikl je hojně obsažen i v marcipánu, oříšcích a mandlích, v slunečnicových jádrech a v prášku na pečení.

Běžnou negativní reakcí na nikl, v závislosti na přijaté dávce, je výskyt alergických reakcí na kůži – zarudnutí pokožky, tvorba vyrážek nebo puchýřků. Další manifestací, zejména při požití vyšší dávky, je zhoršené dýchání, dušnost, snížení funkce plic a chronická bronchitida.

Při potravinové alergii se logicky vyvarujte potravinám, o nichž víte, že vám alergii vyvolávají. Nikl je přítomen i v mnoha potravinách a silnému alergikovi může řádně zkomplikovat život. Pro alergika může být problém dát si třeba i kopečkovou zmrzlinu, která je skladována v kovových nádobách. Určitým problémem pro alergiky mohou být rychlovarné konvice s volnou topnou spirálou.

Nikl v kosmetických přípravcích

Nikl je obsažen také v mnoha kosmetických přípravcích, v prášcích na praní a v mycích prostředcích na nádobí. Alergici by proto, pokud perou v rukou, měli používat ochranné rukavice, rovněž i při mytí nádobí, oken či podlahy. Dále se alergikům doporučuje nepoužívat ty spreje, laky a tužidla, které také bývají v kovových obalech.

Četnost výskytu alergií na kov

Nikl je nejčastějším vyvolavatelem kontaktní alergie. Častěji se objevuje u žen, než u mužů. Tato skutečnost četnějších reakcí u žen je dána tím, že právě ženy se s niklem setkávají častěji při nošení šperků.

Diagnostika alergie na kov

Nejpřesnější metodou k prokázání přítomnosti alergie na nikl či kov obecně je kožní, tzv. epikutánní test. Speciálně připravená sloučenina 5% niklu a -2-sulfát rozpuštěný ve vazelíně se nanese na kůži, kde se fixuje náplastí s komůrkou z gázy či z hliníku, nebo se nanáší nejprve na kousek látky, která se poté přiloží na kůži. Fixační náplastí se potom ještě vše dobře připevní na dobu 24 až 48 hodin. První hodnocení se provádí po 30ti minutách od odstranění náplastí. Druhé vyhodnocení testu se koná třetí až čtvrtý den po začátku testování.

Epikutánní test se může provádět teprve, když se zcela zahojí akutní kontaktní dermatitida, jinak by hrozilo zhoršení projevů alergického ekzému. Během testu se musí též zabránit kontaktu testovací látky s vodou, stejně tak je třeba minimalizovat pocení (omezit fyzickou činnost), aby se sloučenina s niklem nespláchla.

Léčba alergie na nikl a další kovy

Zásadní podstatou léčby je vyvarovat se kontaktu s daným alergenem, v tomto případě kovem. Existují speciální testy, kterými si každý může ověřit, jestli daný materiál nikl obsahuje či nikoliv.

V akutním stádiu ekzému na kůži se ošetřuje protizánětlivými mastmi. Většinou tyto masti obsahují v různém množství kortikoidy Po několika dnech této léčby ekzém zcela mizí. Užívání kortikoidních mastí by mělo být ve slabé vrstvě a pouze několik málo dní.

Při chronickém výskytu ekzému však obvykle trvá pokožce déle, než se její silně poškozená stavba a rovnováha opět napraví. Po kúře s kortikoidy je užitečné ošetřovat kůži krémy se zklidňujícím a hydratačním účinkem.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Těhotenství, děti

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

Životní styl

Je řidičák na auto v pokročilém věku pasé? Důležité je nebát se a věřit si

Primárně si vyberte vhodnou autoškolu, která má již na internetu několik kladných recenzí od absolventů. Firmu, jež nabízí řidičák na auto, můžete…

Ezoterika

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si vlastní mýdlo. Domácí výroba mýdla krok za krokem

Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla…

Rozvoj osobnosti

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Recepty

Plněné avokádo vejcem

Troubu rozehřejeme na 200 °C. Avokádo rozpůlíme a zbavíme pecky. Důlek v obou půlkách pomocí lžičky zvětšíme, aby se do něj vešlo vejce. Zakápneme…

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…