Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky

Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky

Ačkoliv vypadá jako sůl kuchyňská, při vaření ji rozhodně nepoužívejte. Jak už její název napovídá, je výrazně hořká a zkazila by vám každý pokrm. Místo toho ji ale můžete přisypat do koupele a naplno tak využít všechny její pozitivní účinky. Hořká sůl pomáhá proti bolestem svalů a kloubů, čistí pleť a také zahání stres, uvolňuje a přináší klidný spánek. Určitě hořkou sůl vyzkoušejte, vaše tělo i mysl si budou libovat.

Čtěte také:

Vyrobte si domácí antistresové šumivé bomby. Jsou až 4x levnější než v obchodě

Hořká sůl – složení aneb není sůl jako sůl

Hořká sůl, nebo také epsomská sůl, se správně chemicky nazývá síran hořečnatý heptahydrát. I když nám označení sůl evokuje krystalky používané v kuchyni, jde o název označující chemicky neutrální látku obsahující kladně i záporně nabité částice. Soli jsou odvozené od kyselin a mohou být buď bezkyslíkaté nebo kyslík obsahující – jako právě síran hořečnatý.

Hořká sůl z Anglie

Poprvé byla hořká sůl objevena a vykrystalizovaná v 17. století v anglickém městě Epsom, po kterém má své jméno. Známá je i pod názvem Magnesium sulfát – tak ji najdete v drogerii či lékárně, kde se dá snadno a levně koupit.

A proč byste si hořkou sůl kupovali, když není pro svou hořkou chuť k jídlu? Třeba proto, že jde o známé přírodní léčivo, které si poradí s mnoha zdravotními obtížemi.

Hořká sůl do koupele

Epsomská hořká sůl se někdy označuje také jako koupelová sůl. Používá se tedy ke koupelím, které mají blahodárné účinky. Hořká sůl se ve vodě rozkládá na ionty hořčíku a síranu, a právě hořčík má na svědomí pozitivní vliv hořké soli na lidský organismus a tělo. Je to jeden z nejvýznamnějších minerálů v těle a podporuje například správnou činnost srdce a nervové soustavy. Hořčík se do těla nejlépe vstřebává přes pokožku – a proto je hořká sůl do koupele oblíbeným způsobem, jak hořčík získat a jak využívat jeho účinky.

Hořká sůl proti nespavosti a stresu

Hořká sůl do koupele může pomáhat také proti nespavosti. Hořčík se totiž podílí na vytváření hormonu melatonin, který navozuje spánek. Zároveň také zmírňuje stres díky produkci serotoninu, tedy tzv. hormonu štěstí. Proto nedostatek hořčíku může vést k podrážděnosti, neodolnosti vůči stresu a může negativně ovlivnit kvalitu spánku. Koupel v hořké soli vám nejen pomůže dokonale se zrelaxovat, díky soli se vám do těla dostane také hořčík, který celkovou úlevu ještě posílí.

epsomská sůl2

Křeče, bolesti a otoky zmírní hořká sůl do koupele

Hořká sůl je také skvělým pomocníkem proti otokům svalů a proti křečím. Pomáhá například při regeneraci těla po fyzické námaze a koupele v hořké soli jsou proto skvělým způsobem relaxace po sportu. Proti křečím, bolestem svalů a otokům opět působí právě hořčík v hořké soli obsažený. Vyrobte si podle našeho návodu domácí koupelové soli

Hořká sůl v kosmetice

Hořká sůl se dá používat i pomocí různých kosmetických přípravků na kůži a vlasy. Můžete třeba zkusit peeling z hořké soli, který vám spolehlivě vyčistí póry a vaše pleť tak bude čistá a rozzářená. Stačí si hořkou sůl nasypat do dlaně, navlhčit a vmasírovat do kůže. Případně lze sůl rozmíchat s trochou pleťové vody.

Hořká sůl se dá přimíchat i do kondicionéru nebo do šampónu, nanést na vlasy a po 20 minutách opláchnout čistou vodou. Vaše vlasy díky této kúře získají větší objem, budou pružné, lesklé a zdravé.

Projímadlo z hořké soli

Ti nejodvážnější, kteří zvládnou její velmi hořkou chuť, mohou epsomskou sůl přímo konzumovat – rozpuštěnou ve vodě. V tomto případě se hořká sůl používá jako projímadlo a účinný lék proti akutní zácpě. Tento účinek opět souvisí s hořčíkem, který vtahuje vodu do střeva a tím usnadňuje vyprazdňování.

Hořká sůl a nežádoucí účinky

Ať už budete užívat hořkou sůl v koupeli nebo vnitřně, vždy se řiďte dávkováním, které je uvedeno na obalu soli. Zejména při vnitřním užívání může v opačném případě dojít k nežádoucím účinkům jako je třeba průjem nebo podráždění žaludku a nevolnost či motání a bolest hlavy, což jsou všechno příznaky předávkování hořčíkem. Při správném používání je však hořká sůl zcela bezpečnou látkou.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Zelený čaj čistý ETS

BIO sáčkové čaje, 20 ks jednotlivě balených nálevových…
80 Kč

Henna zlatá 100g

100% přírodní Henna na vlasy 100% přírodní směs bylin je…
129 Kč

Aviváž tekutá ALMACABIO 1l

Koncentrát aviváže Chrání vlákna. Obsahuje rostlinné…
124 Kč

Čaj ZELENÝ JASMÍNOVÝ 25ks FUDCO

Výběrový čaj s jasmínovým aroma ZELENÝ JASMÍNOVÝ čaj se…
127 Kč

Olej sezamový 150ml Ayumi

100% čistý olej ze sezamových semínek, za studena lisovaný …
228 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…