Kašel - jak na něj?

Kašel - jak na něj?

Co kašel způsobuje

Kašel způsobují ty stejné bakterie či viry, které stojí za vznikem nachlazení, chřipky či zánětem průdušek. Kašel však může být i reakcí na cokoli cizího a nepatřičného, co proniklo do dýchacích cest. Pokud například žijete ve městě, kde je dost smogu, je dost pravděpodobné, že ráno vykašláváte hleny. Tělo se totiž kašlem snaží zbavit všeho, co mu v dýchacích cestách vadí. Pokud kašel provází hleny, jedná se o kašel vlhký nebo také produktivní. Když je kašel dráždivý a neproduktivní, připomínající dušení, jedná se o kašel suchý. Při něm se tvoří velmi málo hlenu. 

Čtěte také:

Co je střevní chřipka a jak proti ní bojovat?

Suchý a dráždivý kašel

Nejdříve je nutné rozlišit, jaký typ kašle nás trápí. Zda suchý nebo vlhký. Podle toho se určí odpovídající léčba. Suchý kašel je lepší vhodným lékem potlačit. Přípravky na potlačení suchého kašle se nazývají antitusika. Dokáží utlumit reflex dráždivého a vyčerpávajícího kašlání, které je vyvolané podrážděním. Je ale třeba přečíst si pozorně složení přípravků. Některé mohou obsahovat kodein, který tlumí dechové centrum a je při dlouhodobém podávání návykový. Je lepší dát přednost kapkám bez kodeinu.

Vlhký kašel

Pokud vás trápí vlhký kašel, zvolte léky, které se nazývají expektorancia. Vybírejte přípravek, který toho umí nejvíce. Měl by vyvolávat zvýšenou tvorbu hlenu a po zředění usnadňovat odkašlávání. Je dobré, když přípravek umí podpořit pohyb řasinek, čímž se čistí dýchací cesty a zvyšuje se odolnost proti infekci.

Léčba kašle éterickými oleji

Úlevu od kašle vám přinesou také některé éterické oleje. Můžete je inhalovat nebo je smíchat s rostlinným olejem a použít jako zábal či mazání na krk v poměru 15 ml olivového oleje a 2 kapky éterického oleje. Éterický olej si můžeme také přidat do koupelenebo nakapat na kapesník a inhalovat na sucho. Na kašel jsou vhodné tyto esenciální oleje: eukalyptus, tymián, levandule, myrta, šalvěj, cypřiš, kadidlo, meduňka, hořký pomeranč, máta, tea tree.

Domácí recepty na léčbu kašle

Osvědčeným babským receptem, jehož účinnost jej již i vědecky potvrzena, je šťáva z černé ředkve či ředkviček. Ředkev nakrájejte na kolečka, polijte kolečka medem a zase je seskládejte dohromady. Připevněte je k sobě gumičkou. Ředkev pustí šťávu, která je díky medu sladká. Užívejte 1 lžičku šťávy 3 x denně po jídle. Z ředkvičky šťávu připravíte tak, že ji vydlabete a naplníte medem, po 3 hodinách ji postavíte dnem vzhůru do misky a po dalších 3 hodinách sesbíráte šťávu, která vytekla a tu užívejte po jídle. Můžete také zkusit čaj z cibule s majoránko. Stačí vypít 2 x denně šálek a mělo by se vám ulevit. Pomáhá prý také každé ráno vypít droždí rozmíchané ve vlažné vodě. Dále jsou to různé variace s medem: křen smíchaný s medem, citronová šťáva s medem, vodka s medem a zázvorem, malinová šťáva s medem, petrklíčové květy s medem, zelná šťáva s medem.. Jakmile na jaře vykvetou sedmikrásky, snězte 4-7 kvítků denně jako prevenci proti kašli.

Byliny na kašel

Čaje, sirupy a různé výluhy na léčbu kašle se mohou připravovat z těchto bylin, koření a ingrediencí: podběl, řebříček, dubová kůra, hřebíček, lipový květ, květ černého bezu, květ divizny, mateřídouška, jitrocel, plicník, fenykl, heřmánek, přeslička rolní, prvosenka jarní, kořen omanu, šalvěj, lékořice, ibišek...

Čaje a sirupy proti kašli

Majoránkový čaj na kašel

1 lžička sušené majoránky, 1/4 l vody, 1 lžíce medu, půl lžičky citronové šťávy

Majoránku zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu, odstavíme a necháme 10-15 minut louhovat. Poté přecedíme, osladíme medem a přidáme citronovou šťávu. Pijeme několikrát denně po doušcích.

Anýzový čaj na kašel

1 lžička anýzu, 1 lžička kmínu, 1/4 l vody

Anýz s kmínem rozdrtíme v hmoždíři, dáme do šálku a zalijeme vroucí vodou. Necháme 15 minut odstát, poté scedíme a pijeme 3x denně. Čaj uvolňuje hleny.

Ořechový čaj na kašel

skořápky z 12 vlašských ořechů, 1/2 l vody

Skořápky namočíme do vody a necháme 12 hodin louhovat. Poté vodu i se skořápkami povaříme a nakonec scedíme. Pijeme několikrát denně vlažný, popř.přisladíme medem. Čaj rozpouští hleny, účinek je znatelný po 2 dnech.

Sedmikráskový sirup na kašel

Hrst květů sedmikrásky chudobky přelijeme 1 litrem vařící vody a necháme 12 hodin stát. Potom scedíme, prolisujeme a výluh povaříme s 500 g cukru do zhoustnutí. Užíváme 2-4 lžičky denně.

Jitrocelový sirup na kašel

5 čerstvých lístků jitrocele rozetřeme se 4 lžícemi vody a zahřejeme. Postupně přidáváme med, dokud nevznikne sirupovitá konzistence. Užíváme každou hodinu 1 lžičku sirupu.

Sirup na kašel z cibule

0,5 kg cibule, 1 lžička fenyklu, 1 l převařené vody, 1 kg cukru, 4 citrony, 4 pomeranče, 6 hřebíčků

Cibuli nakrájíme, přidáme fenykl, zalijeme vodou a necháme louhovat 12 hodin. Poté přecedíme, přidáme cukr, šťávu z pomerančů a citronů a hřebíček. Mícháme dokud se cukr nerozpustí. Poté slijeme do lahví a uskladníme v temnu a chladu. Při potížích užíváme několikrát denně lžíci.

Medicína na kašel

2 větší citrony, 1 větší cibule, cukr krystal nebo med

Do většího hrnku skládáme střídavě na kolečka nakrájené plátky cibule a citronu. Každou vrstvu prosypeme cukrem nebo prolijeme medem. Poslední vrstva musí být citron. Všechnu v hrnku umačkáme a přikryjeme. Necháme 2 hodiny louhovat v teple, poté můžeme podávat. Užíváme 1 lžičku při kašli několikrát denně.

Strava na kašel

Pokud vás trápí kašel, měli byste zařadit do svého jídelníčku určité potraviny. na kašel pomáhá látka Allicin, která je obsažená v česneku a cibuli. Pijte denně 1 sklenici mléka s rozmačkaným stroužkem česneku. Jezte kaše, červené a žluté ovoce a zeleninu a potraviny s vysokým obsahem zinku, hořčíku, kyseliny listové a vitaminu C, E, A. Denně zkonzumujte 1 porci čerstvého ovoce a 1 porci vařené zeleniny. Do salátů z čerstvé zeleniny přidávejte olej z pšeničných klíčků nebo sezamový olej. Vhodná je také mrkev a dýně. Mají vysoký podíl karotenoidů, což jsou provitaminy vitaminu A, důležitého pro sliznice. Konzumujte čerstvé citrusové plody a různá semínka. Dalším lékem na dýchací cesty je rybí tuk, jezte tedy 3x týdně tučnější ryby. Milovníky kávy jistě potěší fakt, že káva rozšiřuje průdušky, proto je při kašli vhodná.



Diskuse k článku

  • Pavla

    19:53 25. 3. 2018 0
    Děkuji moc za informaci. Mamka kašle už 1,5 měsíce a má šílený kašel, nezabírají léky ani přírodní medicína, která vždycky zabrala. Ale co jsem četla Vaši zprávu, spočítala jsem si, že ji před 1,5 měsícem změnili léky na vysoký tlak. Tak že se na to půjde zeptat lékaře. Moc děkuji za cenou informaci.
  • černá kronika

    16:12 24. 2. 2018 0
    Ten recept vypadá dobře, ale najde se tady někdo, kdo zná něco bez cibule, česneku apod.? Já totiž od dětství po cibuli a česneku mám vyrážku, případně oteču (i když je to jen na štípanec od včely, to je přímo katastrofa), syrovou cibuli nemůžu v ničem a s bylinkami je to podobné.
    Prosím to není vtip. Víte někdo jak na to?
    Děkuji
  • kozaková

    12:36 3. 11. 2014 +2
    Nebere léky na vysoký tlak? Já jsem z nich kašlala 2 roky, než se na to přišlo! Kašlala jsem strašně.
  • Renda Yeti

    20:57 29. 10. 2014 -1
    hezkyyy :-) dobry recept proti nachlazeni, to by chtelo oslovit redakci, aby ho pripsali do clanku :-)
  • Žolík

    13:14 28. 10. 2014 0
    Ahoj, já jsem teď měla akutní zánět průdušek a sice čtyři dny volna diky státnímu svátku, ale už musím do práce a jako zdravotník- bohužel si nemůžu dovolit být na neschopence a tak jsem nasadila jako antibiotika 1lžičku á 1,5hod odvar z česneku: 6kvalitních českých stroužků, 8lžic přírodního cukru a 250ml vody 10minut povaříme a necháme 6hodin než scedíme. Dále bylinný čaj(květ bezu, lípa, podběl, slézová růže, ....) a k tomu ještě čaj ze zázvoru, vlhký vzduch a dostatek větrání... Diky tomuto můžu zítra do práce a dělat, že jsem zdravá ;-) léčba mi trvala 5dní
  • Jaroslava Jozová

    18:25 28. 7. 2014 0
    mám již několik měsíců kašel, který je pokaždé jiný ze začátku skoro dávivý poté skřehotavý nyní méně tak 4 až 6 krát denně ráno ale§ bez hlenů.doktor říká že je to psychosomatické byla jsem na všech vyšetření ORL astma nic nenašli a jí stále kašlu poradí mi někdo ? Vařím si různí čaje nic nepomáhá.Děkuji za jakoukoliv odpověd
  • Renda Yeti

    07:38 24. 4. 2014 0
    A co na to jeho lekar?
  • Jana Humlíčková

    22:30 17. 4. 2014 0
    Můj táta má takový suchý a drázdívý kašel ! nevíte co stým už to má 3 měsice neznáte nějaký recept prosím pokud ano ozvě te se na email janinka.karel@seznam.cz :)
    děkuji za každé napady :D
  • Jana Humlíčková

    22:26 17. 4. 2014 +1
    Ano já bych řekla že to je taky dobrý ! Já bych to udělala ještě tak že v nějakém mixéru tam hodíme ředke a med a zčneme to drtit tak by stoho byla taková kaše :) nic vezlím . :D
  • Edgobard

    09:26 15. 4. 2014 0
    Dotaz k šťávě z ředkví: Nebylo by jednodušší a lepší prostě tu ředkev sníst a med si dat zvlášť?
  • Tereza

    10:47 28. 10. 2013 0
    S manželem často používáme šťávu z cibule s medem, hlavně v tomto období, ale děti to bohužel nechtějí, že jim to nechutná,pro ně jsem objevila bylinkový sirup Stopkašel, je složený z pěti druhů bylinek, je výborný na odkašlávání a pomohl jim i na škrábání v krku, no a hlavně mi ho ochotně spolknou :-)
  • Romana

    15:06 18. 9. 2013 -1
    Taky doma zkoušíme různé přírodní věci na nachlazení, ale někdy mi je bohužel nechtějí užívat děti, psí sádlo používáme, vždy pomůže a když začíná i kašel, bereme ještě bylinkový sirup z lékárny, může se používat na suchý i vlhký, což je taky výhoda, je přírodní a hlavně pomůže
  • Paťa Korýtko

    13:19 13. 6. 2013 0
    Celkem stručný přesto svým způsobem obsáhlý článek, v kterém si vybere snad každý "medicínu", která mu bude sedět.
  • Zobrazit další komentáře

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Bobkový list mletý 50g DNM

Mletý sušený list vavřínu Bobkový list patří mezi tradiční…
36 Kč

CHICZA BIO žvýkačka se skořicí

Čistě přírodní BIO žvýkačka s jedinečným složením a…
57 Kč

Mýdlo rostlinné CITRON 100g Almacabio

Svěží vůně citronu vás povzbudí a osvěží. Jemné k pokožce.…
77 Kč

MYSTERIBATH PREMIUM s Vetiver mycí lufou 5 x 20g

Ájurvédská bylinná směs pro koupele, masáže nebo peeling …
488 Kč

Aimil AmytrolEU hladina cholesterolu

Aimil AmytrolEU je bylinný Ajurvédský doplněk stravy s…
395 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…