Meridián močového měchýře a jeho energetické dráhy
Meridiány ovlivňují, jak se cítíme fyzicky i psychicky, a vzájemně na sebe působí. Meridián močového měchýře ovlivňuje nejen intenzitu našich pocitů a strachu, ale také fyzické projevy napětí. Pokud vás trápí potíže s prostatou, osteoporóza nebo bolesti různých částí těla, může být v nerovnováze váš meridián močového měchýře.
Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle.
Meridián močového měchýře – charakteristika a průběh dráhy
Meridián močového měchýře je jangovou drahou a jeho elementem je voda. Jeho dráha začíná u vnitřních koutků očí a vede přes čelo k nejvyššímu bodu hlavy. Jedna část meridiánu se větví do mozku a další pokračuje přes týl a šíji k páteři. Páteří procházejí dvě až čtyři paralelní větve k bederní oblasti, kde se stáčí k ledvinám a močovému měchýři. Přes hýždě po zadní straně stehna vedou větve meridiánu dále k podkolení jamce, kde se setkávají a jako jedna větev pokračují bércem, vnějším kotníkem a chodidlem na konec malíčku. Celá dráha má 67 akupunkturních bodů a je nejdelší ze všech meridiánů. Přečtěte si také o meridiánové masáži.
Meridián močového měchýře nás ovlivňuje nejsilněji v době od 15. do 17. hodiny. V té době má největší efekt pít bylinkové čaje. Tělo také v tomto čase dobře tráví vydatné jídlo. Během dne je to období tzv. druhého výkonnostního vrcholu, je tedy vhodné pro sportovní výkony nebo jiné náročné aktivity. Přečtěte si, jak fungují meridiány obecně.
Oblasti a orgány ovlivněné močovým měchýřem
- hlava
- šíje
- centrální nervový systém
- záda
- kůže
- hýždě a okolí
Meridián močového měchýře - projevy při nerovnováze
Potíže s močením, inkontinence či naopak zadržování moči jsou typickými projevy problematického meridiánu močového měchýře. Úzce jsou s tím spojeny i potíže s prostatou. Vzhledem k svému průběhu ale tento meridián ovlivňuje i následující potíže:
- bolesti hlavy, očí, šíje, zad
- napětí svalů šíje, zad, sedacích svalů
- bolesti nohou, především lýtek a pod koleny
- vznik hemeroidů
- horečka, třesavka
- osteoporóza, artritida
- slzení a výtok řídkých hlenů z nosu
Možná vás překvapí, že potíže s tímto meridiánem stojí i za nízkou kvalitou vlasů (vypadávání, šediny, chybějící lesk), kazivostí zubů a poruchami sluchu. Pokud pociťujete bolestivý chlad v končetinách, je také potřeba zaměřit se na tento meridián.
Meridián močového měchýře v těle ženy (nahoře) a muže (dole)
Jak působí meridiány na naši psychiku?
S vyrovnaným meridiánem močového měchýře je spojen klid, důvěra a odvaha. Opakem je pak neklid a intenzivní až nekontrolovatelný strach. Nepříjemná je lehkovážnost a nedbalost nositele, horší je ale určitá bezohlednost v chování vůči druhým.
Zvládnutí strachu nepomáhá fakt, že narušený meridián neumožňuje majiteli uvolnit se a jeho zvládání stresových situacíse zhoršuje. Vyšší míra netrpělivosti vede často k frustracím. Duševní poruchy se mohou projevovat blouzněním, pomateností a záchvaty s poruchou vědomí.
Jak dostanete svůj meridián močového měchýře do rovnováhy?
Všechny meridiány lze ovlivnit pomocí akupunkturních masáží. Meridiány pomáhá ovlivnit i výživa – u močového měchýře je důležité dodržovat pitný režim. Z bylin je vhodný smilax lékařský.
Po psychické stránce je meridián močového měchýře propojený s naší schopností se vyznat sami v sobě. Podívejte se do svého nitra, zda víte, kam směřujete. Často radíte druhým a sami si neumíte pomoci? Zaměřte se sami na sebe a na to, kde jste a čeho chcete dosáhnout. Jste spokojení s tím, jak proběhl váš dnešní den nebo byste něco udělali jinak? Když budete znát svůj cíl, zamyslete se nad tím, jak ho chcete dosáhnout. Co můžete udělat každý den pro dosažení svého cíle? Tímto cvičením získáte větší vnitřní klid a pokud dosáhnete vyrovnaného meridiánu močového měchýře, ustoupí i vaše další obtíže.
Diskuse k článku