Meridián tenkého střeva ovlivňuje bolest zubů i životní radost
V našem těle nic nefunguje samostatně, vše je s něčím provázáno. Stejně tak ovlivňují meridiány, energetické dráhy našeho těla, naši fyzickou i psychickou pohodu. Jedním z nich je meridián tenkého střeva, jehož akupunkturní body najdeme na paži, krku a tváři. Meridián tenkého střeva by vás měl zajímat především, pokud trpíte bolestí zubů, závratěmi, nemocemi uší a očí a žloutenkou.
Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle.
Meridián tenkého střeva – charakteristika a průběh dráhy
Meridián tenkého střeva je drahou jangovou a jeho elementem je oheň. Jeho dráha začíná na ruce na vnější straně malíčku u nehtu a pokračuje podél okraje dlaně směrem k zápěstí. Od zápěstí vede po vnitřní a zadní straně předloktí, nadloktí, přes rameno a lopatku po boční straně krku a dále po tváři. Meridián tenkého střeva končí na úrovni horního okraje ušního lalůčku. Jedna kratší větev vede přes tvář k vnitřnímu koutku oka a setkává se zde s částí meridiánu močového měchýře.
Další větev probíhá uvnitř těla přes srdce, bránici a žaludek k tenkému střevu. Meridián tenkého střeva má 19 akupunkturních bodů a je protipólem meridiánu srdce. Přečtěte si také o meridiánové masáži.
Meridián tenkého střeva vládne v době od 13. do 15. hodiny. V té době je doporučeno absolvovat návštěvu zubaře, protože se snižuje citlivost zubů. Ve stejnou dobu je naše tělo také opět více aktivní. Zaujaly vás meridány? Přečtěte si také medirián slinivky a meridián plic.
Oblasti a orgány ovlivněné meridiánem tenkého střeva
- hlava
- hrdlo
- šíje
- záda
- horní končetiny
Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu tenkého střeva
Nevyrovnaný meridián tenkého střeva může způsobovat potíže týkající se především očí, uší a krku:
- bolesti v krku
- bolesti ramene, nadloktí, napětí šíje
- zežloutnutí bělma očí
- hučení, pískání a šelest v uších
- hluchota
- záněty v oblasti čelisti
- závratě
Další potíže mohou zahrnovat: rozpínavé bolesti v podbřišku, porucha a distribuce tělních tekutin a ztráta citu v prstech na rukou. Pokud správně nefunguje tenké střevo, voda z něj se nedostatečně odvádí ledvin, a to může být jednou z příčin průjmu. Přečtěte si o meridiánu ledvin.
Jak ovlivňuje meridián tenkého střeva vaši psychiku?
I když jsou fyzické potíže způsobené nerovnováhou tohoto meridiánu jistě nezanedbatelné, jeho vliv na naši psychiku je ještě významnější. Meridián tenkého střeva je spojován s radostí. Možná vám nepřijde přehnaná radost jako problém, ale často je doprovázena také silnějším prožíváním starostí a smutku. Lidé s nevyrovnaným meridiánem tenkého střeva při neúspěchu nadměrně propadají panice a z úspěchu se radují příliš nepřiměřeně. Jejich aktuální nálada převládá nad širšími souvislostmi, nemají nadhled.
Tito lidé nejsou schopní kriticky zhodnotit situaci nebo naopak přehnaně kritizují ostatní. Ohrožený je také jejich pocit bezpečí, nezdravě se bojí o svou budoucnost. Můžeme se u nich setkat i s přeceňováním svých možností či posouváním vlastních hranic na úkor ostatních.
Jak dostanete svůj meridián tenkého střeva do rovnováhy?
Vhodným nástrojem pro správnou rovnováhu všech meridiánů jsou akupunkturní masáže. Z bylin ovlivňují meridián tenkého střeva pozitivně růže stolistá a rdesno hadí kořen.
Meridián tenkého střeva je pro nás jakýmsi spojením s našim nadvědomím – ať už ho nazýváme Bůh, vesmír, karma… Někdy je důležité postavit se k věcem tak, že se dějí, jak mají. Ne vše v našem životě můžeme ovlivnit. Pomůže nám to nenechat se příliš znejistit tím, co se nám zrovna děje. Podívejme se na svůj život s odstupem, očima nezávislého pozorovatele, a aktuální problémy i úspěchy uvidíme v jiném světle. To nám pomůže rozhodovat se s rozvahou a vytvářet dlouhodobé plány pro naši lepší budoucnost.
Diskuse k článku