Nedaří se vám zhubnout a nevíte proč? Zjistěte, jaké jsou největší chyby při hubnutí!

Nedaří se vám zhubnout a nevíte proč? Zjistěte, jaké jsou největší chyby při hubnutí!

Seznam mýtů o hubnutí je opravdu dlouhý. Některé lživé návody na to, jak zhubnout, jsou přitom velmi rozšířené a mnoho lidí se jimi zarputile řídí. Nedaří se vám delší dobu zhubnout? Možná se i vy nevědomky řídíte některým z těchto pseudopravidel. Jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí zjistíte na následujících řádcích.

Čtěte také:

Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí

Vyškrtli jste z jídelníčku sacharidy

V mnoha návodech, jak zhubnout, se dočtete, že je důležité radikálně omezit příjem sacharidů. Pokud sacharidy ze svého jídelníčku vyškrtnete, pravděpodobně zaznamenáte rychlé hubnutí, bohužel ale kila naberete stejně rychle zpátky. Navíc ještě ve větším množství.. Z toho důvodu nejsou proteinové diety bez obsahu sacharidů pro zdravé a udržitelné hubnutí vhodné. Navíc při nedostatku sacharidů se jich začne vaše tělo dožadovat a hrozí, že nátlak nevydržíte a na posezení zbaštíte první čokoládu, kterou uvidíte. Určitě je ale dobré přestat konzumovat jednoduché sacharidy, které se objevují v cukrovinkách, slazených nápojích a jídlech z fastfoodu. Nahradit je můžete sacharidy v ovoci a celozrnných potravinách.

Jíte nízkotučné potraviny

Ačkoli vám výrobci ochucených nízkotučných potravin ve svých reklamách tvrdí, jak jejich výrobky podporují rychlé hubnutí a brání dalšímu přibírání, nenechte se napálit. Tuk dodává jídlu většinu chuti, proto ho výrobci nahrazují cukrem, zahušťovadly a různými chemickými látkami. Tyto náhražky jsou pro hubnutí mnohem horší než tuk samotný, ve skutečnosti mohou obsahovat i více kalorií. Ochucené nízkotučné potraviny vás navíc méně nasytí a existuje riziko, že po jejich konzumaci brzy sáhnete po něčem dalším.

Jíte moc ovoce

Ze svého jídelníčku jste vyškrtli všechny sladkosti a nahradili je ovocem. Je přece zdravé, tak jak by vám mohlo uškodit? Opak je pravdou. Ovoce sice zdravé je, ale obsahuje vysoké množství jednoduchých sacharidů, proto je dobré jeho příjem při hubnutí omezit. Doporučuje se konzumovat maximálně dvě porce ovoce denně, pohlídejte si také hodnotu glykemického indexu. S ovocem s vysokým GI jako například s banány nebo hroznovým vínem to při hubnutí raději nepřehánějte.

Příliš se zaměřujete na kalorie

Hubnutí není jen o tom, kolik přijmete a vydáte kalorií. Mnohem více záleží na tom, z jakých potravin kalorie pocházejí. Například bílkoviny působí na organismus jinak než sacharidy. Mohou zvýšit váš metabolismus a snížit chuť k jídlu, naopak sacharidové potraviny vás zasytí jen na krátkou dobu a brzy pocítíte hlad. Je potřeba mnohem méně kalorií, aby se člověk nasytil z vajec ve srovnání s koblihami.

Nejíte po šesté (sedmé, osmé…) večer

Velmi rozšířeným mýtem o hubnutí je tvrzení, že není dobré jíst po určité hodině večerní. Z hlediska kalorií není žádný rozdíl v tom, jestli si dáte pizzu odpoledne nebo večer, večerní spalování je jen pomalejší a zbytečně zatěžuje vaše tělo. Mělo byste proto jíst maximálně 3-4 hodiny před spaním, abyste šli spát s prázdným žaludkem a netrávili jídlo v noci. Rozhodně také není dobré se večer přejídat, lidé, kteří jsou zvyklí večer vydatně jíst, totiž většinou jí nevyváženě během dne, a to je špatně.

Jíte málo a nepravidelně

Pokud snížíte denní množství jídla, výsledkem sice bude rychlé hubnutí, ale bude následovat o to rychlejší nabrání váhy zpět. Chcete-li zhubnout, rozhodně nevynechávejte žádné z denních jídel ani drasticky nesnižujte množství jídla, které jíte. Jezte vždy dosyta, ale zaměřte se na to, abyste konzumovali ty správné potraviny. Místo jedné koblihy na snídani si dopřejte talíř plný ovesné kaše a na večeři si místo kousku dopřejte pořádný plátek kuřecího masa se zeleninou. Snažte se také udržet si pravidelný rytmus stravování. Je jedno, jestli jste zvyklí jíst čtyři nebo šest jídel denně, jezte tak, jak vám to vyhovuje, ale snažte se, abyste jedli každý den stejně.

Jíte příliš rychle

To, že se jídlo nemá hltat, víme všichni už od dětství, někteří z nás jídlo přesto konzumují rychleji, než je zdrávo. Při rychlém jezení mozek nestačí zaregistrovat, že jste již sytí a vy toho sníte více, než by vám stačilo. Zní to jako maličkost, ale když pokaždé sníte více, než potřebujete, na váze se to nějak musí odrazit. Snažte se každé sousto zkousnout alespoň dvacetkrát, jezte bez rušivého působení televize a jídlo si užívejte i dalšími smysly než jen chutí.

Rychlé hubnutí, špatné hubnutí

Když si v červnu uvědomíte, že chcete zhubnout do plavek, je už pozdě. Rychlé hubnutí sice možné je, ale za cenu jojo efektu a rozhození organismu vašeho těla. Neexistuje zázračný návod na to, jak zhubnout rychle a bez námahy. Když vám některá dieta zaručuje rychlé hubnutí v řádech dnů až týdnů, můžete si být jisti, že rozhodně nenabízí cestu k trvale štíhlé postavě a zdravému tělu.

Stres má velkou moc

Možná se vám nedaří zhubnout, protože jste ve stresu. Mnoho lidí faktor stresu nebere v potaz, přitom se jedná o velmi častou příčinu toho, proč se hubnutí nedaří. Ve stresu je těžší dodržovat pravidelný režim a někteří na stresové situace navíc reagují přejídáním. Navíc i když se vám podaří navzdory stresu vše dodržovat, vaše tělo vás prostě nemusí poslechnout. Každý člověk na stres totiž reaguje jinak – někdo hubne a někdo naopak přibírá.

Špatný pohyb

Pohyb je součástí každého návodu na to, jak zhubnout, bez něj se přebytečných kil zbavíte jen těžko. Chyba se ale často skrývá ve špatné pohybové aktivitě nebo její intenzitě. Mnoho lidí v návalu motivace začne běhat nebo vyrazí do fitka ve snaze co nejvíce se zpotit a zajistit si tak rychlé hubnutí. Bohužel mnoho z těchto nadšených sportovců ztratí motivaci po chvíli bezvýsledného snažení. Proto je lepší začít pozvolna pohybem, který vás tolik nezatíží a vydržíte ho dělat dlouho a pravidelně. Pro nesportovce je nejlepší aerobní pohyb s nižší intenzitou tepové frekvence, kdy dochází ke spalování energie z tuků – tedy například rychlá chůze, lehký běh, jízda na kole s doplněním posilovacích cviků. Zaručený způsob, jak zhubnout, je cvičit pravidelně a minimálně 45 minut alespoň 3x až 4x týdně.

Jak zhubnout správně?

Pokud vás zajímá, jak zhubnout zdravě a efektivně, vyzkoušejte některý z online kurzů MUDr. Petry Uríkové. Paní doktorka kromě tradiční západní medicíny, rozumí i medicíně východní a všechny získané znalosti skloubila ve svých online kurzech o hubnutí. Dozvíte se, které zásady hubnutí je třeba dodržovat a naučíte se zajímavé čínské metody, které vám proces hubnutí usnadní. Vše shlédnete v pohodlí domova, a navíc získáte návrh čtyř denních jídelníčků i s tipy na obměny.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…