Přerušovaný půst může pomoci s hubnutím do plavek, má však svá úskalí
Přerušovaný půst je známý i pod anglickým označením IF – intermittent fasting a je jednou z metod, které jsou určené k cílenému hubnutí. V posledních letech je tento způsob redukce hmotnosti poměrně populární. Není totiž co se týká skladby jídelníčku tak radikální, jako některé tipy diet. Přerušovaný půst se zaměřuje především na to, kdy jídlo konzumujete.
Jak držet půst, aby upevnil zdraví
Půst už zdaleka nemá pouze náboženský význam. Jaké jsou jeho pro i proti?
Než se rozhodnete pro přerušovaný půst, určitě předtím zvažte svůj zdravotní stav. Ne pro každého je tento způsob hubnutí vhodný. Vyhnout by se mu měly rozhodně ženy, které čekají miminko, děti, dospívající, a také například lidé s cukrovkou I. typu, u kterých by hrozil nebezpečný a rapidní pokles glykémie.
Přerušovaný půst a jeho druhy
Pakliže jste zdraví jedinci a chcete se zbavit přebytečných kilogramů, přerušovaný půst můžete samozřejmě zkusit. Tato metoda hubnutí spočívá v podstatě ve dvou časových úsecích, v kterých se vystřídá delší doba půstu a kratší doba konzumace potravin. Obecně rozeznáváme dva druhy přerušovaných půstů a to jsou:
- Přerušovaný půst 14 na 10: což v praxi znamená, že během jednoho dne 14 hodin nejíte žádné potraviny a v průběhu deseti hodin normálně konzumujete běžné porce. Tento druh půstu je vhodný zejména pro dámy.
- Přerušovaný půst 16 na 8: z čehož zcela jasně vyplývá, že hladovět byste měli 16 hodin a během osmi hodin si dopřát hodnotné porce jídla. Tento způsob přerušovaného půstu se doporučuje především mužům.
Přerušovaný půst a skladba jídelníčku
Co se týče obsahu jídelníčku v době, kdy držíte přerušovaný půst, nemusíte se nijak zvlášť omezovat. Rozhodně byste neměli objem porcí jídla snižovat. S výhodou jsou samozřejmě jídla lehčí, obsahově hodnotná pro tělo a rovněž i zdravější. Volte tedy potraviny s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, přírodních sacharidů, vitamínů a minerálů.
Přerušovaný půst a jeho podstata
Přerušovaný půst je založen na velice jednoduchých principech, které jdou ruku v ruce s fyziologií našeho těla. Dle odborníků je tato metoda mnohem efektivnější co do shazování přebytečných tukových zásob. Dlouhá časová okna absolutního půstu totiž podstatně sníží hladinu inzulínu v krvi a organismus vyprovokují k tomu, že k doplnění energie použije nahromaděné tukové rezervoáry v těle. Přebytečná kila by tak měla jít dolů raz dva. Během půstu je však nutné striktně dodržovat pravidelný příjem tekutin. Zaměřit byste se měli hlavně na čistou vodu a bylinkové neslazené čaje v minimálním množství 1 a půl až 2 litry za celý den. V letních měsících je samozřejmě nutné doplňovat tekutiny o něco více. Dopřát si ale můžete i šálek kávy. Dostatek vody vás nastartuje a předejdete tak zvýšené ztrátě energie.
Přerušovaný půst a jeho výhody
Výhody, které přináší přerušovaný půst, jsou nezměrné. Pakliže k půstu přidáte i pravidelnou sportovní aktivitu, docílíte lepšího nárůstu svalové hmoty a postavu budete mít brzy podle svých představ. Taktéž má přerušovaný půst skvělé preventivní účinky proti vzniku kardiovaskulárních nemocí, zlepší i vaše psychické a mentální schopnosti a u pacientů s vysokým cholesterolem, diabetem II. typu, či chronickým zánětem v těle, může pomoci podpořit léčbu.
Přerušovaný půst a jeho nevýhody
Jsou tu však i úskalí, které může přerušovaný půst představovat. Mezi jeho určité nevýhody například patří zvýšená únava a ztráta energie, zhoršená koncentrace, nebo také větší potřeba příjmu sladkých potravin, během časového úseku, kdy lze jíst. Můžete tak pociťovat nezměrné touhy dopřát si dorty, zákusky, tyčinky, či sušenky. Podstatné je odolat této touze a cíleně se nepřejídat v domnění, že vás čeká opět období půstu.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku