Trápí Vás ZÁCPA, PRŮJEM, OBEZITA nebo ÚNAVA? Zdravé stravování nabízí několik jednoduchých efektivních tipů, jak z toho ven

Trápí Vás ZÁCPA, PRŮJEM, OBEZITA nebo ÚNAVA? Zdravé stravování nabízí několik jednoduchých efektivních tipů, jak z toho ven

Špatné stravování není jen hrozbou pro lidi, kteří se snaží shodit nadbytečná kila nebo zformovat postavu. Špatné složení potravin a jejich nesprávné konzumování má dopad především na správné fungování těla, estetické následky jsou až druhořadým problémem. Únava, průjem, zácpa – to jsou jen některé z následků špatného stravování. Naučte se symptomy špatné stravy rozpoznat a zjistěte, jak má vypadat zdravé stravování.

Čtěte také:

Optimální váha, BMI index, kalorie. Vyznáte se ve slovníčku hubnutí?

Naslouchejte svému tělu

Jak poznáte, jestli se stravujete správně nebo špatně? Vaše tělo nám naštěstí většinou dává najevo, když mu něco nelíbí. Cítíte často únavu a nemůžete najít příčinu? Trápí vás obezita? Máte často zažívací potíže, ať už průjem nebo zácpu? To vše jsou signály, že může být něco špatně s vašimi stravovacími návyky. Jakmile si všimnete nesprávného fungování vašeho těla, je čas zamyslet se na příčinou a zaměřit se na zdravé stravování.

Zácpa

Zácpa občas trápí každého. Pokud se u vás tento nepříjemný stav vyskytuje častěji, rozhodně neotálejte a jednejte. Četnost stolice je u každého jiná, pokud ale „na velkou“ chodíte méně než 3x týdně, pravděpodobně je něco špatně. Podle výzkumů zácpou trpí asi 20 % populace vyspělých zemí, což je z velké míry dáno špatným stravováním. Co zácpu způsobuje?

  • Nedostatek tekutin. Pokud přijímáte málo tekutin, tělo si nemůže dovolit se vody zbavovat. Následkem toho je stolice příliš tuhá a její vylučování je obtížné.
  • Nedostatek vlákniny ve stravě. Podobně působí i nedostatek vlákniny ve stravě, střevo bez ní není dostatečně stimulováno k vyprazdňování. Vlákninu neumí enzymy v zažívacím traktu štěpit a je vylučována v téměř nezměněné podobě ven. Vláknina navíc váže vodu, takže v tlustém střevě nabobtná a stolice je měkčí a snadněji se vylučuje.

Průjem

Podobně jako zácpa i průjem může být příznakem onemocnění nebo může být dán špatným stravováním. Každý z nás reaguje na určité potraviny jinak, zvláště lidé s citlivými střevy mohou špatně snášet více pokrmů. Co může průjem způsobit?

  • Příliš mnoho smažených a mastných jídel. Tato jídla zvyšují počet kontrakcí střeva u lidí s citlivým trávením mohou přispívat ke vzniku průjmu.
  • Umělá sladidla. Umělá sladidla ze žvýkaček, cukrovinek a umělých nápojů se špatně vstřebávají v tenkém střevě a mohou průjem vyvolávat.

Únava

Dlouhodobá únava může signalizovat onemocnění nebo přetížení organismu, často je však způsobená i špatnými stravovacími návyky. Co může vyvolávat únavu?

  • Nedostatek tekutin. Málo tekutin vyvolává dehydrataci těla a jeho únavu. Dehydrataci podporuje i velké množství soli, kávy nebo čaje.
  • Potraviny s vysokým glykemickým indexem. Tedy takové potraviny, které prudce zvednou hladinu cukru v krvi. Prudké výkyvy cukru vyžadují energii na trávení a tělo se může cítit unavené. Glykemickými bombami jsou např. popcorn, bílá a rýžová mouka, pečené brambory a sladké snídaňové cereálie.

Obezita

Jedním z jasných příznaků špatného stravování je obezita. Společně s nedostatečným pohybem má špatné stravování za následek téměř epidemii obezity ve vyspělých státech. Máme se dobře a můžeme jíst, co chceme, což mnoho lidí nezvládá ukočírovat a proto tloustnou. Obezita je způsobená celou řadou příčin, vyjmenujeme proto jen velmi rozšířené stravovací „neduhy“, které lidé dělají a obezitě tím nadbíhají.

  • Špatná frekvence konzumace jídla. Nesnídáme a večer se přejídáme, dlouze hladovíme a nárazově se přejídáme – to vše velmi přispívá k ukládání přebytečných kil.
  • Špatné složení stravy. Mnoho cukru a nezdravých tuků, málo vlákniny a bílkovin – prohřešků ve stravě je celá řada.
  • Nedostatečný příjem tekutin. Málo tekutin zpomaluje metabolismus a trávení, což způsobuje mimo jiné tloustnutí.

Zdravé stravování

Nečekejte, až vás dostihne některý z projevů špatných stravovacích návyků a zjistěte, jaké má zdravé stravování pravidla. Na paměti mějte především následující body:

  • Každý extrém je špatný. Jezte vše, ale s mírou. Budete-li jíst jen samou zeleninu, bude to stejně špatné, jako byste jedli jen sladkosti.
  • Pestrý jídelníček. Snažte se jíst vyváženou stravu. Jednoduché pravidlo říká, že by člověk měl denně přijímat sacharidy, tuky a bílkoviny v poměru 55: 15: 30. Vyhýbejte se fastfoodům a snažte se konzumovat kvalitní, čerstvé potraviny.
  • Pravidelný přísun potravy. Nezapomínejte na snídaně a jezte nejlépe menší porce víckrát za den. Neřiďte se jen pocitem hladu, ten je někdy zavádějící, ale spíš se snažte vytvořit si pravidelný režim.
  • Jezte pomalu. Když jíte příliš rychle, nestihnete zaregistrovat, že už jste sytí. Hltáním navíc polykáte vzduch, který může způsobovat nadýmání.
  • Kultura stolování. Jezte s radostí a užívejte si každé sousto. Jídlo totiž není jen „palivo“, ale hlavně potěšení. Jídla upravujte tak, aby vám chutnala a vyhýbejte se jezení ve spěchu.
  • Pitný režim. Málo tekutin v těle má mnoho neblahých následků na zdraví, proto pijte pravidelně nejlépe neslazené nápoje.

Zdravé stravování vám přiblíží odborníci

Zdravé stravování má mnoho pravidel. Každý člověk je ale jiný a co někomu vyhovuje, jinému nedělá dobře. Neváhejte se proto obrátit na odborníky, kteří vás provedou všemi záludnostmi zdravého stravování. Vyzkoušejte třeba online kurz doktorky MUDr. Uríkové. Společně s nutriční terapeutkou Bc. Michaelou Ožanovou vás provede pravidly hubnutí podle západní medicíny. Ve svých kurzech nabízí ověřené rady a postupy, jak na zdravé stravování. Pomůže vám sestavit vyvážený jídelníček, který podpoří správné trávení a fungování těla. Všechny informace se budete dozvídat z pohodlí domova a získáte i cenné praktické materiály, ke kterým se můžete v budoucnu vracet. Zdravé stravování se díky kurzu snadno stane opravdovou součástí vašeho života.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

VINNÝ OLEJ s kapátkem BIO 30ml DaySpa

BIO vinný olej je lisovaný ze semen révy vinné Použití:…
119 Kč

Shatavari prášek v dóze 100g Hesh

Hormonální rovnováha, regenerační přípravek pro ženy …
277 Kč

Mýdlo Oléanat s oslím mlékem 100g

Francouzská rostlinná BIO kosmetika Hmotnost: 100 g Země…
129 Kč

KUMKUMADI Lepana mast 15g

Péče o kůží při výskytu drobných jizev a černých teček po…
89 Kč

Bambulkový háčkovaný lapač snů Namaste

Toto je tradiční re-design lapače snů pocházející z kmene…
375 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…