Vysazení antikoncepce může tělu prospět
Vysazení antikoncepce žena nejčastěji zvažuje v případě, že se potýká s jistými zdravotními obtížemi, nebo když plánuje s partnerem miminko. Než však dojde ke konečnému rozhodnutí, je vhodné konkrétní situaci probrat s ošetřujícím gynekologem. Vysadit perorální hormonální antikoncepci je rozhodně pro tělo přínosné. Prospěje to zejména játrům.
V případě, že chce žena, či slečna očistit své tělo, je vysazení antikoncepce ideální prostředkem. Obzvlášť pokud ji užívala několik let. Chránit se před otěhotněním lze mnoha jinými způsoby. K dispozici jsou jak pesary, tak i prezervativy pro partnera.
Vysazení antikoncepce a fyziologické změny s tím spojené
V případě, že se pro vysazení antikoncepce skutečně rozhodnete, je potřeba se připravit i na jisté tělesné změny. Až tabletky přestanete natrvalo užívat, dostavit se mohou tyto příznaky:
- nárůst tělesné hmotnosti
- tvorba aknózní pleti
- vypadávání vlasů
- nepravidelný menstruační cyklus (může dojít i k vynechání menstruace několik měsíců)
- bolestivější menstruace
Vysazení antikoncepce a pozitivní vliv na tělo
A zde jsou přesvědčivé argumenty potvrzující to, že vysazení antikoncepce může mít především pozitivní účinky:
- menstruační cyklus probíhá fyziologicky správně, není uměle vyvolán hormony
- není ohrožena plodnost ženy do budoucna
- zintenzivní se vnímání vlastního těla
- zlepší se sexuální prožitek a zvýší i libido
- nastane hormonální rovnováha v těle ženy (po určitě době, až se organismus očistí)
- podstatně se sníží riziko vzniku trombózy
Vysazení antikoncepce: Kdy je nejvhodnější doba?
Předtím, než žena přistoupí k samotnému vysazení antikoncepce, měla by zvážit všechna pro a proti. Pakliže se potýká se zdravotními komplikacemi v souvislosti s užíváním antikoncepčních pilulek, jako je náhlé zhoršení psychického stavu (deprese, úzkosti), bolesti břicha, krvácení mimo cyklus, silné migrény, abnormální nárůst hmotnosti, závratě, zvracení, nebo otoky nohou, měla by kontaktovat svého ošetřujícího gynekologa a antikoncepci buď změnit, nebo ideálně zcela vysadit. Velice rizikové jsou hlavně dámy, které holdují cigaretám. Kouření v kombinaci s užíváním perorální antikoncepce zvýší riziko vzniku embolie a trombózy až 4x. Zpozornět by měly i ženy, které často trpí migrénami. Jsou totiž ohroženy cévní mozkovou příhodou o 40 % více než ty, které pilulky proti otěhotnění neužívají vůbec. Rozhodujícím faktorem pro vyloučení antikoncepčních pilulek ze života by tedy mělo být především vlastní zdraví.
Vysazení antikoncepce: Jak se vypořádat s negativními příznaky?
Po vysazení antikoncepce se vaše tělo bude zpočátku bouřit. Prudký hormonální výkyv způsobí celou řadu tělesných i psychických změn. Před menstruací můžete pociťovat větší výkyvy nálad a během krvácení silnější bolesti. Možná budete také bojovat s nárůstem hmotnosti, nadýmáním, absencí menses a mastnou pletí s projevy akné. S tím vším se však dá něco dělat. Pomozte svému tělu znovu získat stabilitu přírodními produkty a dalšími doplňkovými metodami:
- Zařaďte do svého denního harmonogramu dostatek pohybu. Tak se nebudete potýkat po vysazení antikoncepce s vyšším nárůstem váhy. Pravidelná sportovní aktivita i obyčejná rychlejší procházka přispěje rovněž k lepší náladě.
- Podpořte po vysazení antikoncepce detoxikaci svých jater pomocí bylinek. Skvělé budou k přípravě čajů například tyto druhy: ostropestřec, kořen hořce žlutého, šalvěj lékařská, nebo benedikt lékařský.
- Trápí vás nepravidelný menstruační cyklus, poté co jste přistoupili k vysazení antikoncepce? Pak vyzkoušejte popíjet odvary z kontryhele, pupalky, řebříčku, jasmínu, ibišku, nebo lékořice.
- Nezapomeňte dodat tělu potřebné vitamíny a minerální látky. Jezte více zeleniny, ovoce, doplňujte vitamín B12, hořčík, železo, vitamín C i E. Následky vysazení antikoncepce zmírní a hormonální rovnováhu obnoví také potraviny s obsahem fytoestrogenů: sója, pohanka, sušené ovoce, česnek, lněná semínka a pomoci může i malé množství červeného vína.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku