Je frutariánství bezpečným životním stylem nebo hazardem se zdravím?

Je frutariánství bezpečným životním stylem nebo hazardem se zdravím?

Frutariánství je výživový směr, který je jistou formou vegetariánství, má však přísnější pravidla. Vyznavači tohoto způsobu stravování jedí jen ovoce, ořechy, semena a některé další plody. Frutariáni často přecházejí na tuto stravu z předchozího vitariánství nebo veganství. Za přechodem k tomuto stylu často nestojí pouze zdravotní důvody, ale také důvody etické, kulturní, ekonomické, náboženské a ochrana životního prostředí.

Čtěte také:

Živá neboli raw strava jako životní styl

Základní myšlenkou a filozofií frutariánství je to, že uznává a vnímá rostliny jako plnohodnotné živé organismy. Nehodnotí je pouze jenom jako „polověci-objekty“, jak jsou většinou lidí vnímány, a to pouze na základě subjektivně vnímané odlišné struktury těl. Někteří z frutariánů jedí pouze a jen ty plody, které samy spadly na zem, aby rostlina při sklízení plodů nebyla nijak poškozena a netrpěla.

Mnoho lidí, kteří se živí pouze ovocem, skutečně nenajdeme, ale již ve Starém Řecku lékaři poukazovali na blahodárný vliv ovocné stravy a předepisovali ji atletům.

Takto jednostrannou stravu však jako dlouhodobý životní trend dnešní odborníci nedoporučují z důvodu, že při ní organismus trpí nedostatkem proteinů, zinku, vitamínu B12. Rozhodně není vhodná pro dospívající a těhotné. Doporučit ji však rozhodně lze jako krátkodobou, očistnou dietu.

Příznivci frutariánství poukazují na to, že tento stravovací režim je pro člověka nejpřirozenější, neboť jídelníček našich předků sestával především z plodů rostlin. Mají rovněž za to, že syrová strava je obecně lepší, než potraviny upravované. Maso, mléko, mléčné výrobky a tepelně upravované potraviny totiž přispívají ke vzniku hlenu, který je původcem mnohých onemocnění a zdravotních obtíží.

Výhody a pozitiva frutariánství

 • Ovoce je považováno za jednu z nejpříjemnějších potravin, je chutné a sladké.
 • Ovocné plody mají přirozeně vysoký obsah vlákniny, která přispívá ke zdravé funkci střev, vláknina má rovněž schopnost vázat na sebe škodlivý cholesterol, takže přirozeně snižuje jeho hladinu v krvi, reguluje krevní cukr.
 • Jídelníček frutariánů je bohatý na vitamíny A, C, E a K, rovněž některé z typů vitamínu B.
 • Jedná se o vynikající detoxikační dietu, která pomáhá s hubnutím, funguje jako vynikající očistná kúra, která zlepšuje i funkci dýchací soustavy (díky nižší produkci hlenu v organismu).
 • Kromě snižování váhy mění frutariánství stav mysli, dodává člověku psychický pocit lehkosti, bezstarostnosti a zvýšené tvořivosti.
 • Potraviny s vysokým obsahem tyrozinu zbystřují úsudek a skutečně i zvyšují tvořivost…jsou to například banány nebo avokádo, dýňová a sezamová semínka.
 • Ovocná dieta může podnítit až neobyčejné fyzické zdraví, odolnost vůči nemocem se může významně zvýšit a také různá zranění apod. se hojí velmi rychle.
 • Frutariánství má své vyznavače, kterým záleží na tom, aby s rostlinami bylo zacházeno eticky a citlivě, jakožto s rovnocennými bytostmi. Ovoce, které bylo vypěstováno lokálně, nepřepravovalo se lodí, nebylo zmraženo, desinfikováno kouřem, nebylo vystavováno příliš vysokým nebo nízkým teplotám, je jídlem téměř bez násilí.
 • Běžně dostupné ovoce v obchodech má omezenou vitalitu i kvalitu, což je výsledek přepravování, mražení, dezinfikování kouřem apod. Pro frutariánství je velice důležité mít možnost celoročního přístupu k ovoci vysoké kvality.

Úskalí frutariánství 

 • Frutariánství zejména v počátku jeho praktikování vyžaduje zvýšenou pozornost při plánování pokrmů. Vzhledem k absenci živočišných produktů mohou frutariáni trpět nedostatkem základních živin, například tuků a proteinů, což se negativně podepisuje na stavu jejich kůže, odolnosti tkání obecně, schopnosti těla udržovat stálou teplotu apod. Potřebné množství tuků je možné dohnat zvýšenou konzumací ořechů a zrní.
 • Frutariáni obvykle o několik kilogramů zhubnou a jejich váha se stabilizuje na poměrně nízké hranici (téměř anorektická úroveň). Je obtížné udržet si váhu, pokud se živíte pouze ovocem.
 • Tato dieta je velice jednostranná a jednou z negativnějších skutečností tohoto stravování je, že frutariáni se mohou cítit nezasycení, trpí pocity hladu, což může vést k nutkavým záchvatům přejídání se.
 • Moderní šlechtěné ovoce má vysoký obsah cukru, který je skutečně daleko vyšší než u divoce rostoucího a nešlechtěného ovoce. Ovocná strava tak může způsobit nadbytek přijímaného cukru, což vede k příznakům jako je diabetes – touha po cukru, časté močení a pocity žízně, únava, veselost versus deprese. Je velice snadné upadnout do nepříjemných nástrah závislosti na cukru. Dlouhodobý nadbytek cukru může negativně působit na slinivku břišní.
 • Ovoce neobsahuje vitamíny D,B1,B3 a B12. Frutariáni tedy musí dbát na dostatečný příjem výživových doplňků.
 • Je poměrně vysoké procento lidí, kteří se pokusí přejít na frutariánství, ale ve své snaze nevydrží, neboť dietu vzdají jako příliš obtížnou.
 • V praxi je třeba být s frutariánstvím velmi opatrný a zaujmout k dietě pozitivní přístup. Dieta, která je motivována strachem z tepelně upravených potravin se může stát poruchou ve výživě.
 • Hlavním negativem této stravy je, že se jí ve velké míře sladké ovoce, které může způsobovat množení kvasinek a plísní v zažívacím traktu.

Ovocné plody mají přirozeně vysoký obsah vlákniny, která přispívá ke zdravé funkci střev

Počáteční detoxikace

Už samotný přechod na frutariánskou nebo živou stravu nemusí být vždy úplně jednoduchý, detoxikace trvající minimálně dva až tři týdny se projevuje někdy i nepříjemně, ať už jde o bolesti hlavy, pocity slabosti, bolesti v různých částech těla, kožní vyrážka, stomatitidy, průjmy apod. Při takovýchto nepříjemných projevech detoxikace může pomoci zvýšení příjmu čisté vody nebo ovocných šťáv. K těmto projevům dochází proto, že tělo se čistí a zbavuje mikrobů.

Pročišťovací kúry

Necítíte-li se přímo na to, abyste se vydali na cestu frutariánství, ale přesto vás tento výživový směr oslovuje, pak můžete do svého jídelníčku zařadit pročišťovací dny nebo i více dnů, založených právě na ovoci nebo ovocných kúrách. Tyto kúry nejsou zamýšleny k záměru snížení tělesné hmotnosti, jejich hlavní úkol spočívá v samoočišťovacích schopnostech těla.

 • Ovocný den

Čas od času zařaďte odlehčovací ovocný den. Účinek je samočištění a vedlejším účinkem bývá i snížení tělesné hmotnosti. Během dne snězte 1,5 kg libovolného čerstvého ovoce, rozdělte je do více porcí a pijte dostatek minerální vody, bylinkového čaje bez cukru a mléka. Během ovocného dne odpočívejte a choďte na procházky.

 • Den ovocných šťáv

Výhodou dne ovocných nebo zeleninových šťáv je, že je efektivnější než prostý ovocný den. Na druhou stranu je však více doprovázen pocity hladu. Během dne je třeba vypít ¾ litru ovocných nebo zeleninových šťáv.

Hlavní současné alternativní směry stravování

Flexitariánství

Je založeno na původním a jednoduchém stravování. Flexitariáni maso přímo neodmítají, ale jedí pouze takové, které nepochází z velkochovů průmyslově chovaných zvířat. Jedí zejména čerstvě ulovené ryby, domácí drůbež a zvěřinu. Mohou jíst vepřové i hovězí maso, zajímají se však o to, kde zvíře žilo a čím bylo před poražením krmeno. Co se týká ovoce a zeleniny, dávají přednost lokálním výpěstkům. Výhodou tohoto stravování je, že je minimalizován příjem chemikálií. Tato strava je vhodná pro každého, kdo nechce zásadně měnit svůj životní styl a styl stravování, ale přesto mu není lhostejné, co jí.

Vegetariánství

Jedná se o velmi známý stravovací styl. Vegetariáni nejedí maso, proto je důležité, aby dbali na příjem rostlinných bílkovin.

Veganství

Vegani oproti vegetariánům nejedí krom masa ani další živočišné produkty, které zatěžují trávicí trakt. Vegani svůj jídelníček zaměřují hlavně na zeleninu a ovoce, luštěniny a obiloviny. Veganství je v současné době na vzestupu především u mladých lidí, kteří se také mnohem ekologičtěji chovají k životnímu prostředí.

Vitariánství

Je v poslední době rovněž oblíbeným druhem stravování. Zároveň je vitariánství i životní filozofií. Vychází z předpokladu, že při tepelné úpravě pokrmů, která je vyšší než 42 °C, se z potravy vytrácí veškeré enzymy. Velikou výhodou tohoto způsobu stravování je odlehčení trávicímu systému. Vitariáni jsou především zároveň i vegetariáni, někteří vitariáni však konzumují i syrové maso, a to především ryby. Krom odlehčení trávení je další výhodou odkyselení organismu člověka. Všechna syrová zelenina a ovoce jsou totiž zásadité a pomáhají dosáhnout správného pH v organismu. K vitariánství se mnoho lidí uchýlilo z důvodu zdravotních obtíží a mnozí dosáhli pomocí takovéto změny stravování i úpravou životního stylu vynikajících výsledků.

Freeganství

Freegani zcela bojkotují ekonomický systém, který podle jejich přesvědčení zneužívá jak lidi, tak i zvířata a celou planetu. Sami tento styl definují jako veganství, které je ještě „o krok dál“. Freegani nekupují žádné produkty.

Makrobiotika

Jedná se o výživový směr pocházející ze staré Číny, jejím základem jsou síly energií jin a jang. Základ jídelníčku makrobiotiků je v zelenině. Zelenina je nejrůznějším způsobem tepelně upravována. 1/3 je v syrové formě a zbytek mléčně kvašen nebo blanšírován. Cukry a živočišné tuky jsou z jídelníčku zcela vynechány. Charakteristická je velice nízká konzumace ovoce, nízká je i spotřeba tekutin, maso je konzumováno poměrně často, avšak jde o maso z menších zvířat. Základní potravou makrobiotiků jsou různé obiloviny a zelenina, klíčky s přídavkem divoce rostoucích bylin.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…