Svatba v kostele – tradice nebo přežitek?
Každý pár, který spolu dlouhodobě žije se dřív nebo později dostane do fáze, kdy zatouží po manželství. V České republice jsou dvě možnosti, jak takový akt vykonat. Buď se můžete nechat oddat na jakémkoliv městském úřadě, nebo se rozhodnete pro takzvaný církevní sňatek. V tom případě vás čeká svatba v kostele. Ta má ale své specifické náležitosti a požadavky, které je zapotřebí splňovat. Jaké to jsou?
Svatba v kostele má svou historii a je určitou tradicí. Někteří lidé ji však považují stále za přežitek a preferují sňatky na úřadech. Jsou přeci jen méně náročnější co do přípravy, také komornější a leckdy i rychlejší. Postrádají však jakési kouzlo, které svatba v kostele dokáže spíš dát.
Svatba v kostele a její historie
Historie praví, že rozvoj církevního sňatku ve světě zaznamenal značný posun v době příchodu křesťanství. Právě náboženství je totiž hlavním pilířem církevního obřadu. Přesuňme se ale do naší krásné země. Pokud zamilovaní lidé chtěli v České republice svatbu v kostele a psal se rok 1991, měli z oficiálního hlediska vlastně smůlu. Svatba v kostele totiž nebyla do roku 1991 uznávaná jako právoplatná. Církevní sňatky u nás zakotvily v zákoníku až v roce 1992. Jejich historie co do uznávání tak není v Česku tak dlouhá.
Svatba v kostele má své zákonitosti
Jestliže se rozhodnete s partnerem pro církevní sňatek, je důležité splňovat určité požadavky. Svatba v kostele tak není jen tak. Co je tedy zapotřebí?
- Svatba v kostele je povolená pouze páru, kde alespoň jeden je pokřtěným katolíkem. Pokud jeden z partnerů pokřtěný není, je potřeba zažádat o takzvaný dispens, který vám povolí si vzít vašeho nepokřtěného milého, nebo milou.
- Ani jeden z páru nesmí být rozvedený. Církev není nakloněná rozvodům a neuznává je.
- Oba z partnerů by měli být věřící a v tomto duchu vychovávat i budoucí potomky.
- Než se svatba v kostele stane skutečností, musí oba lidé před sňatkem absolvovat předmanželskou přípravu, během které probíhá mezi knězem a párem debata o podobě budoucího manželství a víře všeobecně.
Svatba v kostele je však možná i v případě, že nejste ani jeden pokřtěný. K tomuto obřadu je třeba volit takzvané odsvěcené kostely.
Svatba v kostele – co vše potřebujete zařídit?
Než se svatba v kostele stane realitou, je nutné zařídit několik náležitostí. Důležité je zamluvit si alespoň čtvrt roku předem termín sňatku. Ten domlouváte s knězem ve vybraném kostele. Dále je potřeba zajistit si veškeré doklady, jako jsou: občanské průkazy (kopie), rodné listy (kopie), doklad o tom, že jste absolvovali předmanželskou přípravu, potvrzení o tom, zda jste pokřtění (ne starší jak čtvrt roku), jména svědků, jejich bydliště a rodná čísla. Také dokládáte potvrzení, že jste právně způsobilí k uzavření sňatku. Po svatbě si zpravidla po týdnu můžete vyzvednout na matrice nové občanské průkazy.
Svatba v kostele a zajímavosti s ní spojené
Svatba v kostele je stejně jako ta civilní spojena samozřejmě s krásnými bílými šaty pro nevěstu. Ne vždy ale byla bílá barva tou dominující. Historicky se do 16. století považovala především za barvu smuteční, proto dámy preferovaly hlavně odstíny žluté, či červené. Svatba v kostele s typicky bílými šaty má však svou velkou průkopnici, byla jí královna Viktorie. Církevní sňatek rovněž nepovoluje rozvod. Podporuje především dlouhodobé svazky. Můžeme tak říct, že tento fakt vzali jistí indičtí novomanželé skutečně vážně a stále drží celosvětový rekord v délce svazku a to neskutečných 90 let. Trumfnete je?
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku