Bezpečí na zemi i ve výškách. Jak si poradit s opravami doma
V pracovním prostředí každý zodpovědný zaměstnanec ví, že musí dodržovat pravidla bezpečnosti práce. Ve chvíli, kdy ale potřebujeme opravit něco na svém domě, máme tendenci na své zdraví zapomínat. Přitom nebezpečí spojená s některými činnostmi jsou v práci stejná jako doma na zahradě. Máme pro vás proto průvodce, jak si naplánovat různé práce kolem domu a čím se vybavit.
Nebezpečí číhající na zahradě
Péče o zahradu zahrnuje spoustu různých činností, které někdy můžou být pěkně náročné. Lehké práce jako plení záhonů, sečení trávy nebo zametání dvorku zvládnete za pomoci bavlněných pracovních rukavic, případně ochranných pracovních brýlí. Nejnáročnější naopak bývají práce spojené se vzrostlými stromy. Na ořezání větví mohutných stromů můžete využít žebřík, ten ale může být ve větších výškách nebezpečný kvůli své nestabilitě. Lepší variantou je proto pracovní plošina – můžete si ji pronajmout na pár dnů a z bezpečí stabilní a dobře ukotvené plošiny provést všechny potřebné práce ve výškách. To se vyplatí především u velkých zahrad, kde potřebujete provést hromadnou pravidelnou údržbu nebo razantnější prořezávku. Při práci s pilou nezapomeňte na ochranný štít a kvalitní protipořezové oblečení, které ochrání vaše tělo a ruce při práci s řetězovou pilou.
TIP: Zajistěte si maximální bezpečí při práci ve výškách a pronajměte si pracovní plošinu od specialisty.
Bezpečné práce na domě
Druhou nejnáročnější sadou úkolů bývají různé stavební a údržbové práce na domě. Nejčastěji sem spadá čištění okapů, které by se mělo provádět pravidelně alespoň dvakrát do roka, dále opravy střechy, komínu či fasád. Všechny tyto práce vyžadují, aby se pracovník pohyboval ve značné výšce na těžko přístupných místech, což může být nebezpečný počin. I v tomto případě dobře zvažte, jak se k pracovnímu místu dostanete: zda budete pracovat ze žebříku, z balkonu, skrze střešní okno nebo využijete pracovní plošinu. V druhém kroku si poté promyslete použití ochranných pracovních pomůcek, jako jsou přilby, bezpečnostní postroje, pracovní rukavice, a samozřejmě nezapomeňte na pohodlné pracovní oblečení. Konkrétní vybavení vždy uzpůsobte práci, kterou se chystáte provádět.
Jak se chránit doma
I při nejběžnější práci doma se využívají určité druhy ochrany, ať už si to uvědomujete nebo ne: od latexových rukavic při vytírání podlahy až po bavlněné zástěry při vaření. Co možná ale nevíte, je, že v různých situacích možná oceníte profesionální výbavu: ohnivzdorné nebo mrazuvzdorné ochranné pracovní rukavice, praktickou protiskluzovou zdravotní obuv nebo třeba ochranu dýchacích cest: respirátory, roušky či štíty. Ty oceníte při práci ve větším množství prachu nebo s chemikáliemi.
Diskuse k článku