Jak vymalovat byt
S příchodem jara a teplejších dnů se mnozí z nás začínají pouštět do zvelebovacích prací na svých příbytcích. Možná máte také v plánu vymalovat a my vám poradíme, jak na to.
K malířským pracím si vyberte dlouhý den, kdy má být hezké počasí. Můžete tak pracovat při otevřených oknech a nátěr bude schnout o to rychleji. Vyhněte se dnům, kdy Měsíc prochází vodními znameními (Rak, Štír, Ryby), malba by vám usychala pomalu. Nejlepší pro malování jsou dny v ohnivých a vzdušných znameních. Které dny to jsou, zjistíte z lunárního kalendáře.
Co budete k malování potřebovat:
- Oválný kbelík na barvu
- Váleček
- Stírací mřížka nebo vanička na váleček
- Štětce: 2 ploché různé šířky, 1 kulatý na rohy
- Lepící páska krycí
- Čistý hadr
- Sádra nebo tmel
- Špachtle
- Rukavice, popř.ochranný oděv
Kolik budete potřebovat barvy?
Množství potřebné barvy vypočítáte tak, že:
- Sečtete plochu podlahy (nebo stropu) s plochou stěn (neodečítejte okna, je lépe mít rezervu) Např. pokoj má 3 x 4 m, výška 2,60 m. Tzn. 12 m2 (podlaha) + 2 x 7,6 m2 (2 stěny) + 2 x 10,4 (2 stěny) = 48 m2
- Zjistíte krycí schopnost barvy na m2 – údaj je uvedený na obale barvy
- Spočítáte množství barvy
Očistěte zdi
Nejdříve si připravte zdi. Očistěte je od původního nátěru, otřete prach, můžete použít i vysavač s kartáčem, na mastné fleky použijte odmašťovací přípravek. Máte na zdech tapety? Pokud jsou v dobrém stavu, přemalujte je, ale první vrstva musí být podkladová, jinak byste museli natírat tři vrstvy barvy. Jestliže je nutné tapety strhat, použijte prostředky, které rozpouštějí lepidlo starých tapet. Nechte působit 5-15 minut a potom špachtlí tapety odstraňte. Vytahejte ze zdi hřebíky a šroubky. Sádrou nebo tmelem zahlaďte díry, praskliny a nerovnosti na zdi, pomozte si přitom špachtlí. Ostatní nerovnosti zbruste skelným papírem. Odšroubujte kryty zásuvek a vypínačů, je to rychlejší, než je potom od barvy čistit. Kolem oken použijte lepící pásku a určitě zakryjte podlahu. Vhodné na to jsou kartony z krabic, igelitová fólie nebo staré noviny.
Připravte si náčiní
Barvu nařeďte dle návodu na obalu. Chcete-li mít místnost po malování pěkně voňavou, kápněte do barvy pár kapek oblíbeného éterického oleje. Doporučujeme Citron, ten jednak neutralizuje pachy, ale také odstraňuje energetické stopy. Toto udělejte obzvlášť v případě, když v domě nebo v bytě před vámi již někdo bydlel.
Nalijte barvu do vaničky určené k malování, nebo do kyblíku opatřeného stírací mřížkou. Přejedete-li válečkem po mřížce, nebo po vroubkované části vaničky, přebytečná barva steče do kyblíku a ne při malování na vás. Doporučujeme použít rukavice, zvlášť pokud máte citlivou pokožku, vyhnete se případným alergickým reakcím na barvu.
Nejdříve malujeme strop
Malovat začínáme od stropu. Na strop je nejvhodnější ta barva, která se natírá jen v jedné vrstvě. Pokud je strop příliš špinavý, nebo ho chcete hodně zesvětlit, budou zapotřebí vrstvy dvě. Štětečkem nejprve natřete rohy stěn. Pokud používáte schůdky, odlijte si část barvy do menší nádoby, kterou můžete postavit nebo zavěsit na schůdky, nebudete tak muset neustále slézat kvůli namáčení štětce, budete ji mít po ruce. Štětec namáčejte do barvy jen ze dvou třetin, aby vám z něj barva nestékala. Při malování stropu vám práci usnadní teleskopická tyč, na kterou nasadíte váleček.
Pokračujeme u oken a dveří
Zatímco strop schne, přejděte k rámům oken a dveří a k podlahovým lištám. Mějte po ruce čistý navlhčený hadřík, abyste mohli ihned utřít případné cákance nebo přetáhnutí. Samotné malování zdí je jednoduché, dávejte však pozor na již natřené plochy jako např.strop, zvlášť pokud stěny malujete odlišnou barvou. Abyste nepřetáhli, chraňte ostatní plochy širokou špachtlí, kterou posunujte tak, jak postupujete s malováním.
Další nátěr dle potřeby
Druhý nátěr proveďte po několika hodinách, až je zeď vyschlá, nejlépe až druhý den. Při použití rychleschnoucích akrylových barev je možné pokračovat s druhou vrstvou téměř ihned po skončení prvního nátěru. Místa pocákaná od barvy umyjte zavčas, později to jde mnohem hůř. Pokud přesto uklízíte po malování až druhý den, přidejte si do vody na umývání trochu octa, snáze tak odstraníte zaschlou barvu.
Jestliže jste s malbou spokojeni, můžete odlepit krycí pásky a přišroubovat kryty vypínačů a zásuvek. Pokud je teplý a suchý den, je dobré ponechat v místnosti i přes noc pootevřená okna, aby stěny dobře proschly.
Diskuse k článku
Mary
Markéta Sedláková