Snadný návod, jak odstranit tapety ze zdi
Chystáte se rekonstruovat a nebo prostě přišel čas na změnu? Jenže pohled na zeď toto rozhodnutí dost brzdí? Jsou na nich totiž tapety. Jejich odstranění ve vás vyvolává lehkou nevolnost. Tapety na zeď jsou krásné, avšak jejich výměna či sundání vyžaduje trošku odhodlání a hlavně trpělivost. Jak odstranit tapety na zeď co nejrychleji? Zkuste naše tipy a návod.
Tapety na zeď
Tapety na zeď se pravidelně vrací do módy. To, co se však mění, jsou materiály, které se používají k jejich výrobě. Už se nesetkáte jen s tenkým papírem, který se lepil přímo na zdi paneláků v éře minulé. Moderní výrobky už v sobě nesou mnohá vylepšení. I vzory značně zmodernizovaly. Navíc ne vždy je nutné polepit celý pokoj. Ale všechno se jednou okouká nebo prostě zestárne. Jak tedy tapety ze zdi zase sundat? V prvé řadě zjistěte, co vám na zdi vlastně visí za tapety.
Papírové tapety na zeď – hodně vody i trpělivosti
Právě papírové tapety na zeď jsou těmi, které jejich majitelům přidělávají při odstraňování řadu vrásek. Přesto to lze zvládnout. Základem je dost vody a trpělivost. Sundávání tapet totiž zabere dost času. Pokud si nejste jisti, zda jsou tapety papírové, zkuste kousek odtrhnout, pokud se trhá a zůstává na stěně, jedná se o papírové tapety. Takže jak na ně?
Co budete potřebovat: ideálně malířský váleček na teleskopické tyči, malířskou škrabku či špachtli, kýbl s horkou vodou (můžete přidat panáka octa nebo speciální odstraňovač tapet), rozprašovač, štafle. Místo malířského válečku lze použít i velká štětka, ale může vzniknout větší nepořádek.
TIP: Dříve než se do toho pustíte, odstraňte z dosahu nábytek a ideálně ho i zabalte do fólie, přikryjte koberce a zalepte i skříně. Nechte zavřená okna a místnost nepřetápějte.
Papírové tapety na zeď – návod na odstranění
- Aby si papírové tapety daly říct a vaši stěnu opustily, je třeba je důkladně namočit. Čím déle budou namočené, tím lépe půjdou sundat.
- Potírejte tapety namočeným válečkem (nebo štětcem) tak, aby voda nestékala na zem, ale vsákala se do papírových tapet. Postupně namokřete všechny tapety v místnosti, proces tím urychlíte.
- Počkejte alespoň 15-20 minut než začnete tapety po namočení odstraňovat.
- Odstraňujte tapety vždy odzdola nahoru tím, že je budete „pomalu“ odtrhávat/odlepovat od stěny. Pokud se trhají, je třeba ještě tapetu namočit a poté případně použít i špachtli. Pozor na poškození zdi.
- Odstraněné tapety pokládejte pod stěnu. Nasáknou přebytečnou vlhkost a budou sloužit i jako zábrana proti poškození podlahových krytin.
- Zbytky lepidla se nejlépe odstraňují měkkým hadrem namočeným v teplé vodě.
TIP: Čím více je voda teplá, tím lépe se vsákne do tapet na zdi. Pro velké plochy se vyplatí investovat do parního odstraňovače tapet.
POZOR: Pokud je na stěně několik vrstev tapet, budete je muset odstraňovat postupně.
Vliesové tapety na zeď – snadno a rychle
Novým materiálem jsou vliesové tapety na zeď, které jsou nejen krásné, ale také omyvatelné, často mají jemnou povrchovou strukturu a manipulace s nimi bývá výrazně snadnější než s papírovými tapetami. Jejich odstranění probíhá tak, že se pomalu sloupává ze stěny, a to bez vlhčení nebo škrábání. Tyto tapety se sloupnou celé a to tak, že postupujete odshora dolů.
Odstranění vinylových tapet
Vinylová tapeta je vyrobena z umělé hmoty a celulózy, je odolná proti mechanickému poškození i vlhkosti. Skvěle kryjí nerovnosti stěn. Při odstraňování vinylových tapet, které se pyšní vodotěsným povrchem, je nutné na nich nejprve udělat trhlinky či dírky, případně je „poškodit“ drátěným kartáčkem nebo jiným specializovaným nástrojem (např. ježkovitým válečkem). Poté se postupuje jako u papírových tapet. Navlhčit a pomalu strhávat.
Jak odstranit samolepící dekorace?
Ačkoli samolepící dekorace nejsou tapety, i ty občas chceme ze zdi odstranit. Strhnout je lze obvykle velmi snadno, neboť využívají speciální lepidla, která nezanechávají stopy. Některé výrobky mají opakované použití, proto je po odstranění můžete nalepit na podklad s hladkým povrchem (např. pevnou igelitovou fólii)
Diskuse k článku