Máte rádi brusinky? Pěstování brusinek krok za krokem

Máte rádi brusinky? Pěstování brusinek krok za krokem

Brusinky jsou lahůdkou, kterou je možno si ještě teď užít zcela zčerstva. A tak uděláme radost všem, kteří nemají vlastní zahradu, ale přesto by brusinky rádi pěstovali. Brusinky můžete totiž pěstovat i doma v květináči. A rozhodně se toho nemusíte bát. Pěstování brusinek není žádná věda. Rostlina vám vzejde a bude se jí dařit. Naše podmínky jsou pro brusinku totiž naprosto ideální.

Čtěte také:

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

Pěstování brusinek není skutečně nic náročného. Brusinka roste téměř po celém světě. I když má místa, kde je jí lépe. A to jsou právě chladnější části kontinentů.

Pěstování brusinek: Popis brusinky

Hodně jsou brusinky rozšířeny v severní Americe, na severu Evropy, ale také v Asii. Zasahují však až za polární kruh, takže je možné najít je třeba i v Grónsku. U nás se jim daří zejména na horách. Své místo tu má oblíbené v suchých borových lesích a na stráních. Brusinky poznáte velmi snadno – je to stálezelený nízký keřík, který se vyšplhá maximálně do výšky dvaceti centimetrů. Je však hustě větvený. A také výhonky je nutné občas usměrnit, protože by jinak mohly vytvořit dlouhé až půlmetrové šlahouny. Květy bývají většinou bílé nebo lehce narůžovělé. Plodem brusinky je bobule. Kulatá, sytě červená a lesklá. Co se chuti bobulí týče, jsou většinou hodně kyselé a moučnané. Právě proto je vhodné jejich tepelné zpracování.

Vhodná půda pro pěstování brusinek

Jediné, co je třeba při pěstování brusinek dodržet, je vhodné místo. Brusinky jsou na to totiž velmi citlivé. Pokud keři nedopřejete to, co potřebuje, nebude se mu dařit. Je to ale víceméně jediná podmínka pro pěstování brusinek. Pokud to dodržíte, keř se nádherně rozroste a dá vám maximum plodů, co je schopen vyprodukovat. Jinak jsou brusinky i pěstování brusinek vesměs nenáročné. Rovnou zapomeňte na všelijaké vápenné substráty i hnojiva. Brusinky totiž jednoznačně preferují a potřebují kyselou půdu. Ideálně písčitou. Při pěstování brusinek je důležité i slunce a střídmá zálivka. I když se sluncem pozor – při pěstování brusinek je ho třeba poměrně hodně. Ale přes nejprudší polední slunce v letních měsících by měly být brusinky spíše schované. Vlastně by se dalo říci, že nic víc brusinky ke svému životu nevyžadují. Ideální doba na vysazení rostlinky je jaro či podzim. Není však problém zasadit je kdykoliv během roku. Pěstování brusinek není problém tedy ani v půlce léta.

Pěstování brusinek: Který druh zvolit?

Při pěstování brusinek budete řešit jistě i to, který druh brusinky do zahrady nebo květináče si pořídit. Odrůd je pochopitelně mnoho. Nejoblíbenější je brusinka velkoplodá, kanadská brusinka nebo brusinka pravá. Každá z nich má i jinou chuť. S tím, která se bude nejvíc hodit pro pěstování brusinek právě vám, jistě poradí odborný personál v zahradnictví. Až si vyberete, nejspíš si domů odnesete už brusinky vysazené v kontejneru. Sazenice sázíme na zahrádce ideálně do geotextílie a cca 30 cm od sebe. Pokud využijeme pro pěstování brusinek květináče, pak by měli mít své stále místo za oknem, aby měli dostatek slunečního svitu. Co se zálivky týče, v květináči brusince dopřáváme pouze střídmě vody. Nesnáší přelévání, raději je nechte sušší. Na záhoně při pěstování brusinek pak preferujeme spíše zálivku dešťovou vodou. Pokud bychom ji totiž zalévali tvrdou vodou, mohly bychom brusinku zlikvidovat. Tvrdá voda obsahuje vápník a ten rostlina nesnáší.

Pěstování brusinek: Péče přes zimu

Velkou výhodou při pěstování brusinek je to, že jde o mrazuvzdorný keř. Tedy žádná velká práce s ním není ani přes chladné měsíce v roce. Je však dobré přikrýt jej na záhonku chvojím nebo listím. Jen tak budou brusinky dokonale chráněny před mrazem, větrem a sněhem.

Uchování brusinek

brusinky kase

Z brusinky je možné uchovávat jak plody, tak i listy. Zatímco plody najdou mnohé využití v kuchyni, listy je vhodné dokonale usušit. Uchováváme je pak v papírových nebo jutových pytlích. Spotřebovat bychom je měli zhruba do roka od sklizně.

Ochutnejte: Domácí brusinková omáčka

Brusinková omáčka - přísady:

  • 100 ml vody
  • 140 g třtinového cukru
  • 1 bio pomeranč
  • 75 ml pomerančového džusu
  • 370 g čerstvých brusinek

Brusinková omáčka - příprava:

Čerstvé brusinky omyjeme, lze použít i brusinky mražené. Brusinky vložíme do hrnce s vodou, pomerančovým či brusinkovým džusem, čistě nastrouhanou pomerančovou kůrou a cukrem. Směs přivedeme k varu a vaříme za stálého míchání, dokud brusinky nepopraskají. Výborná brusinková omáčka se podává studená na podlití bílého masa. Omáčku můžeme zjemnit troškou smetany ke šlehání.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Ayur Elixir 15 Kadiraristha Siddhalepa

Ájurvédský bylinný elixír na kožní problémy, čistí krev …
390 Kč

KARI koření pálivé 100g TRS

Indická směs koření TRS Hot Madras Curry prášek je…
39 Kč

Tulsi Skořice s růží 25 sáčků EV

Delikátní směs svaté bazalky Tulsi se skořicí, kardamomem,…
118 Kč

TULSI 60kps. DNM

Ájurvédské kapsle - péče o dýchací ústrojí  Složení v 1…
277 Kč

Pistácie loupané 200g FUDCO

Vyloupané nesolené pistáciové oříšky Pistáciové oříšky…
247 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…