Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!
Rýmovník má řadu léčivých účinků. Bojuje s nachlazením, onemocněním střev a ledvin. Dokonce zlepšuje léčbu rakoviny prsu. Rýmovník se proto vyplatí mít po ruce. Využijeme ho nejen na čaj a sirup, ale také na přípravu nejrůznějších jídel. Tato nenáročná rostlinka nám může růst přímo v pokoji pod oknem. V několika málo krocích vám prozradíme, jak si vypěstovat svůj vlastní a jak se o něj postarat. Pěstování rýmovníku totiž zvládne i úplný začátečník.
Jak už rýmovník názvem napovídá, je užitečným pomocníkem při rýmě a nachlazení. Tato velmi aromatická rostlina, která svou vůní připomíná směs meduňky, eukalyptu a mentolu se těší popularitě v řadě zemí, kde získala jména jako řecký eukalyptus, španělský tymián anebo kubánské oregano.
Rýmovník a jeho léčivé účinky
Rýmovník nám pomůže s nejrůznějšími zdravotními problémy. Je dobrý na žaludek, střeva, ledviny, hlavu i kůži. Díky němu se nám bude také lépe dýchat, usínat a zvládat stres. Můžeme využívat syrové lístky, které stačí promnout v dlaních a aroma inhalovat. Anebo pijeme čaj z rýmovníku. Účinnost je prokázaná lékaři.
- Při nachlazení pomůže rýmovník nejen s rýmou, ale i s bolestmi v krku.
- Působí proti bolestem hlavy.
- Usnadňuje vykašlávání a snadněji se zbavuje hlenu v dýchacích cestách.
- Pomůže s horečkou, stimuluje pocení a tím tělu pomáhá se rychleji zotavit.
- Pomáhá s klidným spánkem.
- Podporuje imunitu, zejména díky kyselině askorbové. Zabraňuje totiž rozmnožování škodlivých bakterií v trávicím ústrojí.
- Jeho silná vůně může dokonce odpuzovat hmyz, jako jsou například komáři. Pokud se často stáváme terčem hmyzích bodnutí, není nic jednoduššího než si rostlinku rýmovníku postavit přímo k oknu.
- Pomůže se žaludečními a střevními problémy, zklidní střevní koliky a celkově zlepší trávení.
- Hojivě působí na syndrom dráždivého tračníku.
- Bojuje proti střevním parazitům.
- Díky vitamínu A zlepšuje stav našich očí.
Rýmovník - další překvapivé účinky
- Zlepšuje pokojový vzduch a v místnosti, kam dáme rýmovník, se nám bude lépe dýchat. Proto je vhodný pro lidi s astmatickým onemocněním.
- Zvláště nám bude užitečný, pokud nás trápí stres. Jeho léčivé látky mají sedativní účinky, čaj z rýmovníku nás zklidní a pomůže zahnat úzkosti.
- Působí hojivě na kůži. Má protizánětlivé účinky, zklidňuje podrážděnou kůži, zmírňují pocit svědění a pálení. Zároveň také snižují otok. Kromě samotného odpuzování hmyzu tak pomůže i se štípanci. Rozmělněnými lístky si bodnutí jednoduše potřeme.
- Léčit může i psoriázu a ekzémy. Existuje i rýmovníkový olej, který působí hojivě na poraněnou kůži.
- Esenciální olej z rýmovníku obsahuje omega-6mastné kyseliny. Díky tomu zmírňuje artritidu a osteoporózu.
- Dobře působí na ledviny, zbavuje totiž naše tělo přebytečné soli a vody. Pomůže nám zbavit se i ledvinových a žlučových kamenů.
- Rýmovník podporuje močení, působí totiž jako silné diuretikum. Tím zbavuje naše tělo toxinů.
- Rýmovník má prokazatelný vliv na léčbu rakovinu prsu a zabraňuje jejímu šíření. Dobře působí také na léčbu rakoviny prostaty. Můžou za to antioxidační látky a omega-6 mastné kyseliny.
Rýmovník - použití
Rýmovník nám často poslouží v syrovém stavu. Stačí si utrhnout pár listů a rozžvýkat je. Pokud v kuchyni používáme šalvěj, můžeme místo ní sáhnout po rýmovníku. Chuťovými vlastnostmi jsou si tyto rostliny podobné a rýmovník se tak hodí všude, kam bychom jinak přidali šalvěj.
Čaj z rýmovníku - recept
Několik lístků stačí zalít horkou vodou a nechat je vyluhovat. Lístky nemusíme nutně dávat sušit. Jsou navíc tak tlusté, že jejich usušení je téměř nadlidským výkonem.
Rýmovníkový sirup - recept
Rýmovníkový sirup se těší celé řadě zdraví prospěšných látek a jeho příprava je velmi jednoduchá. Sirup si můžeme vyrobit za tepla anebo za studena.
Za tepla ho připravíme v kratší době a navíc bude mít delší trvanlivost. Podobá se vaření pampeliškového medu. Zhruba 30 lístků rýmovníku společně s plátky citrónu necháme přes noc v horké vodě. Následující den scezený odvar vaříme s kilem cukru, dokud nedostane tu správnou konzistenci.
Za studena sirup připravíme tak, že alespoň 60 přepůlených rýmovníkových lístků postupně dáváme do skleněné nádoby, vrstvy střídáme s plátky citrónů a zasypáváme cukrem. Uzavřenou nádobu umístíme na slunné místo. Za několik týdnů se cukr rozpustí a vytvoří se sirup. Vše propasírujeme a máme hotovo. Musíme si ale dávat pozor, aby se v nádobě nevytvořila plíseň.
Na maso i do polévek
Rýmovník se výborně hodí na přípravu masa, ať už je pečeme anebo grilujeme. Skvěle doplní méně tradiční druhy, jako je jehněčí anebo zvěřina. Ale oceníme jej i při chystání bezmasých pokrmů, hodí se k zelenině. Pokud se nám podaří listy rýmovníku usušit, poslouží nám při přípravě polévek.
Rýmovník - pěstování snadno a rychle
Pěstování rýmovníků zvládne každý. Rychle nám vyroste a je nenáročný na péči. Snadno zakoření, můžeme ho proto dobře namnožit. A navíc ho doma můžeme pěstovat celoročně. V několika málo krocích poradíme, jak vypěstovat silný a zdravou rostlinku.
- Pokud si pořídíme výhonky rýmovníku, dáme je do vody. Rychle se zakoření. Anebo si celou rostlinku můžeme koupit v zahradnictví.
- Rýmovník přesuňme do květináče, truhlíku anebo záhonku. Zemina by měla být dobře propustná. Ideální je obsah písku.
- Najděme rýmovníku místo, kde bude mít dostatek světla. Celodennímu pražení slunce se ale raději vyhněme. V bytě se mu bude dařit nejlépe u západního nebo východního okna.
- Rýmovník má rád teplo. Ideální je pro něj běžná pokojová teplota. Škodí mu průvan a zvláště na jaře a na podzim by neměl stát pod otevřeným oknem. V těchto obdobích kdy se venku začíná ochlazovat, by kvůli studenému průvanu mohl rýmovník uvadnout.
- Zalévejme rýmovník tak, aby byla zemina stále navlhlá. Ale pozor, nepřelévejme ho. Začal by slábnout a uvadat.
- Jednou týdně rýmovník pohnojme. Ideální je hnojivo na bylinky nebo biologické hnojivo.
- Bez zaštipování vyroste rýmovník až do metrové výšky.
Tipy
- Zaštipováním vrchních výhonků se rýmovník stane košatějším. Nebojme se rýmovník občas zastřihnout, ihned se začnou objevovat další výhonky.
- Pokud budeme chtít rýmovník nechat zimovat, zalévejme ho minimálně. Ideální teplota pro zimování rýmovníku je 15°C.
- Když je v létě venku hezké počasí, můžeme rýmovník přemístit na terasu nebo verandu. Rychleji poroste.
Diskuse k článku