Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Léto je dávno pryč a podzim nezadržitelně přebírá vládu. Než se vaše zahrada uloží ke spánku, je třeba se o ni správně postarat. Zahrada na podzim proto vyžaduje zvláštní péči. Podzimní práce na zahradě obnáší sklízení, rytí, hnojení, vysívání nebo setí. Přečtěte si, co se sklízí na podzim, a na co rozhodně nesmíte zapomenout. Správně opečovávaná zahrada na podzim totiž znamená hojnou úrodu příští sezónu.

Čtěte také:

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Zahrada na podzim krok za krokem 

Než se zahrada na podzim uloží ke spánku, čeká vás sklízení poslední úrody. Co se sklízí na podzim? Některé plody je třeba sklidit co nejdříve, aby jim neuškodil mráz, jiné se vyplatí nechat dozrávat déle. Zjistěte, co se sklízí na podzim v říjnu a listopadu a naplánujte si svůj program.

Co se sklízí na podzim – ŘÍJEN

OČESEJTE A ZPRACUJTE OVOCE

  • Velká část ovocných stromů vydává své plody právě na podzim a říjen je tím pravým časem na sklízení. V říjnu češeme, případně setřásáme švestky, podobně jako pozdní odrůdy jabloní a hrušní.
  • Stejně jsou na tom některé ovocné keře – na podzim se můžete těšit na ostružiny a maliny z dvakrát plodících keřů. Jak správně česat ovoce? Nikdy netrhejte plody zmrzlé z případných nočních mrazů. Ovoce, které budete skladovat, očesávejte v rukavicích, abyste zabránili otlakům. Ovoce, které popadalo, ale jinak není poškozené, co nejdříve zpracujte, například moštováním.

SKLIĎTE VEŠKEROU ZBYLOU ZELENINU

  • Zahrada na podzim je ještě plná zeleniny a říjen dává signál k jejímu sklízení. Sklízíme všechny druhy kořenové, tykvovité, luskové a košťálové zeleniny a luskovin. Po sklizni musíme všechny záhony zrýt, aby byly připravené na další sezónu.
  • Začátek října je zasvěcený sběru posledních dýní. Zralou dýni poznáte podle seschlého stonku a matné slupky. Přeje-li vám počasí, po utrhnutí dýně ji nechte pár dní na slunci, aby slupka mohla ztvrdnout. Dejte ale pozor, aby vás nepřekvapil mráz – namrznutí může snížit kvalitu dužiny.

Zahrada na podzim (1) 

CELER ULOŽTE DO PÍSKU

  • Než přijdou mrazíky, skliďte v první polovině října ze zahrady také celer. Předčasné nebo pozdní sklízení by mohlo bulvy poškodit a méně by vydržely. Z celeru odstraňte dlouhé listy a skladujte je v písku tak, aby malé lístky a vrchol bulvy zůstaly nad povrchem. Listy ale nevyhazujte, skvěle se hodí do polévek jako koření.

NASBÍREJTE SI ŠÍPKY

  • Říjen využijte také ke sběru šípků. Není třeba spěchat, ideální je počkat na první mrazíky klidně až do listopadu, tehdy jsou plody nejsladší.

Vyzkoušejte naše recepty ze šípků. 

Co se sklízí na podzim – LISTOPAD

SKLIĎTE OVOCE A ZELENINU

  • Zahrada na podzim je pravděpodobně spíše prázdná, přesto ještě některé plody čekají na sklizeň. Nejpozdnější druhy jabloní očesáváme v listopadu, v případě nečekaného mrazíku ale vždy počkáme, až přes den mráz poleví.
  • Na záhoncích na sklizení ještě čekají také pórek, růžičková kapusta a kadeřávek. Na zahrádce ale můžete ještě chvíli nechat čínské zelí, mráz mu totiž neublíží. Přes celou zimu můžete v hlíně nechat i ozimé druhy česneku, cibule, salátu a špenátu, je dobré je před velmi nízkými teplotami chránit netkanou textilií.

Podzimní práce na zahradě

Sklizní ale podzimní práce na zahradě rozhodně nekončí. Aby další rok vše rostlo a hojně plodilo, je nutné vše dobře připravit. Jednotlivé podzimní práce na zahradě se v jednotlivých měsících mírně liší, cíl je ale stejný – aby se zahrada na podzim uložila ke spánku.

Podzimní práce na zahradě – ŘÍJEN

VYSAĎTE, ČI PŘESAĎTE STROMY 

  • Před prvními mrazíky je ideální doba na výsadbu a přesadbu všech ovocných stromů s výjimkou broskvoní, meruňky a ve vyšších nadmořských výškách i ořešáků. Pokud máte v plánu ovocné stromy sadit, vyberte pro ně místo s dostatkem prostoru k dalšímu růstu. Podobně můžete zasadit bobuloviny – maliníky, rybíz, angrešt i borůvky.

ZASAĎTE OKRASNÉ CIBULOVINY

  • Má-li vaše zahrada i svou okrasnou květinovou část, nezapomeňte, že v říjnu je poslední možnost zasadit okrasné cibuloviny (tulipány, narcisy) a růže. Teplé říjnové dny můžete také využít k budování nové skalky, kterou už na jaře jen upravíte.
  • Nezapomeňte ale ani na již zasazené květiny. Na mnohokvětých a velkokvětých růžích odstraňte šípky a příliš vysoké výhonky, celé keře můžete zastřihnout do jedné výšky. V říjnu je nutné také vyrýt a uskladnit hlízy jiřiny a kany. Ten pravý čas, kdy máte rostliny vyrýt, poznáte snadno – mráz spálí nadzemní části rostlin a listy zčernají.

NAPOSLEDY POSEKEJTE TRÁVNÍK

  • Podzimní práce na zahradě zahrnuje i trávník. Ten je třeba naposledy posekat, v průběhu října ho sekejte jednou, maximálně dvakrát. Tráva nesmí být příliš nízká, aby ji nepoškodil mráz. Z trávníku průběžně odhrabujte listí.
  • Připravte se i na zazimování zahradního nářadí, zejména hadice na zalévání. Nejpozději koncem října je vyprázdněte a uložte do mrazuvzdorné místnosti.

 Zahrada na podzim (4)

ULOŽTE KE SPÁNKU JAHODNÍKY

  • V říjnu je nejvyšší čas uložit ke spánku jahodníky. Nejprve odstřihněte všechny výhonky a rostlinu lehce okopejte, pak ke krčkům rostlin přihrňte zeminu nebo kompost. Před mrazem jahodníky můžete ochránit chvojím nebo netkanou bílou textilií, kterou natáhnete přes celý záhon.

PŘIPRAVTE SI BYLINKY NA ZIMU

  • V říjnu si můžete připravit zásobu bylinek na zimu. Několik bylinkových trsů si přesaďte do květináče – nejlépe se k tomu hodí máta, pažitka nebo petržel. Rychle rostoucí bylinky (majoránka, řeřicha, petrželka) si můžete vysít do nádob. V říjnu si na zahradě můžete také nasbírat materiál pro zimní a podzimní výzdobu (šípky, jeřabiny, listí, dýně apod.).

Podzimní práce na zahradě – LISTOPAD

PŘIKRYJTE TRVALKY

  • Listopadová podzimní práce na zahradě je především ve jménu přípravy na mrazivé dny. I mrazuvzdorné trvalky je lepší přikrýt, aby byly kořínky chráněné v případě, že by bylo málo sněhu. Použít můžete zbytky sena, chvojí nebo vrstvu kompostu nastlaného kolem rostliny. Speciální zacházení potřebují i růže, k jednotlivým rostlinám přihrňte zeminu obohacenou kompostem až do výšky 20 cm.

NA ZIMU ZALIJTE DŘEVINY

  • Ochranu potřebují i stromy a keře. Je nutné je před příchodem mrazu důkladně zalít, aby netrpěly suchem, zálivku vyžadují hlavně stálezelené dřeviny. Ovocné stromky zase potřebují ochranu před okusem zvěře.

PROVZDUŠNĚTE KOMPOST

  • Listopad je ideálním časem na tvorbu kompostu, protože na zahrada na podzim je plná nepotřebné zeleně. Shrabané listí promíchejte se zeminou, rostlinnými zbytky, pilinami, dřevěným popelem apod. Máte-li kompost již vytvořený, je dobré ho před zimou proházet a provzdušnit.

Zahrada na podzim (2) 

ZRYJTE ZÁHONKY

  • Vyplatí se v listopadu prorýt půdu a nenechávat to až na jaro. Všechny organické zbytky se v záhonu lépe rozloží, půda si odpočine a na jaře začne vydávat své plody.
  • Podzimní práce na zahradě v listopadu zahrnuje i vylepšování půdy hnojením. Uleželý kompost nebo hnůj zaryjte pod stromy i keře, proložte mezi trsy jahodníku i na záhonech.

VYSEJTE RANOU ZELENINU

  • V neposlední řadě podzimní práce na zahradě obnáší setí. Do záhonů s výživnou a těžkou půdou můžete vysít rannou mrkev, petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Aby zelenina vyrostla co nejdříve, přikryjte záhony bílou netkanou textilií.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Petr Rubeš - Prodej brambor a jahod v Lysé nad Labem
V dnešní době je velmi populární…
Zemědělské družstvo Lipová
Zemědělské družstvo Lipová je klasický zemědělský podnik…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Bio Hari čaj HARMONIE ČAKER

Čaj vyrovnávající všechny čakry, harmonizující auru -…
95 Kč

Bylinný čaj XL PŘEKYSELENÍ ORGANISMU

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje …
49 Kč

Sirup na kašel GCM-N 100ml

Proti kašli, napomáhá vykašlávání, zklidňuje podrážděné…
118 Kč

Aimil Trikatu 60kps.

Doplněk stravy v kapslích POPIS PRODUKTU BIO…
239 Kč

Svícen SODALIT na svíčku

Surový neleštěný kámen s vyvrtanou dírou na čajovou svíčku.…
490 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…