Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky
Ačkoliv vypadá jako sůl kuchyňská, při vaření ji rozhodně nepoužívejte. Jak už její název napovídá, je výrazně hořká a zkazila by vám každý pokrm. Místo toho ji ale můžete přisypat do koupele a naplno tak využít všechny její pozitivní účinky. Hořká sůl pomáhá proti bolestem svalů a kloubů, čistí pleť a také zahání stres, uvolňuje a přináší klidný spánek. Určitě hořkou sůl vyzkoušejte, vaše tělo i mysl si budou libovat.
Hořká sůl – složení aneb není sůl jako sůl
Hořká sůl, nebo také epsomská sůl, se správně chemicky nazývá síran hořečnatý heptahydrát. I když nám označení sůl evokuje krystalky používané v kuchyni, jde o název označující chemicky neutrální látku obsahující kladně i záporně nabité částice. Soli jsou odvozené od kyselin a mohou být buď bezkyslíkaté nebo kyslík obsahující – jako právě síran hořečnatý.
Hořká sůl z Anglie
Poprvé byla hořká sůl objevena a vykrystalizovaná v 17. století v anglickém městě Epsom, po kterém má své jméno. Známá je i pod názvem Magnesium sulfát – tak ji najdete v drogerii či lékárně, kde se dá snadno a levně koupit.
A proč byste si hořkou sůl kupovali, když není pro svou hořkou chuť k jídlu? Třeba proto, že jde o známé přírodní léčivo, které si poradí s mnoha zdravotními obtížemi.
Hořká sůl do koupele
Epsomská hořká sůl se někdy označuje také jako koupelová sůl. Používá se tedy ke koupelím, které mají blahodárné účinky. Hořká sůl se ve vodě rozkládá na ionty hořčíku a síranu, a právě hořčík má na svědomí pozitivní vliv hořké soli na lidský organismus a tělo. Je to jeden z nejvýznamnějších minerálů v těle a podporuje například správnou činnost srdce a nervové soustavy. Hořčík se do těla nejlépe vstřebává přes pokožku – a proto je hořká sůl do koupele oblíbeným způsobem, jak hořčík získat a jak využívat jeho účinky.
Hořká sůl proti nespavosti a stresu
Hořká sůl do koupele může pomáhat také proti nespavosti. Hořčík se totiž podílí na vytváření hormonu melatonin, který navozuje spánek. Zároveň také zmírňuje stres díky produkci serotoninu, tedy tzv. hormonu štěstí. Proto nedostatek hořčíku může vést k podrážděnosti, neodolnosti vůči stresu a může negativně ovlivnit kvalitu spánku. Koupel v hořké soli vám nejen pomůže dokonale se zrelaxovat, díky soli se vám do těla dostane také hořčík, který celkovou úlevu ještě posílí.
Křeče, bolesti a otoky zmírní hořká sůl do koupele
Hořká sůl je také skvělým pomocníkem proti otokům svalů a proti křečím. Pomáhá například při regeneraci těla po fyzické námaze a koupele v hořké soli jsou proto skvělým způsobem relaxace po sportu. Proti křečím, bolestem svalů a otokům opět působí právě hořčík v hořké soli obsažený. Vyrobte si podle našeho návodu domácí koupelové soli.
Hořká sůl v kosmetice
Hořká sůl se dá používat i pomocí různých kosmetických přípravků na kůži a vlasy. Můžete třeba zkusit peeling z hořké soli, který vám spolehlivě vyčistí póry a vaše pleť tak bude čistá a rozzářená. Stačí si hořkou sůl nasypat do dlaně, navlhčit a vmasírovat do kůže. Případně lze sůl rozmíchat s trochou pleťové vody.
Hořká sůl se dá přimíchat i do kondicionéru nebo do šampónu, nanést na vlasy a po 20 minutách opláchnout čistou vodou. Vaše vlasy díky této kúře získají větší objem, budou pružné, lesklé a zdravé.
Projímadlo z hořké soli
Ti nejodvážnější, kteří zvládnou její velmi hořkou chuť, mohou epsomskou sůl přímo konzumovat – rozpuštěnou ve vodě. V tomto případě se hořká sůl používá jako projímadlo a účinný lék proti akutní zácpě. Tento účinek opět souvisí s hořčíkem, který vtahuje vodu do střeva a tím usnadňuje vyprazdňování.
Hořká sůl a nežádoucí účinky
Ať už budete užívat hořkou sůl v koupeli nebo vnitřně, vždy se řiďte dávkováním, které je uvedeno na obalu soli. Zejména při vnitřním užívání může v opačném případě dojít k nežádoucím účinkům jako je třeba průjem nebo podráždění žaludku a nevolnost či motání a bolest hlavy, což jsou všechno příznaky předávkování hořčíkem. Při správném používání je však hořká sůl zcela bezpečnou látkou.
Diskuse k článku