Kineziologie – metoda, která zbaví bloků i strachů
Kineziologie je obecně uznávaná alternativní metoda léčby. V některých evropských zemích je dokonce kineziologie hrazena pojišťovnami, protože ji považují za srovnatelnou s ostatními léčebnými metodami. I u nás v České republice je kineziologie poslední roky na vzestupu.
Kineziologie podle svých zastánců skutečně pomáhá. Základní kineziologická poučka zní, že naše problémy jsou způsobeny bloky. K takzvanému zablokování může dojít během zlomku vteřiny, a ani to na vědomé úrovni nemusíme zaznamenat. Co se pak děje dál?
Kineziologie jako cesta ke štěstí?
Přesto se v takové chvíli ale událost zapíše do našeho podvědomí, kde začne žít svým vlastním životem a ovlivňovat naše chování. Pak se divíme, proč máme tyto problémy, začneme být alergičtí nejčastěji na zvířata, ale i třeba některé rostliny, proč najednou nevycházíme s určitými lidmi, vrací se nám zdravotní potíže a podobně. Blok je zkrátka nahromaděný stres. Metoda kineziologie tvrdí, že takové bloky umí dobře odstraňovat.
Princip kineziologie a zásady metody
Častým zažitým omylem mezi lidmi je, že kineziologie využívá hypnózu. Není tomu tak. Kinezioterapeut pomocí svalového testu na rukou klienta, tedy pomocí kineziologie, nahlédne do situace, kdy vznikla. S terapeutovou pomocí klient tehdejší situaci pochopí a často mu sama od sebe v mysli objeví spojitost mezi tehdejší a současnou situací. Pokud vám pomůže obrazová představivost, představte si terapii kineziologie jako hledání kostky ledu, kterou naleznete v suterénu domu. S pomocí terapeuta ji vyvezete na terasu, kde se po kontaktu se slunečními paprsky rozpustí a vypaří. Díky tomu ve vašem životě nastane kýžený stav emoční rovnováhy.
Kineziologie nebo odborná terapie?
Pokud se odhodláte, že chcete metodu kineziologie vyzkoušet a jít ke kinezioterapeutovi, čekejte sezení v délce 60 – 90 minut. Úvodní bývá o něco delší, protože kineziolog se vás vyptá na základní údaje, udělá numerologickou mřížku apod. Poté už začne samotná terapie - kineziologie. Na základě svalového testu zjistí terapeut, ve kterém roce klientova života došlo k problému či zablokování. Klientovi během kineziologie následně pak většinou vytane na mysli konkrétní situace.
Terapeut ji ověří, a pokud je to ono, cílenými otázkami vás dovede zpět do té situace – ale jako nezávislého pozorovatele, který ji vlastně pozoruje zvenčí a dokáže nad ní mít patřičný nadhled. Když si onu situaci znovu prožijete, pomůže vám zafixovat pozitivní postoj. Po sezení kineziologie nastává intenzivní čištění, kdy se to, co jste řešili, začne čistit – tím, že je situace otevřená, si najednou začnete uvědomovat, „vidět,“ co jste dříve neviděli a v situacích, které jsou podobné, začnete reagovat novým způsobem. Dost možná, že se díky tomu dostanete i do konfliktu s lidmi, kteří v původní situaci hráli roli, ale to je zkrátka následek vyčištění bloku. Někdy stačí třeba i jen jedno sezení.
Návštěva kineziologie a nejčastější problémy
Mezi nejčastější problémy, s nimiž se lidé obracejí na metodu kineziologie, patří bezesporu vztahy s rodiči, zejména pak s matkou. Další bloky pak může vytvořit např. samovolný potrat vytouženého dítěte, namátkou zaslechnutá jízlivá poznámka někoho z rodiny na naši adresu atd. Zkrátka – blok může způsobit i to, co bychom v žádném případě netipovali jako spouštěč problémů. Kineziolog při metodě kineziologie pak zkušeně rozpozná, co problém způsobilo.
Kontraindikace kineziologie
Dalo by se říci, že kineziologie žádné nežádoucí účinky ani nemá. Snad jen lidé, kteří berou dlouhodobě antidepresiva, mohou mít poněkud zpomalené svalové odpovědi. Ale pokud na to svého terapeuta včas upozorní, nebývá problém. Nanejvýš trvá sezení kineziologie o něco déle. Trošku odlišně pak probíhá terapie u malých dětí. Těm bychom těžko vysvětlovali, proč mají chvíli stát, nehýbat se a proč na ně někdo sahá. Zde pak většinou probíhá kineziologie přes jednoho z rodičů. Kineziologii si chválí i rodiče autistů či hyperaktivních dětí, že díky ní jsou děti klidnější a lépe zvladatelné.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku