Krize středního věku může potkat každého. Jak ji překonat a vytěžit z ní maximum?
Současný život nám nevyhovuje. Chceme změnu a žít naplno. Anebo si naopak připadáme staří a unavení vlastním životem. Pak nás možná potkala krize středního věku. Týká se jak mužů, tak i žen. A neměla by se podceňovat. Krize středního věku může zapříčinit až rozpad rodiny. Proto poradíme, jak se s ní co nejlépe vypořádat. Také řekneme, jak se liší krize středního věku u mužů a krize středního věku u žen.
Krize středního věku může přijít i po šedesátce
Zatímco v mladším věku přemýšlíme o tom, jak by měla vypadat naše budoucnost a jak ji naplánovat, ve středním věku se naše smýšlení mění. Žijeme více přítomností. Přemýšlíme o svém životě a jsme nespokojení. Obvykle se krize středního věku objevuje od 40 let až do 65 let. Nevyskytuje se ale u každého. Jak se krize středního věku projevuje?
- Cítíme se vyčerpaní a znudění.
- Náš život nám nevyhovuje.
- Litujeme řady svých rozhodnutí z minulosti. Stejně tak se krize středního věku projevuje obavami z budoucnosti.
- Jsme nespokojení se svým partnerem. Můžeme k nim cítit vztek či celkovou nechuť.
- Snažíme se být znovu mladí. Krize středního věku se promítá do změny zevnějšku, chování anebo vyhledávání společnosti mladých lidí.
- Na druhou stranu můžeme upadat do smutku a připadat si staří. Špatně neseme přibývající vrásky, stejně jako zdravotní neduhy.
- Byli jsme nevěrní anebo o milostném románku silně uvažujeme.
- Pouštíme se do věcí, které pro náš současný život nejsou typické. Můžeme začít s večírky, pořídit si auto či motorku anebo si nechat udělat tetování.
- Přečtěte si další příznaky krize středního věku.
Krize středního věku může prospívat i škodit
Krize středního věku může zasáhnout kohokoli. Je důležité si ale zachovat chladnou hlavu. Unáhlená rozhodnutí by mohla zničit to, co jsme si po většinu života pracně budovali. Na druhou stranu může krize středního věku přinést i pozitiva. Můžeme ji vnímat jako nový elán, který pomůže náš život ještě zlepšit.
Jak postupovat v krizi?
- Zkusme si vyčistit hlavu a zamyslet se nad příčinami naší nespokojenosti. Co přesně nám na našem životě nevyhovuje? Co bychom chtěli zlepšit? Proč jsme se současným životem nespokojení? Vše si napišme na papír. Poznámky psané vlastní rukou nám pomůžou si vše lépe utřídit a vidět věci jasněji.
- Stejně tak ale přemýšlejme nad tím, co je na našem životě pozitivní. Co se nám líbí? Co bychom chtěli zachovat? O co nechceme přijít?
- Budou před námi ležet jasně sepsaná pozitiva i negativa o našem životě. Uvidíme, co bude převažovat. Podle toho můžeme usoudit, jestli by náš život potřeboval pár obměn anebo radikální změnu.
- Nedělejme unáhlená rozhodnutí, kterých bychom později mohli litovat. Zejména v oblasti partnerských a rodinných vztahů. Jestliže nám nevyhovuje například partnerské soužití, zkusme na něm nejprve zapracovat. Pomohou nám partnerské poradny, ale někdy stačí jen vzájemná diskuze. Podobně výpověď v dosavadní práci bez nalezení alternativy v podobě nového, lepšího místa, je krátkodobým řešením. Krize středního věku by mohla místo pozitivních změn přinést ještě více nespokojenosti.
- Udělějme si plán. Některé sny si splnit můžeme, jiné nikoli. Naplánujme si, jak bychom mohli dosáhnout reálných cílů krok za krokem. Jich se poté zkusme držet.
- Než blízké okolí s naší situací seznámíme, nejprve si vše utřiďme. Nejdříve musíme sami vědět, co chceme a co pro to uděláme. Jinak by celý proces mohl být pro naše okolí matoucí.
- Nebojme se náš život zlepšit. Promarněných šancí bychom mohli litovat. Krize středního věku lze využít jako nový náboj k lepšímu životu.
- Pokud trápí krize středního věku našeho partnera, je důležité mu poskytnout oporu.
- Přečtěte si další pozitivní způsoby, jak využít krizi středního věku.
Jak vypadá krize středního věku u mužů?
Krize středního věku u mužů zasahuje až 80 % mužské populace. Odborně se jí říká andropauza a oproti té ženské má většinou divočejší průběh. Nenaplněné sny pociťují muži palčivěji a uvědomují si možné překážky. Cítí se zklamaní a chtějí se svým životem ihned něco udělat. Přečtěte si, jak překonat krizi ve vztahu.
- Pouštíme se do dobrodružných a nebezpečných aktivit. Začneme s různými sporty anebo jízdou na motorce.
- Častěji navštěvujeme večírky, na kterých pijeme hodně alkoholu.
- Chceme omládnout. Změníme účes, pořídíme si tetování anebo nakoupíme nové oblečení.
- Začneme si milostný poměr anebo o něj usilujeme.
Jak vypadá krize středního věku u žen?
Krize středního věku u žen se v mnohém liší. Oproti mužům mají často ženy více závazků. Například péče o dospívající děti, o vnoučata anebo o stárnoucí rodiče. Ženy proto mají méně prostoru pro uskutečňování cílů i snů. Zároveň se blíží menopauza, přečtěte si o menopauze.
- Oproti mužům se méně dostavují výstřelky. Naopak jsou častější pocity smutku, beznaděje a ztráty samy sebe.
- Myslíme si o sobě, že jsme staré.
- Špatně spíme a máme menší chuť na sex.
- Budoucnost se nám jeví ponuře.
- Část žen naopak začne úzkostlivě dbát o svůj vzhled, intenzivně cvičit anebo chodit více ven. Vše proto, abychom si připadaly opět mladé.
Diskuse k článku