Červená řepa: zavařování a recepty
Červená řepa je plodina pocházející původně ze středozemní oblasti. Je známá pro své přínosné účinky na lidské zdraví, dnes je oblíbená v Evropě, Severní Americe a spoustě asijských zemí. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.
Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!
V minulosti byla červená řepa v české kuchyni poněkud opomíjena a využívala se spíše jako krmivo pro zvířata. Nepříliš dobrou pověst vybudovaly v osmdesátých a devadesátých letech 20. století červené řepě školní jídelny, kdy se nepříliš chutně upravovaná hojně objevovala jakožto příloha k rozličným jídlům. Správně a dobře připravená červená řepa však je však chutnou a velice zdravou zeleninou, která si opět pomalu ale jistě nachází své místo v české kuchyni.
Červenou řepu můžeme jíst syrovou nebo zpracovanou. Její využití v kuchyni je široké – můžete ji použít jako součást salátů, je skvělou a chutnou součástí pomazánek, vhodná je k vaření polévek, přípravě klasického boršče. Lze ji dokonce použít i k přípravě různých slaných koláčů a buchet. Jednou z možností uchovávání je zavařování červené řepy.
Účinky červené řepy
Konzumace této zeleniny celkově podporuje odolnost organismu. Červená řepa má pozitivní vliv na nervovou soustavu organismu člověka, posiluje nervy. Dalšími jejími nezanedbatelnými účinky jsou pozitivní vliv na vidění a zrakovou ostrost. Je vhodné ji užívat při ženských obtížích, menstruačních potížích a v období klimakteria. Červená řepa blahodárně působí na kardiovaskulární systém člověka, pročišťuje krev a podporuje krvetvorbu. Díky obsahu železa rovněž doplňuje červené krvinky. Osvědčuje se při rekonvalescenčních stavech po prodělané borelióze a klíšťové encefalitidě. Podporuje látkovou výměnu, tudíž má detoxikační účinky a vyplavuje škodlivé látky pryč z těla. Má protinádorové účinky, při léčbě rakoviny se doporučuje pít šťávu z červené řepy. Díky vysokému obsahu vlákniny působí dobře červená řepa na trávení, podporuje produkci trávících šťáv a podporuje i činnost žlučníku a jater. Je dobrým pomocníkem při hubnutí. Pro svůj obsah kyseliny listové se doporučuje těhotným ženám a při přípravě na těhotenství. Celkově má červená řepa regenerační účinky, podporuje růst vlasů a nehtů, zpomaluje stárnutí organismu. Červená řepa je sice co do chuti sladká, avšak je nízkokalorická.
Sterilovaná červená řepa
Největší obsah zdraví přínosných látek obsahuje červená řepa samozřejmě ve stavu syrovém, kdy je nejvhodnější ji konzumovat. Vařením mnoho látek ztrácí, lze ji rovněž sterilovat. Sterilací sice také vitamíny ztrácí, avšak stále jsou v ní nějaké obsaženy, netřeba tedy zavařování červené řepy zatracovat.
Způsobů, jak červenou řepu zavařovat, je mnoho. Ke sterilaci jsou vhodné ty řepy, které jsou na řezu sytě červené, bez bílých proužků. Řepu můžeme zavařovat nejen po sklizni, ale i v průběhu jejího skladování.
Předvaření a krájení nebo strouhání červené řepy
Červenou řepu vždy nejdříve povaříme. Vaříme ji ve slupce, kořeny však předtím opereme a předmáčíme ve vodě. Předváříme je po dobu deseti až dvaceti minut, posléze sloupneme slupku a bulvy kořene nakrájíme. Krájet je můžeme na plátky, pásky nebo hranolky o velikosti cca 1 cm. Krom krájení můžeme červenou řepu i nastrouhat a posléze zavařovat. Strouháme na hrubém nebo i jemném struhadle (Na jemném spíše v případě, že zavařujeme s další ingrediencí jemnější konzistence, např. najemno nastrouhaným křenem).
RECEPTY NA ZAVAŘOVÁNÍ ČERVENÉ ŘEPY
Červená řepa se zelím a křenem
- 1,5 kg červené řepy
- 1,5 kg bílého hlávkového zelí
- 300 g cibule
- křen podle chuti
Nálev
- 1 l vody
- 200 g cukru
- 2 lžíce soli
- 1/4 l octa
Červená řepa se zelím a křenem - postup přípravy
Červenou řepu si uvaříme, oloupeme a nastrouháme spíše nahrubo. Zelí nakrouháme a cibuli nadrobno nakrájíme.
Veškeré připravené ingredience na nálev smícháme a přivedeme k varu. Do vařícího roztoku dáme zeleninu a vše povaříme. Křen nastrouháme a do odstavené směsi vmícháme. Směs potom naplníme do sklenic, zavíčkujeme a následně sterilujeme 20 minut.
Červená řepa s cuketou a křenem
- 2 kg červené řepy
- 1 kg cukety
- křen
Nálev:
- 2 l vody
- 500 ml jablečného octu
- 40 g soli
- 200 g cukru
- 1 lžíce fenyklu
Červená řepa s cuketou a křenem - postup přípravy
Omytou červenou řepu vaříme i se slupkou doměkka. Oloupeme a nakrájíme na kostičky. Také cuketu oloupeme a nakrájíme na kostičky. Křen nastrouháme na jemno. Připravíme si nálev: Vodu svaříme s octem, solí, cukrem a fenyklem, vše necháme projít varem. Ve chvíli, kdy je již nálev chladnější, scedíme ho. Do sklenic skládáme vrstvy řepy, křenu a cukety. Vše následně zalijeme již předem připraveným nálevem. Červenou řepu s cuketou a křenem sterilujeme přibližně po dobu 25 minut při 80°C.
Červená řepa s křenem
- 1,5 kg červené řepy
- 300 g křenu
Nálev
- 3 l vody
- 2,5 l octa
- 750 g cukru
- 50 g soli
Červená řepa s křenem - postup přípravy
Začneme nejdříve s přípravou nálevu. Ve vodě si rozpustíme nejprve cukr, přidáme sůl a nakonec přilejeme ocet. Nálev zahřejeme na 70 - 80°C, ale nevaříme. Červenou řepu si očistíme, oloupeme, umyjeme a v osolené vodě uvaříme doměkka. Po zchladnutí řepu oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Křen oškrábeme, rovněž nastrouháme a smícháme s červenou řepou. Směs navrstvíme do skleniček, zalijeme připraveným nálevem a sterilujeme po dobu 15 minut při 85°C.
Nakládání červené řepy do cukru
Červenou řepu povaříme po dobu dvaceti minut v čisté vodě. Následně řepu oloupeme a ještě povaříme ve vodě s cukrem. (Na 6 - 8 řep přidáme 2 kg cukru, kousek vanilky, kůru a scezenou šťávu ze čtyř citrónů). Uvařenou řepu nakrájíme, uložíme do sklenic a zalijeme hustě svařeným cukrem a zavíčkujeme.
Nakládání červené řepy do octa
Červenou řepu povaříme, oloupeme a nakrájíme. Přelijeme ji mírně osoleným, vinným octem, který předtím rovněž mírně povaříme. Dle chuti můžeme přidat trochu kmínu, anýzu nebo pepře.
Další typy nálevů na červenou řepu
Základní nálev
Všechny ingredience necháme projít varem. |
Pepřový nálev
Všechny ingredience necháme projít varem. |
Sladký nálev
Kompletní směs necháme projít varem na vařiči a vypneme. Necháme zchladnout a následně přecedíme, pokud nechceme mít v nálevu fenykl. |
Nálev s anýzem, fenyklem a kmínem
Všechny ingredience necháme projít varem. |
RECEPTY S ČERVENOU ŘEPOU
Červenou řepu můžeme využít k přípravě nejrůznějších pokrmů. Dobře připravená je chutná, obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, minerálů a působí i na psychiku, podporuje duševní klid a dobrou náladu. Z červené řepy můžeme připravovat polévky, hlavní jídla, zavařená může být i samostatnou přílohou k masu.
Polévky z červené řepy
Oblíbené jsou polévky z červené řepy a zeleniny zejména na podzim, dodají organismu energii a zahřejí. Výtečný je též boršč, určitě jej vyzkoušejte.
Polévka z červené řepy se zelím a klobáskou
Ingredience na dvě porce
- 1 červená řepa nebo 1 sklenička sterilované červené řepy naslano
- čtvrtina hlávky červeného zelí
- cibule, česnek
- klobáska
- bujón
- bobkový list
- nové koření
- anýz
- sůl
- lžíce mouky
Polévka z červené řepy se zelím a klobáskou - postup přípravy
Klobásku nakrájíme na kolečka a necháme je na pánvičce trochu osmažit. Přidáme cibuli nakrájenou na kostičky, dále krouhané zelí a červenou řepu. K této směsi přidáme koření, bujón a vše zalijeme vodou. Směs dusíme pod pokličkou do měkka. Posléze vše ještě dochutíme a zahustíme trochou mouky. Pro pikantnější chuť polévky přidáme ještě pár prolisovaných stroužků česneku. Podáváme s pečivem.
Polévka z červené řepy se zeleninou
Ingredience na dvě porce:
- 1 střední červená řepa nebo 1 sklenička zavařené červené řepy naslano
- 3 - 4 brambory
- 1 střední mrkev
- 1 střední petržel
- 1 cibule
- bobkový list
- sůl
- pepř
- smetana
- 1 l vody
Polévka z červené řepy se zeleninou - postup přípravy
Brambory, mrkev i petržel nakrájíme na kostičky, přidáme červenou řepu. Pokud polévku vytváříme z řepy syrové, tak ji rovněž nakrájíme na kostičky, pokud z řepy zavařované, přidáme obsah skleničky. Celou směs dáme vařit v osolené vodě s bobkovým listem. Přidáme i cibuli, kterou jsme si nakrájeli na kostičky. Vaříme, dokud zelenina nezměkne. Polévku dosolíme a opepříme. Hotovou polévku můžeme ještě dochutit a dozdobit lžící smetany.
Polský boršč z červené řepy
Ingredience na 4 porce:
- 1 kelímek sladké smetany
- 3 - 4 kusy řepy nebo poměrově odpovídající množství zavařené řepy na slano
- 1 l zeleninového vývaru
- 2 uvařené brambory
- 4 vejce uvařená natvrdo
- trocha octa
- nové koření
- fenykl
- sůl
- pepř
Polský boršč z červené řepy - postup přípravy
V okořeněném zeleninovém vývaru vaříme červenou řepu, přidáme trochu octa. Vzniklý vývar zjemníme přidáním smetany a dle chuti ještě dokořeníme. Chuť by měla být mírně nakyslá a barva boršče růžová. Takto připravený boršč naléváme do hlubokých talířů a teprve na talíři pak přidáváme brambor a vajíčko natvrdo. V Polsku je tento boršč velice oblíben, podává se jako hlavní jídlo a je i lékem na kocovinu.
Jednoduchý tradiční boršč z červené řepy
- bobkový list
- cibule
- 2 červené řepy nebo sterilovaná červená řepa naslano
- kapusta
- paprika sladká mletá
- mrkev
- olej
- pepř
- petržel
- rajský protlak
- sůl
- 0,5 l vývaru
- 1 zakysaná smetana
Jednoduchý tradiční boršč z červené řepy - postup přípravy
Veškerou připravenou zeleninu si omyjeme, očistíme a nakrájíme na kostky. V hrnci rozpálíme olej a orestujeme na něm nakrájenou cibulku. Po chvíli můžeme přidat i nakrájenou mrkev, petržel a bobkový list. Vše dusíme přikryté po dobu přibližně 10 minut, posléze přidáme řepu, kapustu i veškeré připravené koření. Vše podlijeme vodou nebo vývarem a vaříme po dobu dalších 30ti minut. Na závěr vlijeme rajčatové pyré, osolíme a povaříme 10 minut. V talíři pokapeme porce polévky lžící sójové smetany.
Máte také nějaké vyzkoušené recepty z červené řepy? Podělte se s námi v komentáři pod článkem.
Diskuse k článku
Amanita
Tom
Tom
Make repy umyjeme, rozkrojime na pulky, klademe na vymasteny plech nebo zapekaci misku. Osolime, zalejeme zakysanou smetanou a predem namocenym zelenym peprem. Zapeceme v troube. Podavame jako prilohu k masu nebo hlavni jidlo s pecivem.
Jitka Kůsová