Jak se dělá nejlepší domácí marmeláda? Zavařování marmelády chutně, zdravě a bez chemie

Jak se dělá nejlepší domácí marmeláda? Zavařování marmelády chutně, zdravě a bez chemie

Léto je tady a s ním i sklizeň ovoce. Zavařování marmelády je jedním z nejlepších způsobů, jak ovoce využít. A když víme jak na to, stane se domácí marmeláda opravdovou delikatesou. Poradíme, jak udělat tu nejlepší marmeládu, která se s kupovanými nedá srovnat. Pusťme se do ní, protože dobrá domácí marmeláda vydrží opravdu dlouho, má široké využití a snad není nikdo, kdo by ji neměl rád.

Čtěte také:

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Jedině domácí marmeláda. Kupovaná obsahuje konzervanty a sladidla

Domácí marmeláda má oproti těm z obchodů samé výhody. Určitě jsme si všimli, že taková jahodová marmeláda z obchodů obsahuje více jablek, než skutečných jahod. A to platí i u jiných ovocných příchutí. Navíc kupované marmelády obsahují nejrůznější konzervanty, syntetická barviva a zbytečně mnoho cukru. Zavařování marmelády tak ocení nejenom naše chuťové buňky, ale i zdraví.

 • Opravdu čerstvé suroviny: Sami si vybereme čerstvé ovoce, které naše domácí marmeláda bude obsahovat. Žádné nedozrálé nebo nahnilé ovoce.
 • Zdravé ingredience: Vyhneme se konzervantům, chemikáliím a dalším přidaným látkám.
 • Méně cukru: Pokud je ovoce opravdu zralé a je ho dostatek, nemusíme přidávat tolik cukru, jak to často dělají výrobci. A více ovoce znamená více živin. Navíc cukr mohou výrobci nahrazovat umělými sladidly, která jsou pro tělo ještě škodlivější, než velké množství cukru.
 • Vlastní příchuť: Kromě klasických příchutí, jako jahoda nebo meruňka se můžeme pustit do zavařování ovoce jako je fík nebo kdoule.
 • Speciální kombinace: Pokud chceme v obchodě sáhnout po exotičtější kombinaci, hodně si připlatíme. Můžeme si ji vyrobit sami doma za pár korun, třeba jako je meruňková s mátou, malinová s rumem nebo domácí marmeláda z okvětních lístků růže.

Zavařování marmelády pro začátečníky: Stačí ovoce, cukr a želírovací přípravek

K zavařování marmelády toho moc nepotřebujeme. Stačí nám ingredience jako kvalitní ovoce, cukr a želírovací přípravek. Samozřejmě potřebujeme zavařovací sklenice a místo, kde budeme marmeládu dělat. Třeba hrnec anebo domácí pekárnu. Pak už jen znát správný poměr a nejlepší postup.

Zavařování marmelády (1)

4 hlavní zásady pro výrobu domácí marmelády

Správná domácí marmeláda se pozná podle sladké chuti a husté konzistence. K tomu se ne zcela šťastně používá velké množství cukru a želírovací cukry. Přitom si vystačíme s přírodnějšími a zdravějšími variantami. Chuť nemusíme nahrazovat větším množstvím cukru, stačí přidat více ovoce. Místo želírovacích cukrů využijme citrusový pektin.

 • Více ovoce
 • Méně cukru
 • Trocha citrónové šťávy
 • Krátká doba vaření

Domácí marmeláda: Jak se vyznat v želírovacích přípravcích?

Na trhu najdeme hned několik druhů želírovacích přípravků. Buďto si koupíme samotné želírovací přípravky, do kterých posléze přidáváme cukr. Anebo si můžeme koupit přímo želírovací cukry. Pokud ale nemá naše marmeláda správně hustou konzistenci, ve většině případů za to může krátká doba vaření. Pro lepší hustotu pomůže také přidání šťávy z citrónu.

 • Želírovací cukry: Jsou v podstatě instantní směsí, která nám má usnadnit práci. Pouze se nasype k ovoci, zavaří a domácí marmeláda je na světě. Pokud se zavařováním začínáme, pro jistý úspěch můžeme po želírovacím cukru sáhnout. Jinak se jim ale raději vyhněme.
 • Želírovací přípravky: Jsou založené na hlavní želírovací látce, většinou se používá pektin. Aby způsobily, že směs ztuhne, potřebují zhruba poloviční podíl cukru a kyselé prostředí. Což jsou přesné vlastnosti marmelády. Do želírovacích přípravků přidávají výrobci pro kyselejší prostředí kyselinu citronovou.
 • Pektin: Můžeme ho zakoupit i zvlášť. Na trhu existuje citrusový a jablečný. Citrusový má o něco lepší vlastnosti. Kyselé prostředí nemusíme pektinu poskytovat kyselinou, stačí místo ní dát citrónovu šťávu. Společně s citronovým pektinem pak máme zajištěnou nejzdravější a nejpřírodnější verzi domácí marmelády. Najdeme ho v obchodě se zdravou výživou.

 Zavařování marmelády (4)

TIP PRO VÁS

Pokud jsme si koupili želírovací přípravek, který potřebuje poměr cukru a ovoce 1:1, je velká šance, že neobsahuje konzervanty. Pokud ale má uvedený poměr cukru nižší, pravděpodobně chemické konzervanty obsahuje.

Jen s dobrou přípravou vznikne dobrá domácí marmeláda

1. Cukr

Cukr plní i jinou funkci než chuťovou. Marmeládu konzervuje. Nejlépe kažení odolají marmelády s  alespoň polovičním obsahem cukru. Méně cukru také znamená, že domácí marmeláda potřebuje delší dobu sterilace.

Tip: I diabetici si můžou pochutnat na marmeládách. Při zavařování marmelády použijeme buďto stévii anebo fruktózu, kterou v obchodech najdeme pod názvem Fruktopur.

2. Ovoce

Ovoce by mělo být dozrálé, jinak domácí marmeláda nebude tak chutná a sladká. Také si dejme pozor, aby bylo v co nejlepší kondici. Potlučené, nahnilé, plesnivé nebo jinak poškozené ovoce do marmelády nepatří. Marmeláda by se pak mohla zkazit. Některé ovoce má vyšší želírovací schopnost, jiné nižší. V takovém případě budeme potřebovat více pektinu či želírovacího přípravku anebo musíme marmeládu déle vařit. Při dlouhém vaření ale přijde o většinu chuti a vitamíny.

3. Sklenice

Aby nám domácí marmeláda nezplesnivěla a všechna naše snaha tak nepřišla vniveč, dejme si pozor na čistotu zavařovacích sklenic. I s víčky je před použitím vyvařme anebo důkladně umyjme mýdlem a vysušme. Čistota je důležitá i při konzumaci. Vždy používejme čistou lžičku, pokud jí olizujeme, znovu ji umyjme.

Zavařování marmelády v 10 krocích

 1. Ovoce očistíme a vložíme do velkého hrnce, ten má velkou odpařovací plochu.
 2. Každé ovoce může vyžadovat jiný poměr cukru a želírovacího přípravku nebo pektinu. Obecně platí, že pro zavařování marmelády přidáme na jeden kilogram ovoce půl až tři čtvrtě kila cukru.
 3. Ovoce v hrnci rozmačkáme, třeba ručním mixérem.
 4. Ovoce podlijeme půl deci vodou a směs přivedeme k varu. Až ovoce probublává, stáhneme plamen.
 5. Za stálého míchání vaříme zhruba deset minut. Některé ovoce s nižší želírovací schopností musíme vařit déle. Při dlouhém vaření ale ovoce přijde o většinu chuti a vitamínů.
 6. Při zavařování marmelády ji nezapomínejme zbavovat pěny. Kdybychom jí tam nechali, hrozí, že se marmeláda začne kazit.
 7. Smícháme želírovací přípravek s trochou cukru a i s cukrem ho zamícháme do ovoce.
 8. Vaříme asi tři minuty a pak hrnec odstavíme.
 9. Naběračkou plníme sklenice ještě horkou marmeládou. Otřeme okraje sklenic, aby byly opravdu čisté a rychle je uzavřeme víčkem.
 10. Sklenice s uvařenou marmeládou na pět až deset minut otočíme dnem vzhůru. Zjistíme tak, jestli je domácí marmeláda opravdu dobře uzavřená. Skladujeme v suchu, chladu a temnu.

Zavařování marmelády (2)

Různé ovoce, různé zavařování marmelády. Zjistěte, jak na ně!

Angrešt

Má vynikající želírovací schopnost. Angreštová domácí marmeláda je tužší a pikantní.

Borůvky

Jsou dobré pro začátečníky. Nemají ale tak dobrou želírovací schopnost

Broskve

Broskvová domácí marmeláda je jemná a sladká. Broskve ale nemají tak dobrou želírovací schopnost.

Černý rybíz

Má vynikající želírovací schopnost. Nepotřebujeme želírovací látku, stačí cukr. Pro ozvláštnění chuti můžeme při zavařování marmelády přidat koření.

Kdoule

Domácí kdoulová marmeláda má sladkokyselou chuť a báječně voní. Kdoule mají velkou želírovací schopnost.

Hrušky

Chuť hruškové marmelády je jemná. Můžeme ji ozvláštnit třeba přidáním zázvoru. Hrušky ale nemají tak dobrou želírovací schopnost.

Jablka

Mají velkou želírovací schopnost. Zvláště kyselá jablka.

Jahody

Tradiční jahodovou marmeládu můžeme zpestřit třeba přidáním máty nebo rebarbory. Jahody nemají tak dobrou želírovací schopnost.

Marmeládičky a jak na ně

Maliny

Jsou vhodné pro začátečníky. Nemají ale tak dobrou želírovací schopnost.

Meruňky

Nemají tak dobrou želírovací schopnost. Když nám meruňková marmeláda časem ve sklenici zhnědne, nemusíme se bát. Na kvalitě ani chuti jí to neubere.

Ostružiny

Domácí marmeláda z ostružin může mít trochu trpčí chuť. Abychom jí zjemnili, můžeme přidat fíky anebo vanilku. Ostružiny mají nižší želírovací schopnost.

Rybíz

Při zavařování marmelády můžeme k rybízu přidat jablka, maliny nebo dokonce tequillu. Rybíz má opravdu velkou želírovací schopnost.

Višeň

Lehce pikantní višňová domácí marmeláda chutná skvěle. Při zavařování marmelády počítejme s tím, že višně mají jednu z nejslabších želírovacích schopností.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…