Návod, jak na zavařování broskví - se slupkou i bez slupky
Složité dilema? Se slupkou, nebo bez ní? Zavařování broskví je jednoduché, různorodé a my vám ukážeme jak na to. Nemáte-li zavařovací hrnec, nevadí, pomůžeme si v obyčejné horkovzdušné troubě. A všechna dilemata vystřídá v zimě jedno jediné: je lepší broskev samotná, nebo ten sladký sirup ve skleničce? Oboje!
Tradiční zavařování broskví - se slupkou i bez slupky
Při zavařování broskví je důležitá kvalita broskví, měly by být zralé, ale stále ještě pevné. Při manipulaci, vyndávání pecek a případném loupání je třeba s nimi zacházet opatrně, aby se co možná nejméně pomačkaly. Pomačkaná část se velmi rychle kazí a může pak zapříčinit plesnivění kompotu. Přečtěte si také další souhrnné tipy, jak na zavařování.
TIP: Chcete-li broskvový kompot s lehkou mandlovo nahořklou příchutí, dejte do každé skleničky jednu polovinu broskve i s peckou. Nebo jednoduše do každé skleničky jednu pecku z předchozích vyloupaných broskví přidejte.
Zavařování broskví bez slupky
- Na 5 broskví střední velikosti počítejme asi 20 dkg cukru. Pokud chcete kompot zalívat už cukerným roztokem. Podle chuti a kyselosti broskví.
CUKERNÝ ROZTOK
Sladký: 25 dkg cukru na 600 ml vody
Střední: 17 dkg cukru na 600 ml vody
Jemný: 11 dkg cukru na 600 ml vody
- Broskve omyjeme, necháme oschnout a rozpůlíme. Chceme-li je loupat a nejde to snadno, pomůžeme si vložením plodů na 30 vteřin do vroucí vody.
- Do vyhřátých vysterilizovaných sklenic vložíme pečlivě poloviny broskví, zasypeme cukrem a teplou převařenou vodou, nebo cukerným roztokem, aby vše bylo zcela ponořené.
- Sem tam se sklenicemi klepneme o stůl, aby vyšly zbytečné bublinky vzduchu a zašroubujeme, zavíčkujeme.
- Sterilizujeme při 85 °C asi 35 minut v zavařovacím hrnci, poté vyndáme, otočíme dnem vzhůru a po zchladnutí uložíme.
- Vyzkoušejte také další recept na zavařování broskví.
Zavařování broskví v troubě
Zvládne to i začínající hospodyňka. Máte-li horkovzdušnou troubu, je úspěch zcela zaručen. Cirkulace vzduchu ventilátorem zaručí, že skleničky budou prohřívány rovnovměrně. Jak na to?
- Připravte si sklenice s broskvemi podle základního receptu na zavařování broskví.
- Předehřejte troubu na 250 °C a zatím si připravte starší utěrku a vyšší plech či zapékací mísu.
- Utěrku rozložte na dno vyššího plechu nebo mísy a zalijte vodou tak, aby byla ponořena a nad ní ještě bylo cca 3 – 4 cm vody.
- Naskládejte na ni sklenice s kompotem.
- Snižte teplotu na 150 °C a nechte „zavařovat“ 30 – 35 minut.
- Poté vypněte troubu a nechte ještě 30 minut dojít.
- Je hotovo, sklenice vytáhněte, otočte dnem vzhůru a nechte zchladnout.
Zavařování broskví se slupkou
Příprava kompotu z oloupaných i neoloupaných broskví se v zásadně neliší, v potaz musíme však vzít dvě věci:
- Chloupky snáze nachytávají nečistoty, takže broskve zamýšlené k zaváření se slupkou musí být perfektně čisté a bez vad a omačkaných skvrn.
- Chuť broskví se slupkou je v kompotu výraznější, stojí to za to! A navíc broskvička se slupkou snáze drží tvar a nerozváří se tak snadno. Zavařování broskví můžete přizpůsobit vašim individuálním chutím.
Zavařování broskví není to pravé? Zkuste pyré i amareto
Máme pro vás ještě dva perfektní tipy na uchování broskvového kouzla na zimu. Oblíbené je mražení a uchování v alkoholu. Slibujeme, tepla se ani nedotknete! Jeden recept je ryze zdravý a na zimu, druhý zase hříšný a tak trochu vánoční a rozhodně není pro děti.
Mražené broskvové pyré
Chcete-li broskve mrazit, doporučujeme z nich udělat rovnou pyré a mrazit jednotlivé porce. Hodí se pak skvěle třeba do smoothie nebo do různých ovocných krémů. Mrazíte-li celé poloviny broskví, počítejte s tím, že po rozmrznutí budou mít měkkou, kašovitou konzistenci.
Amareto broskve
Oloupané broskve povařte s cukrem podle chuti asi 1 – 2 minuty na mírném ohni, aby změkly, ale ještě držely tvar a naplňte jimi do poloviny vysterilizované skleničky. Druhou polovinu dolijte likérem typu amareto. Nechte 14 dní v chladničce uležet.
Diskuse k článku