Kojení nebo kojenecká láhev?

Kojení nebo kojenecká láhev?

Mateřské mléko 

Mateřské mléko je ten nejpřirozenější způsob výživy kojence. Dodává malému organismu důležité protilátky a vše, co novorozenec potřebuje. Je nejlépe stravitelné a pro dítě velmi výživné. Obsahuje v ideálním poměru všechny výživné látky – bílkoviny, tuky, mléčný cukr, minerály a vitamíny a také látky pro správný vývoj imunitního systému, mozku, metabolických a endokrinních funkcí. A co si budeme povídat, mateřské mléko je vždy po ruce, nemusí se ohřívat a jeho pořizovací cena je nulová. 

Čtěte také:

Znáte babské rady na vyvolání porodu při přenášení miminka?

Stravitelnost mateřského mléka

Na mateřské mléko se skoro nevytvářejí alergie, kdežto nezanedbatelná část dětí si vytvoří alergii na kravské mléko, pokud nejsou kojeny. Mateřské mléko obsahuje jiný druh bílkovin, než mléko kravské, které je proto hůře stravitelné. V mateřském mléce je méně sodíku, což prospívá ledvinám. Kojené děti netrpí tak často zácpou, nadýmáním, kolikami a zvracením, jako děti, které kojené nejsou a také mají málokdy opruzeniny. 

Mateřské mléko jako nosič informací

Kojení není jenom o tom, že dítě dostává správné živiny. Je to také jakýsi druh komunikace, při kterém dochází mezi matkou a dítětem k přenosu informací skrze prsní bradavky matky a ústa dítěte. Mateřské mléko funguje podobně jako homeopatikum. Obsahuje vodu, která se považuje za nejlepšího nositele informací. Někdy dítě vyžaduje kojení bez důvodu, aniž by mělo hlad, v tom případě se jen na chvíli přisaje a hned se odvrátí. Potřebuje pouze výměnu informací. Dítě se skrze mateřské mléko dozvídá, co se právě v jeho okolí a s jeho matkou děje. Vidí např., že matka pláče, ale nechápe proč – jeho aktuální zkušenost mu nedostačuje na to, aby děj pochopilo. Pak si dítě žádá o přiložení k prsu. Dítě si chtělo třeba jen něco potvrdit.

Kojení a imunita

Z nejnovějších vědeckých poznatků se dozvídáme, že kojení zvyšuje imunitu dítěte, jeho inteligenci, zlepšuje metabolismus a chrání dítě před gastroenteritidou. Kojení také udržuje v rovnováze střevní mikroflóru dítěte. V prvních hodinách po porodu se tvoří mlezivo, tzv.kolostrum, které obsahuje mnoho protilátek, jenž se v kravském mléce nenacházejí a nejsou tak bohatě zastoupeny ani později v mateřském mléce, proto je důležité přistavit dítě k prsu hned po porodu.V mateřském mléce se nacházejí i matčiny protilátky, které ji chrání proti nemocem a dítě je do svého těla takto automaticky přebírá. Také na kůži matky, se kterou novorozeně přichází díky kojení často do styku, se nacházejí rozličné bakterie, které na dítě přenášejí část imunity.

Kojení a hormony

Při kojení se u matky vytváří hormon Oxytocin. Je to hormon lásky, vyplavuje se z těla  při sexuálním vzrušení a vyvrcholení. Při kojení se proto vytváří citové pouto mezi matkou a dítětem. Tento mechanismus funguje i opačně, když žena spontánně pocítí lásku k partnerovi či dítěti, automaticky se tím také spustí reflex pro tvorbu mléka.

Kojení jako antikoncepce

V určitých společenstvích kojí ženy své děti běžně až do jejich tří let a tak to praktikovali i naše babičky a prababičky, kdy kojení bylo jedinou dostupnou antikoncepční metodou. Ženy totiž začínají ovulovat až když přestanou kojit. Nyní je běžné kojit maximálně do půl roku věku dítěte, dokrmovat ho kravským mlékem a velmi brzy přecházet na pevnou stravu, ale je to tak správně?

Krmení z láhve

Kojení z láhve má také svoje výhody. Krmit miminko může kdokoliv, může se na něm podílet také tatínek, který si tím vytváří citovou vazbu k dítěti. Po krmení z láhve spí dítě delší dobu a maminka má více času pro sebe. Pokud se matka potřebuje brzy po porodu vrátit do práce, je krmení z láhve často jedinou možností, jak skloubit kariéru s péčí o dítě. Krmení z láhve na veřejnosti je méně náročné a méně stresující než kojení z prsu. Sexuální život partnerů se může rychleji vrátit do normálu, jelikož mléko přestane téct z prsou a libido matky se po ukončení kojení zvýší. Kojení z láhve tedy přináší určité výhody matce i ostatním, měně však dítěti. Proto pokud můžete, dejte raději přednost přirozenému kojení..



Diskuse k článku

  • Dany

    22:41 3. 7. 2012 0
    Plně souhlasím, podpora při kojení je velmi důležitá a také to, že moc chcete kojit. Stále plně kojím 6 měsíčního syna a krásně prospívá. Po císaři se kojení rozběhlo až o 2 dny později, takže v porodnici už přikrmovali umělým mlékem, avšak doma už jsem jen kojila. Sice byl zpočátku na prsu snad každou hodinu, ale zvládli jsme to :)O kojení jsem sháněla informace dopředu, hodně mi dal i předporodní kurz, kde mu byla věnovaná 1 lekce. Je dobré nepodceňovat přípravu na kojení.
  • Barbora Veretová

    13:17 2. 7. 2012 0
    O tom, co je to mateřské mléko, se mohou maminky dočíst ve spoustě dostupných materiálech-časopisech, na webových stránkách apod. Ale postrádají informace o tom, jak podporovat kojení, když třeba miminko začne vyžadovat více mléka, nebo maminka onemocní a tvorba mléka se sníží. Tyto situace jsou během kojení běžné, ale maminky nemají dostatečnou podporu je překonat a proto z velké části přestávají kojit (zcela zbytečně). Můj průběh kojení byl docela dramatický- nejdříve bolestivé bradavky tak, že jsem musela na pár dnů přestat kojit, velké stresové vypění v prvních mesících po porodu, dvakrát viroza s následnou mastitýdou. Přesto díky velké podpoře mé matky (laktační poradkyně) stále plně kojím nyní osmiměsíční Amálku. Kdybych její podporu neměla, určitě bych brzo po porodu kojení vzdala.

Akční nabídka

tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Kolekce čajů v pap. kazetě MODRÉ OZDOBY

Vánoční edice 96 sáčků, 12 příchutí, každá po 8 sáčcích  …
378 Kč

Ajurvédské kafe Arjuna 50g DNM

Instantní kávovinová směs s bylinou Arjuna. Antioxidant a…
89 Kč

Pískavice mletá 50g DNM

Koření vhodné do čalamád, kari směsí, chutney a…
30 Kč

Jantarový náramek vícebarevný

Náramek z přírodního jantaru na gumičce Země původu:…
220 Kč

Kokosový olej v lahvičce 500ml DNM

K péči o pleť, na kožní problémy, k masážím i na vaření, na…
157 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…