Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Bylinky můžeme považovat za předchůdce dnešních tabletek a léků. Ačkoli se na moderní léčiva v případě nemocí hodně spoléháme, neznamená to, že je síla bylinek překonaná, právě naopak – dodnes se zázračná moc rostlin v medicíně využívá. Fytoterapie je součástí tradiční čínské medicíny, bylinky na doplnění léčby ale často doporučují i západní lékaři.

Čtěte také:

Titáni hubnutí! Souboj hubnutí mezi západní a tradiční čínskou medicínou

Fytoterapie má dlouhou tradici

Fytoterapie jako součást tradiční čínské medicíny nám má i dnes, co nabídnout. V rozlehlé Číně se nachází nespočet léčivých rostlin, které Číňané od starých časů umí využít. Fytoterapie tak má opravdu dlouhou tradici – během staletí byly všechny účinky bylinek mnohokrát prověřeny, a i dnes můžeme jejich léčivé síly využívat. Nejstarší zmínky o fytoterapii nacházíme na lékařských papyrech ze starověkého Egypta a v rozsáhlém bylináři z Číny přibližně z třetího tisíciletí př. n. l. Mocí bylinek se pak zabývali lékaři napříč všemi staletími, zmínit můžeme třeba středověkého lékaře Galena nebo východního učence Avicennu.

Výhody fytoterapie

Fytoterapeut na rozdíl od výrobců farmaceutických léčiv využívá celou sílu jednotlivých bylin a nehledá v nich jen aktivní složky. Léčba bylinkami má mnoho výhod – minimalizují se vedlejší účinky, léčba je přírodní a neznečišťuje životní prostředí. Účinky bylinek většinou nejsou tak silné a rychlé jako účinky léků, pomáhají však léčit „do hloubky“ – nezbaví vás jen příznaků nemoci, ale podpoří celkové zdraví vašeho těla. Je proto dobré využívat fytoterapie jako doplňku k léčbě. Fytoterapie je kromě léčby nemocí i součástí jejich prevence, bylinné preparáty podpoří vaše zdraví a odolnost vůči nemocem. Síly bylinek se dá využít například i u hubnutí – existují bylinky, které omezují nezdravou chuť na jídlo a podpoří správné trávení.

České bylinkářství vs. čínská tradiční fytoterapie

Bylinky si samozřejmě můžete nasbírat sami, stačí se podívat na internet nebo do herbáře, jaké mají konkrétní bylinky účinky a vypravit se na sběrnou výpravu do přírody. Tradiční čínská medicína a její fytoterapie má sice s českým bylinkářstvím některé věci společné, v mnohém se ale liší – kromě bylinek fytoterapie může využívat i další přírodní materiály jako například minerály, skořápky, zvířata a hmyz. Navíc využívání bylinek ve fytoterapii je navíc velmi individuální – každá bylina má svou vlastní energii, která vede k uzdravení člověka a musí být proto v souladu s jeho vlastní energií. Fytoterapie se řídí mnohými pravidly – například dělí rostlinná léčiva na horké, chladné, teplé a svěží. Stavy chladu se léčí rostlinami horkými a naopak. Mezi horké byliny patří třeba skořice, zázvor a pepř, mezi chladné jitrocel, kostival a divizna.

Bylinky a olej

Odvar, tabletky i pokroutky

Rozhodnete-li se zdravotní problémy řešit fytoterapií, můžete se obrátit na centra tradiční čínské medicíny, kterých je v České republice několik. Směsi bylinek se sestavují každému klientovi na míru. Obvykle se skládají z pěti až dvaceti druhů bylin a jejich dávkování je vyšší, než u jsme zvyklí u českého bylinářství, jedná se asi o 100 gramů denně. Z bylinek se většinou připravují odvary, případně se podávají ve formě prášku z rozemletých bylin nebo v tabletách, sirupech či pokroutkách. Pokroutky jsou starou lékárenskou formou, která už se dnes tolik nevyužívá. Jedná se v podstatě o slisované byliny a v tradiční čínské medicíně se jich využívá zejména proto, že byliny v pokroutkách mohou být čerstvé. Tabletky i pokroutky jsou dnes velmi oblíbené, protože šetří čas a vyhovují těm, kteří nemají rádi výraznou chuť bylinných čajů.

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína někdy může pomoci tam, kde západní medicína selhává. Tradiční čínská medicína se někdy také nazývá celostní – vnímá člověka jako jednu propojenou nádobu, kde spolu vše souvisí. Léčba se proto vždy zaměřuje na člověka jako na celek, a ne na jeden konkrétní problém. Do úvahy se kromě zdravotního stavu člověka bere i jeho emoční rozpoložení, prostředí, ve kterém žije, konstituce těla a podobně. Kromě fytoterapie, která je jednou z hlavních složek léčby, tradiční čínská medicína zahrnuje také akupunkturu, masáže, baňkování a moxování a mnoho dalších postupů. Nemáte-li chuť nebo odvahu zamířit se svými problém přímo na kliniku tradiční čínské medicíny, ale přáli byste si něco se o tradiční léčbě dozvědět více, můžete vyzkoušet některý z online kurzů doktorky Petry Uríkové, kde vysvětluje jednotlivé metody a postupy čínské medicíny tak, aby je pochopili úplní začátečníci. Pokud vás tradiční čínská medicína díky jejím kurzům zaujme, můžete se jí začít sami učit nebo vyhledat pomoc odborníků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč
tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

PUNARNAVA - GUGGUL 60kps. Hesh

Složení: Balsamodendron mukul (Guggul, Gogul) Užívání: 2…
336 Kč

Koupelová sůl RŮŽOVÁ JEMNÁ 1kg

Přírodní koupelová sůl z Himalájí, hmotnost 1 kg Koupelová…
110 Kč

Čakrový náramek TYRKENIT

Originální stylový náramek z minerálů, s kovovými korálky …
320 Kč

Tridoshik olej 100ml EV

Ájurvédský bylinný olej podle staré originální receptury…
139 Kč

Henna černá 100g

100% přírodní Henna Lamda 100% přírodní jemně mletá směs…
129 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…