Hroznové víno – účinky na zdraví
A je to tady, sezóna hroznového vína. Mnoho lidí se těší na burčák a první letošní vína, ale neměli bychom zapomenout ani na samotné hrozny. Hroznové víno, zejména to tmavé, totiž obsahuje řadu nesmírně prospěšných látek: vitamín C, vitamíny skupiny B, pektiny, aminokyseliny, mangan, vápník, železo, hořčík, resveratrol či flavonoidy aj. Tím, že hrozny zařadíte do svého jídelníčku, můžete spojit příjemné s užitečným. Užít si sladkost života a zároveň pro své tělo něco udělat.
Hroznové víno – účinky na zdraví
- Zdravý zdroj energie. Jednoduché cukry (především glukóza a fruktóza) dodávají tělu okamžitou a hlavně přírodní energii. A to se hodí právě v tomto čase, ve kterém se dny zkracují a venkovní teploty jsou čím dál chladnější. Naše tělo na tyto změny často reaguje únavou, kterou kvůli životním povinnostem přecházíme (případně zaháníme nezdravými sladkostmi). Tím oslabujeme i naši imunitu a první rýma už ťuká na dveře.
- Snižuje krevní tlak a podporuje správnou činnost srdce. Hroznové víno, respektive jeho účinné složky (zejména flavonoidy a resveratrol), mají velmi blahodárný vliv na cirkulaci krve v těle, působí na rozšíření cév = zvyšují průtok krve, zabraňují usazování plaků na stěnách cév a jsou prevencí proti vzniku krevních sraženin. Hroznové víno je tedy skvělou prevencí před infarktem. Obsažený draslík má vliv na snížení krevního tlaku.
- Imunitní vzpruha. Hrozny patří mezi účinné antioxidanty, mají zejména červené hrozny silné antibakteriální a antivirové účinky (i díky obsaženým saponinům), což nás může ochránit před různými infekčními onemocněními (rýma, angína, chřipka...).
- Podporuje detoxikaci organismu. Díky svým močopudným účinkům (podporuje činnost ledvin) ulevuje hroznové víno tělu od toxinů, které pomáhá vyplavit spolu s močí. Hroznové víno se doporučuje i v případě potíží s ledvinami, neboť je nezatěžuje.
- Udržuje zdravý mikrobiom. Tedy zdravou skladbu střevní mikroflóry a zabraňuje hnilobným procesům, které vznikají zejména při vysoké konzumaci živočišných proteinů. Navíc může být variantou pro ty, kteří trpí chronickou zácpou. Hrozny jsou totiž mírným projímadlem (díky celulóze a organickým kyselinám). Díky obsažené zdravé vláknině / pektinu (vyskytuje se hlavně ve slupkách) navíc usnadňují proces trávení.
Připravte si smoothie s hroznovým vínem.
Hroznové víno – o čem jste možná nevěděli
Ovoce lásky
Hroznové víno pomáhá prokrvovat celý organismus a probouzí tak i zdravou sexualitu, proto je v lidové tradici považováno za afrodiziakum. Podívejte se na další afrodiziaka.
Bojovník s celulitidou a obezitou
Díky detoxikaci organismu jsou z těla odplaveny toxiny, které brání správnému fungování metabolismu. Zároveň hrozny podporují kolagenová vlákna v pokožce, čímž snižují i projevy celulitidy.
Protirakovinné účinky
Zejména jedna složka hroznů je v poslední době skloňována v mnoha odborných publikacích - resveratrol. Podle odborníků je resveratrol, který se nachází ve slupkách a zrníčkách hroznů (společně s antokyaniny), schopen pomoci v boji s onkologickým onemocněním, případně být vhodnou prevencí u skupin lidí, kteří spadají do rizikových skupin vzniku rakoviny.
Zásobárna železa
Pryč s chudokrevností a únavou. Nejen cukry jsou důvodem, proč nás hroznové víno „oživuje“. Svůj vliv má i vysoký obsah železa (hrozny patří mezi nejdůležitější zdroje tohoto prvku), které je mimo jiné zodpovědné za tvorbu červených krvinek a správné okysličení našeho těla.
Připravte si kuřecí salát s hroznovým vínem.
Zlepšení paměti i zvýšení schopnosti udržet pozornost
Zejména tmavé hroznové víno významně podporuje činnost mozku. A to se hodí nejen školákům, ale i dospělým. Některé směry hroznové víno dokonce doporučují jako prevenci proti mrtvici či vzniku Alzheimerovy choroby či Parkinsonovy choroby.
Udržuje zdravé kosti
Díky obsahu vápníku, fosforu, mědi a manganu dokáže pečovat o zdraví, pružnost a pevnost našich kostí. Ovlivňuje také činnost štítné žlázy.
Pomáhá při onemocnění dnou
Hrozny podporují vyloučení kyseliny močové z těla. Při onemocnění dnou je právě kyselina močová špatně z těla vylučována a místo toho se usazuje v kloubech, kde způsobuje řadu obtíží.
Vsaďte na domácí hroznový džus
Dopřejte si luxus každé ráno a vyrobte si domácí hroznový džus. Abyste docílili nejvýraznějších účinků, použijte tmavé hrozny (obsahují ve svých slupkách více léčivých látek). Stačí, když hrozny rozmixujte v mixéru a poté přes pláténko slijete. Lze skladovat v lednici. Nesázejte na kvašené záležitosti či víno v lahvi (mají sice své dary, ale také řadu nevýhod, například škodlivý etylalkohol a chybí zde řada vitamínů a též sacharidy).
Diskuse k článku